Logo wydawnictwa - Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski

http://muzhp.pl/pl/

Muzeum przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Obejmuje to m.in. mechanizmy funkcjonowania republiki szlacheckiej, powstania narodowe, dzieje „Solidarności” i dwukrotną odbudowę niepodległej Rzeczypospolitej w XX wieku.

Muzeum prowadzi działania edukacyjne i kształtuje nowoczesną wrażliwość patriotyczną, przyczynia się do kształtowania obywateli świadomych tradycji i otwartych na świat. Ważnym tego aspektem jest świadomość powiązania polskich dziejów z historią innych narodów Europy, szczególnie tych, które żyły na obszarze dawnej Rzeczypospolitej.

Muzeum Historii Polski dokumentuje, popularyzuje i promuje historię Polski zgodnie z osiągnięciami nauki, sięgając po inspirujące przykłady polskich osiągnięć, ale i uczestniczy w debacie nad trudnymi kartami polskich dziejów.

Muzeum jest aktywne w kształtowaniu międzynarodowego wizerunku Polski, aby jej dzieje i kultura były zrozumiałe i atrakcyjne dla cudzoziemców. Z tego powodu uczestniczy w dialogu międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem narodów sąsiedzkich.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku. Jego budowa była wpisana do priorytetów działań kolejnych rządów RP: Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska.

Najważniejsze daty:

- 2 maja 2006 r. – powołanie Muzeum przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- 11 listopada 2008 r. – otwarcie wystawy czasowej „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności” w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawę zwiedziło ponad 50 tys. osób.
- 11 listopada 2009 r. – wystawa „Wojenne rozstania”
– poświęcona dramatycznym losom zwykłych Polaków podczas II wojny światowej.
- 6 grudnia 2009 r. – rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego na projekt stałej siedziby Muzeum Historii Polski pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
- 15 marca 2011 r. – powstanie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Historii Polski.
- 21 października 2011 r. – interaktywna wystawa „Droga do niepodległości. 1945-2004. Komunizm. Solidarność. Unia Europejska” prezentowana w Brukseli w ramach polskiej prezydencji w UE.
- 6 grudnia 2011 r. – rozstrzygnięcie Konkursu na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej MHP.
- 2 maja 2012 r. – wernisaż wystawy „Pod wspólnym niebem” na temat I Rzeczypospolitej i jej bogactwa kulturowego.
- 17 maja 2013 r. – otrzymanie nagrody „Sybilla 2012” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wystawy „Pod wspólnym niebem” za najlepszą wystawę historyczną w 2012 r.

Książki wydawnictwa

Okładka - Palus sarmatica
Palus sarmatica
Krzysztof Koehler

Palus sarmatica Krzysztofa Koehlera to książka o kulturze i cywilizacji staropolskiej, która wyewoluowała z prowadzonego przez autora bloga. Tekst przedstawia panoramę życia w sarmackiej Rzeczypospolitej:...czytaj dalej

Okładka - Misja Karskiego - Zatrzymać Holokaust
Misja Karskiego - Zatrzymać Holokaust
Rafael Medoff; Dean Motter

abuła komiksu pt. Misja Karskiego: Zatrzymać Holokaust oparta została na życiu i działalności Jana Karskiego (1914-2000), emisariusza Polskiego Podziemia, który podczas II wojny światowej narażał swoje...czytaj dalej

Okładka - Liga Narodowa (1893–1928). Wybór relacji
Liga Narodowa (1893–1928). Wybór relacji
wybór, wstęp i opracowanie: Tomasz Sikorski, Adam Wątor

Wspomnienia i relacje uczestników ruchu Ligi Narodowej mają długą historię. Inicjatywę opracowania dziejów organizacji podjął jeszcze Roman Dmowski w końcu lat dwudziestych XX w. Niestety, po wybuchu II wojny...czytaj dalej

Okładka - Przewrót w Polsce
Przewrót w Polsce
Jędrzej Moraczewski

„Przewrót w Polsce” to relacja pierwszego premiera odrodzonej Polski o pracach jego rządu, przedstawionych na tle historycznych przemian końca wojny i początku okresu powojennego. Jędrzej Moraczewski...czytaj dalej

Okładka - Polska na tle Europy XVI-XVII wieku
Polska na tle Europy XVI-XVII wieku
praca zbiorowa

Konferencja "Polska na tle Europy XVI-XVII wieku" była pierwszym naukowym sympozjum organizowanym przez Muzeum Hostorii Polski. Jego zasadniczym celem było ukazanie dróg interpretacji doświadczenia...czytaj dalej

Okładka - Wspólne dziedzictwo. Jan Paweł II o historii Polski
Wspólne dziedzictwo. Jan Paweł II o historii Polski
Paweł Zuchniewicz

Jan Paweł II o historii Polski jest wyborem tekstów papieża o Polsce, jej dziejach i jego stosunku do ziemi ojczystej, w której tkwił głęboko wrośnięty korzeniami życia, serca i powołania. Słowa Jana Pawła...czytaj dalej

1

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy