Liga Narodowa (1893–1928). Wybór relacji

Ocena: 0 (0 głosów)
Wspomnienia i relacje uczestników ruchu Ligi Narodowej mają długą historię. Inicjatywę opracowania dziejów organizacji podjął jeszcze Roman Dmowski w końcu lat dwudziestych XX w. Niestety, po wybuchu II wojny światowej zgromadzona dokumentacja w większości zaginęła, a spora jej część spłonęła podczas powstania warszawskiego.

Do dziś zachowały się jedynie szczątkowe relacje, odezwy i inne dokumenty. Tomasz Sikorski i Adam Wątor wybrali spośród materiałów zgromadzonych w Archiwum PAN w Warszawie te, które najlepiej przybliżają założenia i cele Ligi Narodowej w kontekście dylematów i wyzwań epoki.

Przedstawiony wybór nakreśla możliwie szeroki pejzaż polskiego środowiska narodowo-demokratycznego na przełomie wieków oraz w pierwszych latach II Rzeczypospolitej – daje wyobrażenie o jego działalności zarówno w świecie politycznym, jak i społecznym.

Umieszczone w tomie wspomnienia spisali wybitni działacze narodowo-demokratyczni i wpływowi członkowie Ligi Narodowej: Roman Dmowski, Stanisław Bukowiecki, Antoni Marylski, Zdzisław Próchnicki, Stanisław Grabski, Stanisław Rowiński, Marian Seyda, Gustaw Simon, Józefat Bohuszewicz, Stanisław Zieliński i Władysław Łukaszewicz.

Historia Ligi w pigułce:

Założenie przez Romana Dmowskiego tajnej Ligi Narodowej 1 kwietnia 1893 r. można uznać za symboliczny początek kształtowania się nowoczesnego obozu narodowego, którego celem było reprezentowanie narodu polskiego we wszystkich zaborach, a w dłuższej perspektywie odzyskanie niepodległości. Wskutek prorosyjskiego kursu przywódców organizacji na początku XX w. doszło do wewnętrznych rozłamów.

W czasie I wojny aktywność Ligi opierała się na działalności propagandowej na rzecz sprawy polskiej na Zachodzie, natomiast polityką bieżącą na ziemiach polskich zajmowało się Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne.

Po odzyskaniu niepodległości, kiedy zrealizowane zostały najważniejsze postulaty Ligi, jej aktywność zmalała. W 1928 r. Liga Narodowa została rozwiązana i wcielona do Stronnictwa Narodowego.

Informacje dodatkowe o Liga Narodowa (1893–1928). Wybór relacji:

Wydawnictwo: Muzeum Historii Polski
Data wydania: 2015-12-02
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65248-00-8
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Liga Narodowa (1893–1928). Wybór relacji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Liga Narodowa (1893–1928). Wybór relacji - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy