Recenzja książki: Zhańbiona żona szejka

Recenzuje: Danuta Awolusi

Arabski świat, tamtejsza obyczajowość i postrzeganie prawa bywają skrajnie różne od zasad panujących w Europie. Właśnie dlatego powieści osadzone w tych realiach są tak ciekawe. I niejednokrotnie wstrząsające. Laila Shukri po raz kolejny bierze na warsztat bardzo trudny, ale ważny temat – adopcję dzieci. Jej najnowsza powieść Zhańbiona żona szejka wciąga bez reszty!

recenzja Zhańbiona żona szejka

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich adopcja nadal jest tematem tabu. Prawo muzułmańskie jej zakazuje, aczkolwiek dopuszcza, a nawet zachęca do opieki nad sierotami w systemie zwanym kafala

 czytamy w książce.

To rzuca pewne światło na fabułę, choć nie chcę zdradzać za wiele. Temat adopcji nie jest jedynym, który porusza autorka, każąc oswajać się z odmiennym postrzeganiem pewnych spraw. Już od pierwszych stron czytelnik zastanawia się nad istotą aranżowanych małżeństw. Shukri pokazuje zarówno dobre, jak i złe strony. Główna bohaterka, Aisza, nie jest szczęśliwa z Hamidem. Czuje się niekochana, brakuje im ognia, kobieta ma wrażenie, że żyje w złotej klatce. Inaczej trafiła jej przyjaciółka Dżamila, która również jest w aranżowanym związku, ale czuje się bardzo szczęśliwa i spełniona na wszystkich polach. Z kolei Sofia – Europejka – decyduje się poślubić szejka i stać się żoną numer dwa. Także jest zadowolona, choć ciągle targają nią wątpliwości i zazdrość. Jak widać – aranżowane małżeństwa mają różne oblicze.

Skupmy się jednak na Aiszy, w której rośnie poczucie żalu i pustki. Gdy bohaterka odwiedza dom porzuconych dzieci, w jej życiu pojawia się sześcioletnia Farah. Dziewczynka wnosi nową radość i energię, za to Hamid coraz mocniej ogranicza Aiszę. Ta w końcu decyduje się zażądać rozwodu, a tym samym urazić męską dumę. Czeka ją bardzo ciężka i nierówna batalia o szczęście swoje i dziecka.

Aisza to osoba silna i waleczna. Wiele kobiet na jej miejscu obawiałoby się postawić potężnemu szejkowi, ale ona nie traci ducha. Cena za to jest naprawdę przerażająca. Aisza jest dręczona psychicznie i fizycznie. Mąż nie ma zamiaru dać jej rozwodu ani przystać na jej prośby. Wie, jak zamienić życie małżonki w piekło.

Jednak Aisza ma cel, ma marzenie. Ma spryt. Można ją za to podziwiać i jednocześnie bardzo jej współczuć.

Zhańbiona żona szejka to opowieść o męskiej dominacji, przemocy, trudnym prawie. To historia o tym, jak połączenie tego wszystkiego może wygenerować sytuację niemal bez wyjścia. Myślę, że dla osób, które nie miały wcześniej styczności z powieściami Laili Shukri, to może być szok. Zaś wierni czytelnicy znów otrzymają prozę pełną emocji, zwrotów akcji i… niegasnącej nadziei. Warto!

Kup książkę Zhańbiona żona szejka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zhańbiona żona szejka
Autor
Książka
Inne książki autora
Jestem żoną szejka
Laila Shukri0
Okładka ksiązki - Jestem żoną szejka

Poruszająca opowieść Polki, która poślubiła jednego z najbogatszych szejków. Laila Shukri przerywa milczenie i opowiada o swoim tajemniczym życiu...

Perska kobiecość
Laila Shukri0
Okładka ksiązki - Perska kobiecość

Czy miłość to uczucie, które ocala czy gubi? Znana z "Perskiej zmysłowości" Joanna, po nagłym wyjeździe z Bali, gdzie spotkała miłość swojego życia, nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy