W rytmie Czterech pór roku Vivaldiego
Rozstanie rodziców jest dla dziecka zawsze traumatycznym momentem. Tym większa jest jego rozpacz, im bardziej burzliwie przebiega rozwód, a samo dziecko staje się kartą przetargową małżonków. Smutne są również sytuacje, kiedy powodem rozstania jest inna partnerka bądź partner, z którym odchodzący układa sobie życie na nowo. Niestety, zazwyczaj odbywa się to kosztem dziecka - szczególnie, kiedy na świecie pojawia się nowy potomek, zaś rodzic wydaje się zapominać, że ma już dzieci, spragnione choćby najmniejszego gestu czy pieszczoty.
Taka właśnie sytuacja ma miejsce w rodzinie Sary Lewickiej, nazywanej przez wszystkich Sarenką. Trzynastoletnia dziewczynka, po rozwodzie rodziców wychowywana przez mamę, jest bohaterką wciągającej powieści dla młodzieży (i nie tylko) autorstwa Marty Fox. Ta popularna pisarka, znana ze swojego zmysłu obserwacji i wyjątkowego zrozumienia dla problemów nastolatków, po raz kolejny udowadnia, że nikt tak jak ona nie potrafi ująć w słowa skomplikowanego życia wewnętrznego młodych ludzi. Książka Zakochaj się, mamo, opublikowana nakładem wydawnictwa Akapit Press, to niezwykle mądra i wzruszająca historia wielkiej miłości pomiędzy dzieckiem a matką, ale także opowieść o wielkiej samotności i poczuciu odrzucenia.
Chcę, by mama się zakochała, bo wtedy i ja będę mogła się zakochać – pisze Sara w jednym ze swoich listów, adresowanych do znanego muzyka. Jako wielka miłośniczka muzyki klasycznej, tylko jemu może zaufać, tylko jemu może powierzyć wszystkie swoje sekrety oraz przemyślenia, będąc jednocześnie świadomą, że pianista może nigdy tych listów nie odczytać. Może właśnie to sprawia, że dziewczynka odsłania przed nieznajomym swoją duszę, opowiada o codziennym życiu, o problemach w małżeństwie rodziców, zakończonych wyjazdem ojca do Londynu oraz o rozstaniu i nowej rodzinie.
Z jej listów wyłania się portret dziewczynki nad wyraz dojrzałej, operującej pięknym słownictwem, z niezwykłą w jej wieku znajomością kompozycji muzycznych oraz biografii twórców jej ulubionych utworów. To także dziewczynka samotna, tęskniąca za ojcem, który w Londynie ma nową żonę oraz syna. Jednocześnie Sara jest świadoma, że tak naprawdę jej mama dopiero teraz ma szansę na prawdziwe szczęście i spełnienie. Krytyczny, stawiający na korporacyjną karierę mąż, nie pozostawiał mamie Sary wyboru, sabotował jej pomysły realizowania pasji i porzucenia dobrze płatnej posady na rzecz malarstwa. Dopiero rozwód stał się bodźcem do zmian, zaś obecnie kobieta rozkwita, pracując nad obrazami, odnosi także pierwsze sukcesy. Do szczęścia brakuje jej tylko miłości. Tym jednak postanawia zająć się Sara.
Przez chwilę wydawało się, że pani Lewicka znajdzie szczęście u boku ojca szkolnej sympatii Sary, jednak znajomość tak pięknie rozpoczęta na jednej z greckich wysp nie przerodziła się w trwałe uczucie. Na dodatek do Polski wrócił ojciec Sary, licząc na… odbudowanie zniszczonych relacji z byłą żoną i córką. Na horyzoncie pojawia się też pewien tajemniczy nieznajomy - i być może to on zawróci w głowie pięknej malarce.
Jak zakończy się ta historia? Czy spełni się pragnienie Sarenki i mama się zakocha? Czy sama Sarenka, tak odmienna od swoich rówieśników, znajdzie kogoś, kto ją zrozumie? Na te pytania odpowiada lektura książki Zakochaj się mamo autorstwa Marty Fox. Powieść to tak naprawdę zbiór listów adresowanych do pianisty, pana Tomasza, w których odbija się cała wrażliwość i delikatność dziewczynki. Doskonale zostały ukazane również problemy współczesnych nastolatek, tych, które pragną od życia czegoś więcej niż sztucznego blichtru, które w codzienności szukają głębokich przeżyć i zachwytów nad pięknem otoczenia i dźwiękami muzyki, a nie poklasku tłumów. Choć bohaterka opowieści jest nastolatką, to poruszane w książce problemy dotyczą również dorosłych, którzy z pewnością zachwycą się tą zapadającą w pamięć, emocjonalną historią.
Podobno wszystkie osiągnięcia techniki są bezduszne. Zatem skąd tyle uczucia w listach elektronicznych wymienianych między Dorotą a Rafałem? Fale miłości...
Książka jest z każdej strony dziwna i oryginalna. Burzy bowiem tradycyjne wyobrażenia o książkach biograficzno-literackich, dotyczących konkretnego autora...