Recenzja książki: Zakładnicy wolności. Cztery siostry 1925-1945

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Cztery siostry autorstwa Niny Majewskiej-Brown to drugi tom doskonale przyjętej serii Zakładnicy wolności. Po pierwszej części, Florentyna i Konstanty tym razem spotykamy się z rodziną Zabierzyńskich w trudnych latach trzydziestych XX wieku. Tytuł przywołuje skojarzenia z Trzema siostrami Czechowa i nie bez powodu. Świat stworzony przez Majewską-Brown jest równie przejmujący, co dramat rosyjskiego pisarza.

Flora jest już dojrzałą kobietą, a jej cztery córki dorastają. Najstarsza, Wiktoria, planuje zamążpójście, Zosia i Marysia skończyły dwudziesty rok życia i tylko najmłodsza Wanda, najbardziej dokuczliwa z całej czwórki, rozpieszczona i irytująca, zaczyna coraz bardziej przypominać swoją babkę Sewerynę. Dzidek Hipolit po latach szalonych eskapad „archeologicznych” ustatkował się i okazał niemałym wsparciem dla syna i jego żony. Świat powoli toczy się do przodu, choć niespodziewane wydarzenia coraz częściej zakłócają spokój w dworku bohaterów.

Najpierw przychodzi Wielki Kryzys, który przynosi niezwykłą drożyznę. Ceny rosną, producenci zboża wolą utopić je w morzu, bo cena skupu jest tak niska, że sam koszt przechowywania ziarna przewyższa jego wartość. Ludzie z niepokojem patrzą w przyszłość. Na dodatek tuż za zachodnią granicą w siłę rośnie parta narodowo-socjalistyczna. Florentyna coraz mniej rozumie z otaczającego ją świata. Wydawałoby się, że od czasu, gdy Polska odzyskała niepodległość wszystko będzie szło w dobrym kierunku. Niestety, los ma wobec Polaków swoje plany.

Nadchodzi w końcu upalne lato 1939 roku i inwazja Niemiec na Polskę. Zapobiegawcza Florentyna usiłuje się przygotować do wojny. Nadaremnie. Jej bezpieczny świat staje w płomieniach.

W kolejnym tomie sagi Nina Majewska-Brown porusza wiele ważnych tematów. Ukazuje problemy ekonomiczne i polityczne początku XX wieku. Dramatyczną nędzę chłopów, rozniecane nieopatrznie nadzieje na lepsze jutro, analfabetyzm, różnice społeczne i wszelkie zjawiska, które rodzą nienawiść. Ta nienawiść zaowocuje nie tylko wojną mocarstw. Wczorajsza kucharka i służąca zacznie okradać swoją gospodynię, aby uzyskać rekompensatę za wydumane krzywdy społeczne. Na Wołyniu sąsiedzi ruszą na sąsiadów, aby mordować i rabować. W Katyniu i Starobielsku zostaną zamordowani oficerowie. Śmierć i zło zbiorą swoje upiorne żniwo.

Nina Majewska-Brown doskonale pokazuje przemiany społeczne i różnice w pokoleniach na przykładzie Seweryny, Florentyny i jej czterech córek. Despotyczna i domagająca się posłuchu Seweryna poucza wszystkich, zapominając, że w młodości nie zawsze przestrzegała wyznawanych przez siebie zasad. Florentyna buntuje się przeciwko narzuconym jej normom, chce sama decydować o życiu. Jej córki idą jeszcze dalej. Otwarcie żądają prawa do szczęścia i miłości. Świat pędzi swoim tempem i wczorajsze zasady nie przystają już do nowego stylu młodych ludzi. A wojna wywraca wszystko do góry nogami.

Tak jak Florentyna i Konstanty, tak i Cztery siostry zostały wzbogacone o mnóstwo oryginalnych zdjęć, reklam i wycinków z czasopism (np. grafiki z satyrycznego czasopisma „Mucha”), a także o przepisy kulinarne z epoki. Przejmujące opisy odkrycia zbiorowych grobów polskich oficerów na wschodzie wstrząsają na równi czytelnikami i bohaterami powieści. Autorka umiejętnie zaciera granicę pomiędzy fabułą a odbiorcą powieści. Jesteśmy zaproszeni do opowiadanej historii, śledzimy ją i przeżywamy wspólnie z Zabierzyńskimi. Ta szkatułkowość, którą zaznaczono już w pierwszym tomie, rozwija się i dodaje całości uroku. Losy bohaterów stają się przygodą, w której uczestniczy także czytelnik.

Autorka zapowiedziała kontynuację historii. Kolejny tom sagi, zatytułowany Rodzina Zabierzyńskich, obejmuje czasy powojenne. Czekam na niego z niecierpliwością.

Tagi: bóg

Kup książkę Zakładnicy wolności. Cztery siostry 1925-1945

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zakładnicy wolności. Cztery siostry 1925-1945
Inne książki autora
Anioł życia z Auschwitz
Nina Majewska-Brown0
Okładka ksiązki - Anioł życia z Auschwitz

W piekle Auschwitz, do którego trafiali mężczyźni i kobiety, rodziły się także dzieci. Auschwitz ma różne oblicza, lecz jednym z najgorszych...

Ostatnia "więźniarka" Auschwitz
Nina Majewska-Brown0
Okładka ksiązki - Ostatnia "więźniarka" Auschwitz

Ponad 75 lat po wyzwoleniu obozu w Auschwitz okazuje się, że za jego drutami, w jednym z esesmańskich bloków, mieszka kobieta, która do dziś...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy