O wielkości artysty świadczy artystyczna spuścizna, jaką po sobie zostawił. Znane (raczej bardziej niż mniej) artystki minionego pokolenia (Agnieszka Osiecka, Elżbieta Czyżewska, Kalina Jędrusik i Małgorzata Braunek) stały się bohaterkami interesującej publikacji Zachłanne na życie. Książka (wspomnienia wzbogacone o nowe fakty) jest potwierdzeniem trwałości ich artystycznego dorobku.
Lektura otwiera cykl Złota kolekcja (po nazwie i po tomie pierwszym wnosząc, treść publikacji należących do niego warta jest uwagi). Cztery polskie artystki (każda trafiła dokładnie w swój czas): Agnieszka Osiecka (posiadaczka fascynującej psychiki i ogromnych słabości), Elżbieta Czyżewska (ulubienica nie tylko męskiej części publiczności), Kalina Jędrusik (najseksowniejsza artystka epoki PRL-u) oraz Małgorzata Braunek (uosobienie młodości, niedojrzałości i ciekawości życia) stały się obiektem rozważań Sławomira Kopra, najpopularniejszego polskiego pisarza historycznego. Wiele przydatnych informacji (również tych natury obyczajowej) autor zaczerpnął z akt Instytutu Pamięci Narodowej, notatek Służby Bezpieczeństwa MSW, wypowiedzi świadków i listów. Najwięcej miejsca poświęcił prywatnemu życiu bohaterek (absolutnie nie dokonując ich oceny), które chciały żyć pełnią życia. I żyły.
Na kartach Zachłannych na życie znalazły się wspomnienia dotyczące codziennego życia artystek, ich wzlotów i upadków, marzeń, pasji, nadziei oraz planów na przyszłość. Omówione zostały powody ich konkretnych zachowań. Sławomir Koper w barwny sposób opisuje kolejne dni ich życia. Rozpoczyna od obszernych wspomnień dotyczących dzieciństwa, młodości i czasów studenckich, wiele uwagi poświęca działalności artystycznej każdej z bohaterek książki. Udowadnia, że wszystkie znały (i pokazały) swoją wartość, wielokrotnie rezygnując z ograniczeń, hamulców oraz skrupułów. Wskazuje na ich pracowitość, samozaparcie, wierność ideałom, bezkonkurencyjność, ale i ogromną charyzmę oraz współzawodnictwo (bez ostrego tempa w branży teatralno-filmowej niewiele by osiągnęły). Pokazuje również, jak trudne mogą być relacje damsko-męskie, jak bardzo nietrwałe (zwłaszcza wśród elit artystycznych) – związki oraz jak bardzo szkodliwy bywa nadmiar alkoholu. Przeplatające się momenty życia prywatnego i pracy zawodowej artystek stanowią treść Zachłannych na życie.
Wspomnienia są barwne, drobiazgowe, obszerne, a skorzystanie przez autora ze sprawdzonych źródeł świadczy o rzetelności przekazu. Czytelnik (zwłaszcza starszy wiekiem, wszak lata jego młodości przypadają na pełnię twórczości bohaterek publikacji) będzie miał okazję wrócić pamięcią do swojej przeszłości, a pomogą mu w tym zamieszczone w lekturze nazwiska ówczesnych twórców kultury i sztuki (aktorów, reżyserów, muzyków, prezenterów, dziennikarzy, pisarzy). Są daty, cytaty, dialogi, ciekawostki, anegdoty oraz fragmenty utworów literackich. Pomocą służą przypisy końcowe (z podziałem na części) oraz bibliografia.
Publikacja Wydawnictwa Harde jest skarbnicą wiedzy o życiu i twórczości polskich artystek, które wytrwale pięły się wzwyż, po sławę. I sławę zyskały. Napisana w sposób interesujący, wzbogaca wiedzę czytelnika o nieznane dotychczas szczegóły.
Dlaczego osoby w podeszłym wieku za wszelką cenę chciały jeździć maluchem? Kobiety PRL-u lubiły małe czy duże fiaty? Dlaczego Gomułka chciał wszystkich...
Elity władzy PRL nie miały na uwadze jedynie dobra Polski i Polaków, jak usiłowano nam wmawiać przez lata. Prywatne życie polityków PRL pełne było tajemnic...