Recenzja książki: Za cudze grzechy

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Koniec XIX wieku to czas niespokojny w Europie i na ziemiach polskich, gdzie nie umarły nadzieje niepodległościowe, jednak długi czas pozostawania kraju pod zaborami sprawił, że społeczeństwo nauczyło się jakoś żyć. Na tym tle Hanna Cygler umieściła kontynuację losów bohaterów poprzedniej części swego cyklu - W cudzym domu Tytuł ma niebagatelne znaczenie. To nie jest nasz dom. Jest cudzy, bo ktoś inny nim zarządza. Podobnie w przypadku kolejnej części – nie my zawiniliśmy, a musimy cierpieć.

 

Zaczyna się tajemniczo – rodzeństwo traci rodziców, którzy giną w pożarze rodzinnego domu. Małymi dziećmi musi zająć się najstarszy brat, który dopiero miał kończyć gimnazjum. Nic z jego planów jednak nie wyjdzie. Nie mają nic. Chłopiec musi szukać pracy, by utrzymać ich troje, życzliwi sąsiedzi nie będą przecież im wiecznie pomagać.

 

Drugi wątek jest już bardziej sensacyjny i tajemniczy. W strzelaninie ginie człowiek, ranny jest też carski urzędnik, a wszystko to za sprawą uczucia obu panów do pewnej wyzwolonej panny. Rodzice boją się konsekwencji, wysyłają więc córkę do krewnych do Krakowa. Przy okazji poznajemy nieco ówczesnego świata i panujących obyczajów. Rozalia wymyka się ze stereotypu dobrze ułożonej panny, wciąż myśli o swoim Dimie, rannym w pojedynku (to ów Rosjanin, którego patriotyczni rodzice dziewczyny nie mogą jej wybaczyć).

 

Jest jeszcze Luiza z mężem i małą córeczką, którzy uciekają przez Paryż do Stanów, by uciec przed podejrzeniami o udział w ewentualnym spisku.

 

Sporo tu jest przemieszczania się i zwiedzania ówczesnej Europy, co z pewnością stanowi duży walor powieści. Jest sensacja, mylenie tropów, romans, choć nie tak ognisty, jak można by się spodziewać, raczej powściągliwy. Są spiski i zapowiedziane na okładce zamachy. Po ponad stu latach można już pisać otwarcie o walce z okupantem.

 

Widać, że Hanna Cygler wie, co robi i robi to dobrze, umiejętnie operując napięciem i dawkując informacje, pobudzając ciekawość. Troszkę może razić zbyt rozbudowany styl narracji. Zdania miejscami są za długie i czasem dostajemy w jednym akapicie zbyt wiele informacji, które okazują się później niezbyy istotne. Niemniej jednak Za cudze grzechy to ciekawa lektura dla fanów powieści dziewiętnastowiecznej. Można tu odnaleźć Prusa i Orzeszkową, którzy z pewnością czuwali nad autorką. Za cudze grzechy to swoisty powrót do starej, dobrej szkoły powieściopisarskiej.

Kup książkę Za cudze grzechy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Za cudze grzechy
Książka
Za cudze grzechy
Hanna Cygler
Inne książki autora
Bratnie dusze
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Bratnie dusze

Kolejna, już trzecia, wydana przez DW REBIS powieść Hanny CyglerNic nie przychodzi w życiu łatwo i nic nie jest takie, jakie się nam wydaje. Skrywane tajemnice...

Złodziejki czasu
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Złodziejki czasu

Lata 2013-2014. Siedlce, Warszawa, Gdańsk.   Zabawna powieść o czterech pisarkach, które poznają się na gali festiwalu literatury kobiecej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy