Najpierw, wraz z Grzegorzem Sroczyńskim, Agnieszka Jucewicz wypytywała polskich specjalistów z dziedziny psychologii o receptę na wystarczająco dobre życie. Później przyszła pora na rozmowy o związkach i miłości (Kochaj wystarczająco dobrze). Teraz, już w pojedynkę, podejmuje trudny temat dokonywania wyborów.
Bez dłuższej zwłoki podjęłam decyzję (!), że muszę przeczytać kolejną książkę autorki i tego wyboru czytelniczego na pewno nie będę żałować. Dla tych, którzy znają schemat, na jakim autorka oparła swoje wywiady z psychologami, struktura książki nie będzie zaskoczeniem. Autorka dokładnie drąży każdy z poruszanych tematów, czasem uciekając się nawet do małych podstępów, by uzyskać jeszcze ciekawsze wyjaśnienia ludzkich zachowań.
Agnieszka Jucewicz rozmawia z psychologami o tym, jak godzić się niełatwymi decyzjami, jak zrywać toksyczne przyjaźnie, wybierać rozsądnie, bezpiecznie i zdrowo. Po raz kolejny pojawia się temat doświadczeń z dzieciństwa i najważniejszych w życiu każdego człowieka relacji - z rodzicami, które odpowiadają za skłonność do podejmowania określonych decyzji. Specjaliści na przykładach z terapii czy popkultury opowiadają o zrywaniu ze złymi nawykami, z decydowaniem impulsywnym, nieprzemyślanym, a więc często - bardzo szkodliwym. Jeden wniosek nasuwa się co parę stron - każdy powinien analizować własne wybory w szerszym kontekście całego dotychczasowego i przyszłego życia.
Wystarczająco dobra trylogia jest świetną serią dla ciekawych tajemnic i zakamarków ludzkiej psychiki. Najnowszy w serii tytuł (podobnie jak wcześniejsze) to żaden pseudoporadnik, jakich sporo jest na naszym rynku książki. Próżno szukać tu gotowych recept na wyleczenie choroby zwanej nabieraniem mądrości przez doświadczenie. Sami musimy dotrzeć do tego, jak rozsądnie wybierać w życiu. Książka Agnieszki Jucewicz odsłania jedynie zależności między powodami, które kierują ludźmi u progu zmian a konsekwencjami ich wyborów. Dobrze jest poznać i zrozumieć czynniki wpływające na nasze zdolności decydowania zarówno o rzeczach błahych, jak i o tych najważniejszych. Wybieraj wystarczająco dobrze to niezwykle mądra i ciekawa lektura.
Autorka bloguje na book-loaf.blogspot.com
Kryzys wieku średniego, kryzys egzystencjalny, duszące poczucie, że życie nas przerosło. Kryzysy coraz liczniej dotykają naszego życia - prywatnego, społecznego...
Pandemia koronawirusa sprawiła, że uniwersalne kwestie nadziei, tęsknoty, samotności, wyborów etycznych, a także lęku przed śmiercią i jakości relacji...