Recenzja książki: Wilczy trop

Recenzuje: Damian Kopeć

Potwory istnieją naprawdę

Książka Wilczy trop (skądinąd ciekawe jest to tłumaczenie oryginalnego Cry Wolf) to przykład mocno osadzonej w realiach współczesnego świata powieści obyczajowej. To odważna, miejscami naturalistyczna próba ukazania blasków i cieni życia wilkołaków, mniejszości, która wciąż musi walczyć o należne jej miejsce w nowoczesnym społeczeństwie. Tak można by pisać o Wilczym tropie, pierwszym tomie nowego cyklu Patricii Briggs Alfa i Omega, gdybyśmy żyli w jednym ze światów alternatywnych bądź równoległych, które podobno nie tylko istnieją, ale i mają się całkiem nieźle. Ponieważ jednak żyjemy w jedynym świecie, który znamy, takim, jakim go widzimy, wśród coraz liczniejszych praktykujących wróżek, czarownic, wróżbitów czy jasnowidzących, pozornie niezmienne prawa fizyki potraktować możemy przynajmniej chwilowo z solidnym przymrużeniem oka, pozostając w głębi serca twardo stąpającymi po ziemi racjonalnymi realistami. Dzięki temu możemy wraz z autorką śmiało wkroczyć do barwnego świata urban fantasy i nie dziwić się dość bolesnym przemianom ludzi w wilkołaka czy na odwrót (i to wraz z modnym odzieniem).

Życie wilkołaka, jak się okazało, problematyczne samo w sobie, wymagało dużych nakładów finansowych.

Postacią wiodącą książki jest Anna Letham, która została wilkołakiem nie ze swojej woli i nie z własnej winy. Dla niej życie w tej postaci jest upiorne. Ma poczucie, że jest potworem. Wolą przywódcy stada żyje na dnie, będąc pomiataną i poniżaną na wszystkie sposoby. Nie wie, kim jest naprawdę i dlaczego spotkało ją tyle zła. Wiedza ta stanie się dla niej dostępna, ale wcale nie będzie przyjemna. A pamięć traumy, tego, co przeżyła, pozostawi ślad i konsekwencje, które trudno przewidzieć. Anna jest bowiem Omegą. Wilkiem, który pełni w stadzie niezwykłą rolę. Wycisza emocje, uspokaja, spaja. Anna dowiaduje się tego, kiedy na jej prośbę przybywa ocenić niepokojącą sytuację w jej stadzie Charles, syn najważniejszego Alfy w Stanach - Marroka. Charles Cornick jest egzekutorem, detektywem, ręką sprawiedliwości swojego ojca. Zakochuje się w Annie miłością dotąd mu nieznaną, zaborczą i ślepą. Porządkuje sprawy stada Anny, ją zaś namawia na wyjazd do Montany i życie w stadzie jego ojca. Ten wątek jest w powieści dominujący. Dojrzewanie uczuć, wzajemnego zrozumienia, poznawanie siebie i tego, co się czuje jest tu ponad wszystko. Drugim ważnym wątkiem jest pojawiająca się dość szybko sprawa samotnego wilka, mordującego turystów w rejonie bezpośrednio podległym Marrokowi. Okazuje się ona o wiele bardziej skomplikowana i zaskakująca, niż moglibyśmy początkowo przypuszczać.

Cykl Alfa i Omega jest powiązany z lepiej u nas znaną serią o przygodach Mercedes Thompson. Jego akcja ma miejsce w tym samym świecie choć eksploruje trochę inne wątki. Wydaje się, że powieść powinna trafić do wielbicieli historii o Mercy. Bohaterką ponownie jest kobieta, choć mamy tu również okazję zobaczyć świat widziany oczami Charlesa, którego wątek jest prowadzony równolegle. Anna jest silną osobowością, twardą kobietą, nie mającą w sobie uległości i potrafiącą przetrwać najgorsze. Bardzo dużą rolę w powieści odgrywają emocje i rozterki. To decyduje o tym, że polecam tę książkę przede wszystkim czytelniczkom. Elementy romansu są liczne. Pożądanie, wdychanie woni, wrażliwość, uczuciowość, emocje, erotyka, rozliczne pytania i towarzysząca im niepewność swoich oraz cudzych uczuć otaczają czytelników nieustannie. Albo ktoś lubi takie tematy, albo nie. Tertium non datur.

Zagadka wilka mordującego turystów i tajemniczej, potężnej wiedźmy ożywia fabułę i swoistą monotonię miłosnych perypetii Anny i Charlesa. Pojawiają się elementy czarnej magii i dość w sumie skromne wyjaśnienia na temat duchów, których pełna jakoby jest rzeczywistość. Postaci mają podobny potencjał jak te z opowieści o Mercy. Opisywany tu świat jest nierzeczywisty i duża część problemów również. Zabawne są niektóre stwierdzenia dotyczące wilkołaków. Dowiadujemy się na przykład, że są proekologiczni. Polują na zwierzęta, zabijają najsłabsze, dbając w ten sposób o dobry stan pozostałych przy życiu. Co ważne, nie bawią się z ofiarami jak niedobre koty, niosą szybką i dobrą śmierć. Wilkołaki są niezwykle wrażliwe, uczuciowe, kierują się instynktami i emocjami. Nieustannie przy tym warczą na siebie, są zaborczy, bezwzględni, zajęci walką o władzę i pozycję w stadzie, czyhający na moment słabości innych. Zdolni do zabijania w obronie swoich interesów, fakt, że żywotnych, ale niekoniecznie obiektywnie najważniejszych. Żyją w strukturach przypominających feudalne. Hierarchia jest rzeczą świętą i każdy musi znać swoje miejsce. Jedni są lepsi, inni rodzą się gorsi, choć podobno bardzo dużo zależy od charakteru, silnej woli i motywacji. Tworzą coś w rodzaju sekty, żyjąc w poczuciu bycia lepszymi od innych. Z sekty się nie występuje, a przywódcy są nieomylni - przynajmniej póki żyją.

Wilkołaki i przemoc, wilkołaki i śmierć stanowiły takie połączenie jak chleb i masło.

Szczególnie przypadła mi do gustu refleksja, mówiąca co nieco o długim życiu, o którym wielu z nas tak namiętnie marzy. Wyraża ją naznaczony tragizmem losu Asil, skądinąd ciekawie nakreślona postać drugoplanowa: Czasami miał dość tych nic nieznaczących rozmów, powielanych przez tyle setek lat. Był zmęczony ludźmi i ich problemami, które nie zmieniły się od początków świata. Cóż, długowieczność i jej uroki mogą być męczące w sposób, o którym niektórzy nigdy chyba nie pomyśleli.

Kup książkę Wilczy trop

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wilczy trop
Książka
Wilczy trop
Patricia Briggs
Inne książki autora
Zamęt Nocy
Patricia Briggs0
Okładka ksiązki - Zamęt Nocy

Bestselerowa seria Patricii Briggs o przygodach Mercedes Thompson okrzyknięta została jedną z najlepszych. Tym razem Mercy ma do czynienia z nieproszonym...

Dotyk ognia
Patricia Briggs0
Okładka ksiązki - Dotyk ognia

Napięcie między nadnaturalnymi a ludźmi sięga zenitu. Mercy i Adam, alfa wilkołaczej watahy, zostają wezwani na pomoc. Powstrzymanie szalejącego trolla...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy