Ekskluzywna szkoła z internatem. Zajęcia lekcyjne na najwyższym poziomie. Elitarne zasady przyjmowania uczniów. Restrykcyjny regulamin dotyczący zachowania i przestrzegania zasad w kampusie. To wszystko to rzeczywistość panująca w Mullberry Heights, liceum stworzonym przez Natalię Grzegrzółkę na potrzeby powieści The Paper Dolls. Jakie tajemnice kryją się jednak za murami tak wspaniałej szkoły? Co naprawdę się tam dzieje? Z jakimi koszmarami muszą zmagać się niektórzy uczniowie?
Charmaine to szesnastolatka, która ma trudne relacje z matką. Matka dziewczyny obwinia, że córka zniszczyła jaj karierę modelki. Po rozwodzie rodziców Charm straciła też kontakt z ojcem, ale z nim wcześniej też niezbyt dobrze się dogadywała. Dziewczyna trafia w końcu do Mullberry Heights, gdzie musi zbudować relacje z nowymi koleżankami i kolegami, a także odnaleźć się w rzeczywistości elitarnego liceum. Okazuje się, że pierwszej nocy, gdy dziewczyna postanawia uciec ze szkoły, trafia na tajemniczego przystojniaka, który wpada w oko Charm. Rozmowa z Larue intryguje dziewczynę. Charm postanawia poznać chłopaka jeszcze lepiej.
Mimo początkowych trudności, Charm szybko aklimatyzuje się w nowej szkole. Jako odważna i wygadana, a przy tym ładna dziewczyna od razu zjednuje sobie grono nowych znajomych. Z biegiem czasu odkrywa też, kim tak naprawdę jest Larue. Dowiaduje się, jak mroczne tajemnice kryje w sobie oraz co dzieje się za cichym przyzwoleniem władz liceum.
The Paper Dolls to zaskakująca i poruszająca trudne tematy powieść kierowana do nastoletnich odbiorców. Książka Natalii Grzegrzółki nie jest cukierkową obyczajówką czy mającym coraz większe rzesze odbiorców romantasy, ale powieścią, która dotyka najbardziej bolesnych tematów, z jakimi zmagają się zarówno młodzi, jak i dorośli czytelnicy. Autorka ukazuje skomplikowane relacje, jakie panują w rodzinach. Brak porozumienia między rodzicami a ich dziećmi. Zrzucanie winy i odpowiedzialności na dzieci za swoje nieudane, dorosłe życie. Natalia Grzegrzółka opisuje zarówno przemoc psychiczną, jak i fizyczną, jakiej dopuszczają się rodzice wobec dzieci. Jak bardzo ranią i niszczą osoby, które powinni wspierać i kochać najbardziej na świecie. Mało tego! Natalia Grzegrzółka pokazuje, jakie skutki mogą odnieść takie deficyty i patologie w życiu dorastających nastolatków. Jak bardzo destrukcyjne zachowania one wywołują, jak niskie poczucie własnej wartości prezentują młodzi ludzie, jak bardzo w siebie nie wierzą, jak mocno się przez to okaleczają, jak bezgłośnie wołają w ten sposób o pomoc. Prezentowane przez autorkę opisy wgniatają w fotel. Pozostawiają przed oczami niezwykle bolesne sceny i obrazy.
Zarówno Larue, jak i Charm, ale także drugoplanowi bohaterowie powieści, jak Rory czy Chad, przypominają tytułowe papierowe lalki. Postaci te są niezwykle kruche, delikatne i bardzo podatne na zranienia (uszkodzenia). A gdy już ich doznają, nie są w stanie się odbudować. Zadane rany pozostają w nich na zawsze.
Powieść napisana jest bardzo dojrzale. Autorka znakomicie oddaje dramaturgię opisywanych wydarzeń. Widać, jak bardzo empatyczną i świadomą jest osobą. Dzięki temu powieść mocno poruszy odbiorcę i wzbudzi w nim cały wachlarz skrajnych emocji.
The Paper Dolls to pierwszy tom serii Mullberry Tales. Zakończenie książki zaskakuje i każe z niecierpliwością wyczekiwać kontynuacji. Jak potoczą się losy Larue i Charm? Czy sprawiedliwość dosięgnie winnych, a skrzywdzonym da szansę na odbudowanie zrujnowanego życia? Na odpowiedzi będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać.
Okoliczności zaginięcia Aureliana Chevaliera zostały wyjaśnione. Winni zostali ukarani. Ale czy na pewno? Charmaine wraca do Mulberry Heights pół...