Recenzja książki: Starość. O tym, co najważniejsze

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dożyć starości to szczęście, bo nie każdemu starość jest dana. Z zawartej w powyższym stwierdzeniu mądrości skorzystała Linn Skåber przelewając na papier wzbogacone o własne refleksje życiowe doświadczenia. Kończąca trylogię Starość (po Młodości i Dorosłości), opowiadając O tym, co najważniejsze, pozwala wypowiedzieć się ludziom starym. A oni – nie da się zaprzeczyć życiowej mądrości – wiele mają do powiedzenia.

Dwadzieścia cztery bogate w głębokie przemyślenia rozdziały książki to przytoczone przez Linn Skåber historie (poezja, proza i scenariusze) z ludźmi starszymi w roli głównej, które ubogacone o Rady od starych dla młodych oraz Rady od starych dla innych starych przemówią do każdego. Bohaterami są kobiety i mężczyźni doświadczeni przez życie. Jedni – spokojni, łagodni, nie chcący sprawiać kłopotu, inni – zarozumiali czy opryskliwi, jeszcze inni – wyrachowani. Wszyscy, by opowiedzieć o tym, co najważniejsze – wracają pamięcią do minionych lat: z nostalgią wspominają pierwszą miłość, spacery z rodziną w świetle księżyca, bujne włosy rozwiewające się na wszystkie strony w silnym wietrze, wschody i zachody słońca, a nawet kępę brzóz rosnących na nagiej skale. Wszystko to dopiero teraz – u progu starości – pozwala docenić spokojną zwyczajność, która kiedyś, w pędzie codzienności, wcale nie wydawała się tak zwyczajną.

Przedstawieni na łamach Starości bohaterowie potrafią dziękować za to, co działo się kiedyś, co minęło bezpowrotnie i już nie wróci. Są różni: z melancholią wspominający czas spędzany z tymi, którzy odeszli, tęskniący za dotykiem dłoni i zapachem lawendy, cieszący się z odwiedzin, a także czekający z nadzieją na kolejny dzień oraz na to, co wydarzy się w weekend. Ktoś jest smutny z powodu demencji współmałżonka, ktoś – samotny jak w czasie pandemii koronawirusa, kolejny zaś – z wątpiącą twarzą – czuje się, jakby los rzucił go poza margines życia. Są i tacy, którzy dostrzegają, mimo starości, pozytywne strony bycia tu i teraz, czują odpowiedzialność za młodych (starsi z młodymi dzielą się doświadczeniem, młodzi starszych wspierają), innych postrzegają z większą łagodnością i doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo cenny jest dzielący ich od śmierci czas (wiedzą, że pozostaną na ziemi jeszcze tylko przez chwilę). Refleksyjnie sformułowane zdania tworzą nierozerwalną całość z przepięknymi, magicznymi całostronicowymi ilustracjami autorstwa wielokrotnie nagradzanej Lisy Aisato. Tytuły rozdziałów oraz przemyślenia szczególnie warte zapamiętania zapisano na kolorowych kartkach. Zastosowano również przypisy wyjaśniające.

W publikacji Wydawnictwa Literackiego zwraca uwagę przesłanie, zachęcające nie tylko do tego, by zawsze być sobą, doceniać przyjaciół, spełniać marzenia i cieszyć się z drobiazgów, ale również by wierzyć w swoje możliwości, wytrwale dążyć do celu, zawsze dostrzegać światełko w mroku, a nawet mieć odwagę wymalować orła na śniegu. Krótko mówiąc: warto pamiętać O tym, co najważniejsze.

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Starość. O tym, co najważniejsze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Starość. O tym, co najważniejsze
Książka
Inne książki autora
Dorosłość. Wyznania
Linn Skaber0
Okładka ksiązki - Dorosłość. Wyznania

Dorosłość... Kończymy szkoły, pozostawiamy w tyle chaos dorastania, pozbywamy się znienawidzonych pryszczy, zapominamy o szaleństwach młodości. Przed nami...

Młodość. Wyznania nastolatków
Linn Skaber0
Okładka ksiązki - Młodość. Wyznania nastolatków

Wyrazisty, przejmujący i prawdziwy głos nastolatków spisany przez Linn Skaber, z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato. Nie sposób przejść obok niego obojętnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy