Recenzja książki: Spragnieni, by kochać

Recenzuje: Patryk Obarski

Czasem uczucie jest silniejsze niż strach. O potrzebie miłości oraz o zdobywaniu zaufania w swojej nowej książce, zatytułowanej Spragnieni, by kochać opowiada Anna Szafrańska

W nowej książce popularna polska autorka powieści obyczajowych opisuje losy dwójki młodych ludzi, których na pozór nic nie łączy. Jednak odkąd Eryk zobaczył Ewelinę, nie może o niej zapomnieć. Chociaż niemal wszyscy, nawet jego przyjaciel, odradzają  angażowanie się w relację z tą dziwną dziewczyną, młody student prawa za wszelką cenę chce poznać enigmatyczną Ewelinę. 

Kiedy zatrudnia się w barze – tym samym, w którym pracuje także Ewelina – nie wie jeszcze, że sezonowa praca zmieni jego postrzeganie świata, który dotąd wydawał mu się nieskomplikowany. 

Ewelina czuje, że Eryk pragnie się do niej zbliżyć, jednak za wszelką cenę nie chce go do siebie dopuścić. Czuje bowiem, że to, kim jest, rozczarowałoby młodego, przystojnego studenta. Bo – zdaniem Eweliny – nie wszyscy zasłużyli na miłość. Zwłaszcza ona nie zasługuje na tak piękne uczucie. Wkrótce oboje dostrzegą, że ta znajomość na zawsze odmieni ich życie.  

Spragnieni, by kochać to najnowsza powieść dla czytelników young adult autorstwa Anny Szafrańskiej. Pisarka – podobnie jak uczyniła to w powieści Spragnieni, by żyć – stara się ukazać miłość, jaka łączy młodych ludzi, ale także ich codzienne problemy. 

Mogłoby się wydawać, że Spragnieni, by kochać to tylko lekka, przystępna i przyjemna w odbiorze powieść obyczajowa. Rzeczywiście, książkę Anny Szafrańskiej czyta się z przyjemnością, jednak pomimo lekkiej formy autorce udało się w swojej książce poruszyć również nieco poważniejsze tematy. 

Niewiele autorek i niewielu autorów romansów dla młodzieży potrafi w swoich powieściach odpowiednio wyważyć wątki rozrywkowe i problemowe. Autorce Spragnionych, by kochać udaje się stworzyć zgrabną historię, która nie jest tylko romansem, powieścią oderwaną od życia czy wyzwań, z którymi mierzyć się muszą młodzi ludzie. 

W swojej powieści Anna Szafrańska mówi przede wszystkim o miłości. Miłości szczerej i prawdziwej, która potrafi pokonać wszelkie przeszkody. Pisarka udowadnia, że w związku nie są ważne drogie prezenty czy nieustanne przesyłanie sobie wyznań miłości przez Messengera. Zamiast tego pokazuje, że prawdziwa miłość opiera się na poczuciu bezpieczeństwa i zaufaniu. 

Zaufanie to słowo-klucz, od którego zależy przyszły związek Eryka oraz Eweliny. Autorka Spragnionych, by kochać przypomina, że chociaż warto walczyć o to, co w naszym życiu jest ważne, jednocześnie nie trzeba cały czas nosić stroju superbohatera. Czasem warto zaufać drugiemu człowiekowi i pozwolić, by nam pomógł lub zaopiekował się nami. 

Spragnieni, by kochać to również powieść o poczuciu własnej wartości. Anna Szafrańska przekonuje, że każdy zasługuje na miłość i drugą szansę. To, kim jesteśmy, kształtują nie tylko nasze czyny, ale także to, co o sobie samych myślimy. 

Historia miłosna Eryka oraz Eweliny (a także Kuby i Alicji) to doskonały przykład polskiej prozy young adult, może nawet new adult. Jest to powieść o pokonywaniu własnych słabości, uczeniu się życia na nowo, ale także ponoszeniu konsekwencji własnych czynów. To książka, która z całą pewnością oprócz funkcji rozrywkowej może także zachęcać do refleksji. 

Tagi: bóg

Kup książkę Spragnieni, by kochać

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Spragnieni, by kochać
Książka
Spragnieni, by kochać
Anna Szafrańska
Inne książki autora
Dziewczyna ze złotej klatki
Anna Szafrańska0
Okładka ksiązki - Dziewczyna ze złotej klatki

Obrzydliwie bogaci rodzice, luksusowa rezydencja, służba i ochrona, ekskluzywna prywatna szkoła. Osiemnastoletnia Amelia Raczyńska może mieć wszystko,...

W blasku zorzy
Anna Szafrańska0
Okładka ksiązki - W blasku zorzy

Ile jesteś w stanie poświęcić dla miłości? Gwen pisze bestsellerowe romanse, ale wcale nie wierzy w miłość. I chociaż przylgnęła do niej łatka skandalistki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Albo jesteś dla kogoś wszystkim, albo nikim. Tu nie ma miejsca na półśrodki.


Więcej
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy