Recenzja książki: Siemowit Zagubiony

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Postać księcia Polan Siemowita (istnieje bogata debata historyków na temat jego istnienia bądź nieistnienia), pradziadka Mieszka I, nie należy do powszechnie znanych. Takiemu stanowi rzeczy próbuje zaradzić Robert F. Barkowski, oddając do rąk czytelnika drugi tom powieściowego cyklu PrzodkowieSiemowit Zagubiony (tom pierwszy – Siemowit Burzliwy).

recenzja Siemowit Zagubiony

W publikacji Wydawnictwa Bellona fakty historyczne obficie przeplatają się z wydarzeniami fikcyjnymi oraz magią, czemu trudno jest się dziwić, skoro o Siemowicie (pierwszym polańskim księciu z dynastii Piasta, którego losy splatają się z losami całego narodu) pisze w swoich kronikach jedynie Gall Anonim. Zamieszczony na początku książki wykaz występujących w powieści postaci (historycznych i fikcyjnych) pozwala zorientować się, kto jest kim, jaką misję ma do spełnienia oraz dlaczego los rzucił go w konkretne miejsce. Tak więc czytelnik, przeniesiony do początku wieku IX, wyjątkowo niespokojnego okresu w dziejach, wraz z Siemowitem i jego podwładnymi planuje batalie, prowadzi rozpoznania, mobilizuje wojowników, uczestniczy w bitwach, zawiera rozejmy, towarzyszy wodzom i naczelnikom. Jest świadkiem walk między plemionami oraz wrogiego nastawienia przywódców sąsiednich grodów. Na każdym kroku styka się z nielojalnością, kłamstwami oraz mrocznymi intrygami, ale i niezawodną wiernością przyjaciół, na których zawsze można liczyć. Przemierza połacie ziemi w poszukiwaniu legendarnego skarbu Popiela, wreszcie – podąża na spotkanie z Lubomirem (władca kilku lędziańskich grodów) i Nawojką (księżna Wkrzanów).

Siemowit Zagubiony jest lekturą obszerną, obfitującą w szczegóły, wymagającą skupienia. Obrazowe opisy (scen bitewnych, ale i tortur) pobudzają wyobraźnię, umożliwiając tym samym udział w barwnych wydarzeniach. Nieustanne bitwy pozostawiają nieco miejsca na opisy codziennego życia ówczesnej społeczności. Jest w lekturze mnóstwo danych historycznych, geograficznych oraz strategicznych; są przejawy wiary w siły nadprzyrodzone oraz ofiary składane bogom i boginkom; nie brak nie tylko walki o władzę (wraz z trucizną i tragiczną śmiercią), ale również wglądu w wartości i obyczaje sprzed wieków. Język przekazu, stylizowany na starodawny, wymaga uważnej lektury.

Książka Siemowit Zagubiony to przekazany czytelnikowi fragment historii Polski piastowskiej, który, przedstawiony w postaci powieści historyczno-obyczajowej, uzupełnia wiedzę nabytą podczas nauki szkolnej.

Tagi: historyczne

Kup książkę Siemowit Zagubiony

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Siemowit Zagubiony
Książka
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski
Inne książki autora
Tajemnice początków państwa polskiego 966
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Tajemnice początków państwa polskiego 966

Początki państwa polskiego sięgają drugiej połowy IX wieku, kiedy to wybitni słowiańscy wodzowie organizacji plemiennej nazwanej Polanami, założyciele...

Fontenoy 841
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Fontenoy 841

Kolejna publikacja Roberta F. Barkowskiego w serii ,,Historyczne Bitwy" dotyczy konfliktu wewnętrznego w imperium Franków pomiędzy potomkami Karola Wielkiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy