Porywająca powieść historyczna z czasów piastowskich
Trwająca od wielu lat wojna między Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II kończy się zwycięstwem Polski. Podpisany w Budziszynie traktat ma być gwarancją upragnionego pokoju, ale dla drużyny wiernych przyjaciół wcale nie oznacza to końca przygód. Gromosław, Czambor, Bernard i Randulf ponownie otrzymują rozkazy od Bolesława Chrobrego. Kraj Obodrytów ugina się pod ciężarem wojny domowej i reakcji pogańskiej, a tracący poparcie książę Mścisław potrzebuje pomocy. Nieustraszona kompania natychmiast wyrusza z odsieczą. Czy i tym razem przyjaciele wypełnią należycie swoją misję? Jakie straty będą musieli ponieść? Jaka przyszłość czeka ich samych?
Pełna przygód i barwnych opisów powieść pozwala nam przenieść się w odległe czasy panowania Chrobrego i podążać razem z bohaterami przez krainy Połabia, poznając niełatwą historię tego regionu.
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-03-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 322
Już przy pierwszych rozdziałach utwierdziłam się w przekonaniu, że ta książka, druga w serii, gdyż jest to kontynuacja Włóczni, zapowiada nie lada przygodę. Tym razem również wielkich rzeczy dokonują niezłomni bohaterowie, gruba śmiałków służących Bolesławowi Chrobremu przedstawieni w poprzednim tomie. Fakt, że kierunek, w jakim podążyła akcja powieści, sprawił, że ciekawość rozwoju właściwych (głównych) dla tego tytułu wydarzeń, wzrosła jeszcze bardziej.
Wątek podpisania traktatu pokojowego w Budziszynie między polskim władcą Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II stanowi jeden z licznych elementów prawdziwych wydarzeń. Jeśli chodzi o wydarzenia fikcyjne, są doskonale wykreowane, co wspólnie z faktami przekłada się na ciąg fascynujących splotów wypadków.
W Odsieczy znów mamy szansę zgłębić temat m.in. plemion połabskich, w którym autor z racji wykształcenia i imponującej wiedzy historycznej, orientuje się po mistrzowsku. W rezultacie opowieść jest bogata w detale, które uprzyjemniają lekturę. Dawne dzieje w takim wydaniu, opisane w przystępnym stylu, ale nie pozbawione właściwych sobie cech (słownictwo, które wyraźnie wskazuje na przeszłość, imiona bohaterów, ich obyczaje, stroje, zajęcia, poglądy) mogą bez najmniejszego problemu konkurować z powieściami z innych (być może chętniej czytanych) gatunków i czytelnik z całą pewnością będzie miał tak w trakcie, jak i po lekturze mnóstwo powodów do zadowolenia.
Zawartość książki -poza fabułą -od czysto praktycznej strony jest in plus, więc nie było żadnych obaw odnośnie występujących postaci historycznych i fikcyjnych ani tych, związanych z miejscem akcji, bo mapka znacznie pomaga "się odnaleźć" w trakcie czytania. Nie mogłabym nie wspomnieć o zjawiskowej okładce, która doskonale odzwierciedla to co wewnątrz.
Uważam, że cykl „Powieść piastowska z czasów historycznych" rozpoczął się niezwykle ciekawie i niewątpliwie autor rozbudził apetyt na więcej.
Publikacja poświęcona jest opisowi przyczyn, przebiegu i skutków bitwy pod Poitiers w 732 roku. Zakończonej druzgocącym zwycięstwem zjednoczonych...
Początki państwa polskiego sięgają drugiej połowy IX wieku, kiedy to wybitni słowiańscy wodzowie organizacji plemiennej nazwanej Polanami, założyciele...