Sanitariuszka

Książki autorki nie raz gościły na moim profilu więc już dobrze wiecie, że odpowiada mi jej styl pisania.

Tym razem wracam do jednej z moich ulubionych tematyk książek, czyli druga wojna światowa.

Szykuje się powstanie, słynna godzina W wisi w powietrzu a chwytająca się rozmaitych zajęć Amelia stara się przeżyć z dala od niebezpieczeństw, mimo głodu i trudności owych czasów.

Po utracie ojca, gdy stracono wykładowców, dziewczyna bierze na barki trudy pracy i wraz z mamą i braćmi parają się czym się da.

Wciąż marzy o występach na scenie, móc grać Chopina na fortepianie.

Chcąc mieć oko na swoich młodszych braci postanawia zacząć szkolenie na sanitariuszkę.

W najgorszych snach nie przeczuwała, z czym będzie się musiała mierzyć podczas wykonywania tych obowiązków.

Pełna emocji historia obyczajowa, która skupia się na kobietach - co musiały przejść, na co musiały uważać a także z czym wiązał się ich zawód.

Z przyjemnością aczkolwiek okraszoną smutkiem, śledziłam losy Amelii i jej rozwój osobisty.

Jak dziewczyna z dobrego domu, będąca nieco lekkoduchem a także egoistką, przeistoczyła się w kobietę pełną determinacji, empatii i odwagi.

Jaką skorupą obrosła, by móc nieść pomoc innym w tych jakże dramatycznych okolicznościach i jakże trudnych warunkach.

Brakowało leków, był problem z higieną, wszystko się działo pod ostrzałem i z ryzykiem bombardowań.

Los ją mocno doświadczył, ją i jej rodzinę.

Były momenty, kiedy łzy cisnęły się do oczu - nie dziwię się w ogóle, iż Amelia wyparła pewne wydarzenia.

To ją uratowało, wierzę w to.

Jako kobieta wyobrażam sobie z czym musiała się zmagać i jaki wpływ by to na nią miało.

Na szczęście autorka nie wyidealizowała rzeczywistości, nie ma cudów, nikt nie uprawia miłości pod świstającymi nad uchem kulami (tal oglądałam ten film ) tylko jest smutna prawda ujęta w pięknych słowach.

Jest i miejsce na miłość ale też jest ono naturalne, trudne, ulotne i delikatne.

Ciekawa jestem, jaką historię autorka nam zaserwuje kolejnym razem.

Informacje dodatkowe o Sanitariuszka:

Kup książkę Sanitariuszka

W objęciach nazisty
Aneta Krasińska0
Okładka ksiązki - W objęciach nazisty

Poruszająca opowieść o odwadze i determinacji w dążeniu do realizacji marzeń. Maj 1939 roku. W Wolnym Mieście Gdańsku szerzy się propaganda niemiecka...

Odroczone nadzieje
Aneta Krasińska0
Okładka ksiązki - Odroczone nadzieje

Aldona ma poczucie przegranej. Odrzucona przed laty przez rodzinę, zawiedziona przez mężczyznę, którego pokochała, postanawia skupić się na pracy...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz