W morderstwie nie ma miejsca na przypadek. Doskonale wie o tym komisarz Marek Przygodny, główny bohater najnowszej powieści Pawła Pollaka Przepustka do męskości. To przesycony przemocą i brutalnością kryminał z intrygującą fabułą.
W nowej powieści Marek Przygodny wezwany zostaje na blokowisko, gdzie starsza kobieta została zamordowana we własnym mieszkaniu, jej męża zaś postrzelono. Chociaż początkowo wszystko wskazuje na to, że doszło do napadu rabunkowego, komisarz przekonany jest, że to jedynie przykrywka dla prawdziwego powodu zabójstwa.
Początkowo trudno odnaleźć powód, dla którego ktoś miałby dokonać zamachu architektkę przed emeryturą. Niebawem we Wrocławiu znalezione zostają kolejne zwłoki, a sprawa jeszcze bardziej się skomplikuje. Przygodnemu nie pomaga także fakt, że odrębne śledztwo w sprawie wydarzeń w mieście prowadzi dziennikarz kryminalny Jerzy Kuriata.
Do czego doprowadzi kolejne dochodzenie Marka Przygodnego? I czym tak naprawę jest przepustka do męskości?
Okładka Przepustki do męskości ocieka krwią i nie jest to przypadek, brutalnych scen nie brakuje także w samej fabule. Nowa książka Pawła Pollaka nie jest przyjemną opowieścią. Przepustka do męskości to brutalna, dość szorstka historia, osadzona w świecie rządzonym przez mężczyzn.
Paweł Pollak zdaje sobie sprawę z zasad, jakimi rządzą się powieści kryminalne – podstawą ich zaś musi być interesująca zagadka. Tak jest również w przypadku Przepustki do męskości. Przemyślana i logicznie skonstruowana intryga to pierwsza z zalet powieści. Druga – to zabawa postaciami, jakiej dokonuje autor. Twórca Przepustki do męskości rzuca bohaterów w wir akcji, pozwalając, by zgubili się w meandrach prowadzonego śledztwa.
Jednocześnie oprócz scen brutalnych i typowo sensacyjnych momentami podczas lektury Przepustki do męskości można się uśmiechnąć. Humor Paweł Pollak przemyca za sprawą niewybrednych komentarzy i niektórych postaci, chociażby posterunkowych Wójcika i Wojtkiewicza. Żarty te często bywają dalekie od poprawności politycznej.
Znaczący okazuje się tytuł powieści Pawła Pollaka. W Przepustce do męskości bohaterowie oraz czytelnicy wraz z autorem poszukują odpowiedzi na pytanie, czym owa męskość naprawdę jest. Czy jest to nieustanne posiadanie czystych skarpetek i czystego samochodu, czy może obrona honoru własnej rodziny? Warto też podkreślić, że w nowej powieści Pollaka postaci kobiece stanowią jedynie tło dla poczynań męskich bohaterów, stojących na pierwszym planie.
Przepustka do męskości to z jednej strony interesujący kryminał osadzony w polskich realiach, z drugiej strony zaś – powieść czerpiąca ze stereotypów i opierająca się na wyrazistych kontrastach. Po publikację sięgnąć powinni wierni czytelnicy autora oraz miłośnicy powieści kryminalnych.
Między prawem a sprawiedliwością to zbiór opowiadań kryminalnych, powiązanych postaciami policjantów, prokuratorów, sędziów...
„To nie Nowy Jork, panie komisarzu!” To Wrocław. Miasto, w którym życie toczy się swoim rytmem, a codzienne sprawy na tyle pochłaniają mieszkańców...