Recenzja książki: Prawda czy wyzwanie

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Prawda czy wyzwanie staje się popularnym kanałem na youtubie. Dwoje młodych, zamaskowanych ludzi podejmuje wyzwania i mówi prawdę. Bohaterami są Dziewczyna mówiąca prawdę i Chłopak podejmujący wyzwania. Są sympatyczni, zabawni, mają oryginalne pomysły. Wiele jest takich filmików w sieci, większość ogląda się bezrefleksyjnie.

Non Pratt w błyskotliwy sposób pokazuje, co może się kryć za niewinnie wyglądającą zabawą przed kamerą.

Claire próbuje nie rzucać się w oczy w swoim środowisku, ale gdy dostaje propozycję współprowadzenia kanału na youtubie, zgadza się bez wahania. Wspólnie z Sefem, starszym kolegą ze szkoły, będą zbierać pieniądze na rehabilitację dla jego brata, który po skoku do rzeki z wysokiego klifu doznał uszkodzenia mózgu. Oboje wcielą się w anonimowe postaci, które będą podejmować wyzwania i wygłupiać się przed kamerą, a internauci będą wpłacać pieniądze, by zobaczyć, jak się kompromitują. To wielkie poświęcenie, nie tylko świetna zabawa.

Powieść podzielona jest na trzy części – pierwsza pisana jest z perspektywy dziewczyny, która odkrywa swoje dobre cechy i przełamuje słabości oraz uprzedzenia, uczy się pomagać i zakochuje w partnerze z filmików. Doświadcza także wirtualnej przemocy i pokazuje, jak z nią walczyć. W drugiej części poznajemy punkt widzenia chłopaka, który okazuje się nie do końca szczery, ale gdy lepiej poznajemy jego motywacje, zaczynamy rozumieć zachowanie. Przez niego starszy brat omal nie stracił życia i z pełnego radości i planów na przyszłość świeżo upieczonego studenta stał się niemalże warzywem. Sef ma potworne wyrzuty sumienia i skupia się na działaniu, by zdobyć pieniądze na rehabilitację. Jest gotowy na wszystko, co w pewnym momencie może okazać się bardzo niebezpieczne.

Autorka pokazuje zróżnicowane pod względem kulturowym środowisko podlondyńskiej miejscowości. Każdy ma tu inny kolor skóry i rodzinę pochodzącą z innej części świata, ale nie przeszkadza to w przyjaźni i miłości. Nie przeszkadza też, by bezinteresownie pomagać innym. To świat współczesnej młodzieży, większość życia spędzającej w sieci i zajmującej się kompletnymi bzdurami, a jednak potrafiącej kierować się empatią, kiedy przychodzi czas próby. To daje nadzieję, że w pokoleniu millenialsów jeszcze nie wszystko się zepsuło.

Choć napisana przez dorosłą osobę z pominięciem młodzieżowego slangu i silenia się na sztuczny luz, powieść trafia do czytelnika. Jest przekonująca i przepełniona emocjami. Porusza trudne tematy, by wymienić tylko niepełnosprawność, wielokulturowość, przemoc, dorastanie, odpowiedzialność i tolerancję.

To jedna z lepszych książek dla młodzieży, jakie ukazały się w ostatnich miesiącach. Fabuła wciąga od początku do końca, każdy rozdział pochłania się z przyjemnością, bo rozwój fabuły i finał trudno przewidzieć. Poza tym – posiada wartość wychowawczą i edukacyjną. Ale nie dla młodzieży – przede wszystkim dla dorosłych czytelników. Rodzice mogą wreszcie zrozumieć, na czym polega fenomen Youtube'a. Mądra książka, której warto poświęcić czas.

Kup książkę Prawda czy wyzwanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Prawda czy wyzwanie
Autor
Książka
Inne książki autora
Problem
Non Pratt0
Okładka ksiązki - Problem

Dziewczyna, która korzysta z życia i imprez. Nie bała się brać z niego pełnymi garściami.Chłopak, który nagle zmienia otoczenie i stara się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy