Pat Peoples, główny bohater powieści, jest naprawdę interesującym i wartym poznania człowiekiem. Sympatię czytelników zdobędzie już na samym początku, gdy opuszcza „niedobre miejsce” - zakład psychiatryczny. Trzydziestokilkuletni mężczyzna nie pamięta zbyt wiele z ostatnich kilku lat. Jego wspomnienia są niewyraźne, a najbliżsi nie chcą mu pomóc w ich odtworzeniu. Pat ma jeszcze jeden problem. Nie potrafi pogodzić się z rozstaniem z Nikki. Nieustannie utrzymuje, iż jest z żoną jedynie w trakcie rozłąki, która wkrótce dobiegnie końca. Musi jedynie się zmienić, poprawić swój charakter oraz ciało, zniwelować wady, a wówczas ukochana do niego wróci. Według niego życie to film, który na pewno skończy się happy endem. Czy Pat przejrzy na oczy? Czy zrozumie swoją sytuację? Czy wciąż będzie na wszystko patrzył przez różowe okulary i odbierał pozytywnie - jak małe dziecko?
Historia Pata wywołuje w czytelnikach szeroką gamę uczuć - od miłości, przez wzruszenie i współczucie, aż po złość czy irytację. Powieść skłania do myślenia i refleksji, choć nie jest to pozycja przesadnie trudna. Książka Matthew Quicka jest rzeczywiście poradnikiem, który w przyjemny i inteligentny sposób pomaga zrozumieć, czym naprawdę jest pozytywne myślenie. Jak powiedział psycholog Piotr Mosak, nie chodzi o to, by głupio się śmiać z powodu tego, że popsuł nam się samochód, ale uśmiechnąć się, że mimo tego wciąż czeka nas wspaniały dzień. Nie zawsze nasze życie będzie wyglądało tak, jak byśmy chcieli. Ale powinniśmy każdego dnia dostrzegać coś dobrego zamiast zatruwać umysł jedynie pesymistycznymi myślami. Poradnik pozytywnego myślenia znakomicie tę prawdę ukazuje.
W przypadku tej powieści nie warto jedynie ograniczać się do obejrzenia ekranizacji. To ogromny błąd. Choć film na podstawie książki Quicka jest świetny, książka okazuje się jeszcze bardziej interesująca. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na bardziej rozbudowaną fabułę, a także na doskonale skonstruowane portrety psychologiczne postaci, w tym w szczególności Pata oraz Tiffany.
Poradnik pozytywnego myślenia to książka naprawdę niezwykła. To powieść, którą zestawić można z takimi arcydziełami, jak Buszujący w zbożu, Forrest Gump, Rzeźnia numer pięć czy Lot nad kukułczym gniazdem. Dla wszystkich miłośników wspomnianych tytułów powieść Matthewa Quicka to po prostu lektura obowiązkowa.
Leonard Peacock kończy osiemnaście lat. Z tej okazji szykuje prezenty dla przyjaciół, goli głowę na łyso i zabiera do szkoły pistolet… Tego dnia...
Witajcie w Bellmont, gdzie rządzą czarne gangi i irlandzka mafia, i gdzie mieszka Finley. Jego dziadek nie ma obu nóg, ojciec pracuje na nocną zmianę...