W polskiej rodzinie przez wieki role płci były jasno określone: podczas, gdy mężczyzna dominował, rolę kobiety sprowadzano do pełnienia funkcji gospodyni oraz wychowawczyni młodego pokolenia. Zachodzące na przestrzeni wieków przemiany zapoczątkowały zanikanie patriarchatu na korzyść partnerstwa. Książka Panie przodem rozwieje wątpliwości wszystkich, którzy chcą wiedzieć, O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce.
Na opublikowanie rozmów z Wojciechem Harpulą oraz Marią Mazurek zgodziło się pięć kobiet i pięciu mężczyzn. Każdemu z rozmówców poświęcony został osobny rozdział. Zastosowana forma wywiadu umożliwia czytelnikowi całościowy ogląd zagadnień dotyczących funkcjonowania kobiet oraz mężczyzn (obecnie: nowoczesna kobieta, nowoczesny mężczyzna) w życiu rodzinnym i społecznym. Wyjaśnieniu zjawiska redefinicji ról służą pytania stawiane interlokutorom, wśród których znalazły się panie: Anna Kowalczyk (dziennikarka, pisarka, aktywistka, feministka), Małgorzata Karwatowska (językoznawczyni), Magdalena Musiał-Karg (politolożka), Ewa Woydyłło-Osiatyńska (psycholożka, terapeutka uzależnień) i Zuzanna Radzik (teolożka) oraz panowie: Bogdan de Barbaro (psychiatra, psychoterapeuta), Michał Gulczyński (polityk), Luis Alarcon Arias (psycholog kliniczny, psychoterapeuta), Andrzej Depko (seksuolog, neurolog) i Jacek Masłowski (filozof) – pełnione przez rozmówców różne role społeczne umożliwiają spojrzenie na omawiane zagadnienia z różnych punktów widzenia.
W zadawanych przez autorów pytaniach (wytłuszczona czcionka), notowanych przez nich odpowiedziach oraz przytaczanych przykładach uwidaczniają się szybko zachodzące przemiany ról płciowych, które dotyczą relacji rodzinnych, partnerskich, towarzyskich i zawodowych, a także zadań pełnionych przez każdą ze stron. Pojawiają się w lekturze wzorce kulturowe oraz związana z nimi „wojna” pomiędzy podejściem konserwatywnym a liberalnym. Omówione jest miejsce kobiet na rynku pracy i uwidaczniający się coraz bardziej ich awans edukacyjny. Nie brakuje spostrzeżeń dotyczących konfliktu politycznego między płciami, kryzysu relacji, stopniowo kształtującego się poczucia wartości, zachowań przemocowych, seksualnej recesji oraz katolickiego spojrzenia na kobiecość i męskość.
Omówione na łamach poradnika Panie przodem zagadnienie przemian ról płciowych, obok indywidualnych refleksji rozmówców, zawiera punkt widzenia nauk przyrodniczych i społecznych, wyniki badań analitycznych, dane statystyczne oraz konstruktywne wnioski. Zaprezentowana treść wyjaśnia, uczy, motywuje, wartościuje, pobudza do refleksji, zachęca do działań. Wczytując się w treść, czytelnik ma okazję nie tylko poznać punkt widzenia rozmówców, ich mądre myśli oraz sposoby realizacji celów, ale przede wszystkim zrozumieć, O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce.
Jest więc publikacja Wydawnictwa Znak warta uwagi.
Książka autorów bestsellerowych Zwrotnic dziejów Fascynująca rozmowa z prof. Andrzejem Chwalbą o polsko-rosyjskiej historii i jej wariantach Skąd...
Rodzina patchworkowa - wyzwanie, któremu możesz sprostać! W Polsce rozwodzi się już co trzecie małżeństwo, a to daje ponad 60 tys. rozchodzących się...