reklama

Moja przyjaciółka śmierć. Kulisy zawodu grabarza

Co ludzie wkładają do trumny?

Czy zmarły może się obudzić?

Co dzieje się z prochami, gdy nie mieszczą się do urny?

Grabarz. Dla zmarłych jest trochę kulturystą, makijażystą i chirurgiem. Dla żyjących zdarzy mu się być psychologiem. Robert Konieczny od lat pracuje w branży pogrzebowej. Zapach rozkładających się ciał, masowanie zwłok i telefony w trumnie to codzienność.

W krótkim czasie jego konto na TikToku zdobyło ogromną popularność. Każdego dnia otrzymuje mnóstwo pytań o fakty i mity dotyczące jego fachu. Najbardziej znany polski grabarz zawsze odpowiada z rozbrajającą szczerością. Dla niego nie ma tematów tabu.

W tej historii nie brakuje humoru, a jednocześnie szacunku, wrażliwości i szczerości o zawodzie, który chociaż każdy zna, to jednak dla wielu jest pełen tajemnic. To także opowieść o codziennych trudach, rozmowach z najbliższymi zmarłych, pożegnaniach i rzeczywistości, która nie jest łatwa.

Czy w tym zawodzie można pozostać normalnym człowiekiem?

Codziennie widzę śmierć. To jest moja przyjaciółka. I jest w niej coś niesamowitego, magicznego i pouczającego.

Śmierć wywołuje w człowieku naturalny lęk. Jest tajemnicza i nie wiadomo czy ostateczna. Z jednej strony przeraża, a z drugiej intryguje. Zwłoki ludzkie to uosobienie śmierci, dlatego ci, którzy na co dzień się z nimi stykają, tak jak grabarz, wywołują podobne odczucia. Trochę wstręt, a trochę fascynacja.

Od zarania dziejów staramy się oswajać śmierć na różne sposoby. Jednym z nich może być sięgnięcie po tę lekturę.

Jan Gołębiowski, psycholog kryminalny

Książka Roberta ukazuje prawdziwe oblicze branży pogrzebowej, odsłaniając także jej ciemniejsze strony. To historia o tym, jak śmierć staje się towarzyszką i jak praca w tym zawodzie wpływa na życie. Jestem zachwycona tą książką nie tylko ze względu na wspaniałe, bezkompromisowe opowieści, ale również dlatego, że przedstawia ona Roberta takim, jaki jest naprawdę. Gdyby ktoś zapytał mnie, jaki jest ,,Grabarz z TikToka", bez wahania poleciłabym mu tę lekturę. To skarbnica wiedzy, wzruszających historii i inspiracji, zebranych przez człowieka, który wkłada w swoją pracę całe serce.

Anna Nazimek-Węgrzyn, najpopularniejsza tiktokerka z branży pogrzebowej, @po__prostu__ania

Informacje dodatkowe o Moja przyjaciółka śmierć. Kulisy zawodu grabarza:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2024-10-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: MOJA PRZYJACIÓŁKA ŚMIERĆ . KULISY ZAWODU GRABARZA

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Moja przyjaciółka śmierć. Kulisy zawodu grabarza

Zbuntowane ciało. Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne
Maria Mazurek0
Okładka ksiązki - Zbuntowane ciało. Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne

Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne Codziennie setki Polaków dostają diagnozę choroby autoimmunologicznej - czyli takiej, w której układ...

A w konopiach strach
Maria Mazurek0
Okładka ksiązki - A w konopiach strach

W świecie współczesnej medycyny napędzanej różnicami stanowisk autorytetów naukowych niewiele jest tematów budzących tyle kontrowersji, co w przypadku...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung