Recenzja książki: Osiedle Sielanka. Nieznajoma

Recenzuje: Sławomir Krempa

Osiedle Sielanka. Nieznajoma to literacki, podmiejski odpowiednik serialu „Ranczo”. To lekko tylko ironiczny, ale przede wszystkim ciepły i bardzo zabawny obraz codziennego życia członków pewnej społeczności, która staje w obliczu nieuchronnych zmian. 

Ale – po kolei. Sielanka. Przedmieścia Warszawy. Tu życie zawsze toczyło się utartym torem, wszyscy wszystkich znali i chyba nawet wzajemnie się lubili. Do czasu. Do czasu, gdy wzniesiono nowe bloki (albo – jak chcą „przybysze” – apartamentowce), a wraz z nimi zmiana dotychczasowego status quo. Czy fryzjerka Beata utrzyma swój status najlepiej poinformowanej osoby w okolicy? A może wygra z nią Maria, emerytowana nauczycielka? Jak w nowej sytuacji odnajdzie się Profesorowa, która nieustannie spaceruje z psami, czasem w towarzystwie uroczego menela, Dużego Rycha, i zbiera śmieci na ulicy, co w oczach wszystkich nie licuje z jej statusem? Jakie plany developer z prowincji wiąże z okolicznym lasem? I czy praktykowanie jogi prowadzi wprost w ognie piekielne? 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk porzuciła (na razie?) przeszłość, by wysnuć bardzo zabawną i inteligentną opowieść o nas samych. I wydaje się, że planuje w Sielance osiąść na dłużej, na razie bowiem więcej historii dopiero zarysowuje, a wątków – otwiera niż zamyka. Jak zwykle tworzy wyraziste, wiarygodne postaci. Cudowna jest chociażby córka fryzjerki, Zuzia, która zawsze wprost wypowiada całą prawdę o świecie i wygląda na to, że wkrótce spróbuje ten świat zdobyć. Wspaniały jest menel-filozof Duży Rycho, zachwycająca Profesorowa, zapamiętała w swojej pasji naprawiania świata. Pyszne są postaci, pyszny – język, jakim się posługują i inteligentne dialogi, jakie toczą. Wszystko to sprawia, że przy lekturze Osiedla Sielanka nie sposób się nie uśmiechnąć. 

Ale Małgorzata Gutowska-Adamczyk nie byłaby sobą, gdyby nie spróbowała – jak Profesorowa – w swojej powieści wziąć się za naprawianie świata. Zachęca więc do integrowania się z sąsiadami, do otwierania się na drugiego człowieka i troski o niego, co w dzisiejszych czasach staje się wyjątkowo rzadkie, szczególnie na zamkniętych osiedlach, których mieszkańcy całe dnie spędzają w pracy. Zachęca do naprawiania swojego otoczenia – poczynając od prostych spraw, jak zbieranie śmieci z chodnika, a kończąc na protestowaniu przeciwko psuciu przestrzeni miejskiej, wiejskiej lub leśnej. Nawołuje do zaangażowania – ale czyni to w sposób dyskretny, nienachalny, pamiętając, że czytelnicy w literaturze szukają także oddechu od problemów, z którymi mierzyć się muszą na co dzień. 

I taki właśnie oddech Osiedle Sielanka daje. To miejsce (na razie?) wolne od pandemii, od ulicznych protestów i politycznych sporów. To cudowne miejsce, gdzie wciąż jeszcze można być blisko drugiego człowieka, można uścisnąć mu rękę lub przytulić, gdy trzeba. To miejsce, do którego po prostu chce się wracać. 

A zatem do zobaczenia w następnej powieści z cyklu, prawda? 

Tagi: bóg

Kup książkę Osiedle Sielanka. Nieznajoma

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Osiedle Sielanka. Nieznajoma
Książka
Osiedle Sielanka. Nieznajoma
Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Inne książki autora
Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord

Rose i Nina, mimo że żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem. Obie...

Kalendarze
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Kalendarze

Najnowsza książka bestsellerowej pisarki. Piękna i pełna osobistych wątków powieść o dzieciństwie.   ,,Masz siostrę!" - radosny okrzyk babci...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy