Recenzja książki: Operacja Kustosz

Recenzuje: Edyta Staniec

Ukryte skarby nazistów

 

Jest rok 1945. Panuje napięta atmosfera, Niemcy budzą trwogę w okupowanej Polsce, a zarazem sami są przerażeni. Niewątpliwie wojna zmierza ku końcowi i totalnej klęsce hitlerowców. Dowództwo niemieckie w Generalnym Gubernatorstwie, by zabezpieczyć sobie przyszłość, ukrywa zrabowane Polakom dzieła sztuki. Tworzona jest sieć kryjówek, w których pozostawiane są najcenniejsze skarby, by po zakończeniu wojny Niemcy mogli powrócić i zyskać spory majątek. Los, a raczej sprawiedliwość historyczna i ludzka, chcą inaczej. Żadnemu ze zbrodniarzy wojennych nie udaje się dożyć „lepszych” czasów. Jedni giną podczas próby ucieczki do Niemiec, innych dosięgają wyroki sądu w Norymberdze. Jedynie zrabowane skarby trwają niewzruszone na swoim miejscu.

 

Jest rok 1989. Panuje napięta atmosfera. SB i władze PRL-owskie sieją zamęt w szeregach opozycji. Stara władza i stary porządek stoją chwiejnie na nogach. Niewątpliwie, szykują się zmiany polityczne, a dotychczasowa władza ustąpić będzie musiała nowej, wybranej demokratycznie. Trwają negocjacje przy Okrągłym Stole. Stary ustrój dogorywa, w bólach rodzi się nowy. W tych warunkach funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, czując nóż na gardle, rozpoczynają zacieranie śladów swoich zbrodni i usuwanie obciążających ich dowodów. Panuje ogólne rozprzężenie, wykorzystywane przez co bardziej podłe kreatury.

 

W takich okolicznościach major SB Zbyszek Kwieciński postanawia wykorzystać daną mu z uwagi na zajmowane stanowisko i pozycję okazję, by wzbogacić się niemiłosiernie. Dzięki sprawie o kryptonimie „Kustosz” mężczyzna ma możliwość odszukania ukrytych dzieł sztuki i zagarnięcia ich dla siebie. W poszukiwaniach pomagać mu będzie jego przyjaciel, Kuba Borowski. Przy pomocy nielegalnych metod, wykorzystując wszelkie możliwe, nawet najpodlejsze chwyty, mężczyźni spróbują dopomóc swojemu szczęściu i zrabować ukryte dzieła. Jednak ich zapał i cała uwaga skupią się głównie na portrecie Młodzieńca Rafaela - dziele, którego poszukiwać będzie znacznie więcej osób. Rozpoczyna się niebezpieczny wyścig po skarb, którego etapy i wynik śledzić można za sprawą książki Joanny Marii Kalety Operacja Kustosz.

 

Powieść czyta się dość dobrze, szybko. Niestety, jest bardzo przewidywalna. Ciekawa tematyka i sprawnie poprowadzona narracja to atuty tej pozycji, jednak fabuła wypada blado, nie jest szczególnie porywająca i z góry możliwa do przewidzenia. Całość jest mało widowiskowa, pozbawiona spektakularnych zwrotów akcji i dramatycznych scen. Szkoda, że zamiast bardziej zagmatwać fabułę, bardziej wzbogacić akcję, autorka postanowiła urozmaicić powieść dość tandetnym wątkiem romansowym, ckliwym i w złym guście.

 

Nudą, co prawda, nie wieje bez przerwy, ale o wyjątkowym zaangażowaniu w lekturę mowy tu być nie może. Brak napięcia, brak zaskoczenia... Aż żal, bo przecież miało być tak pięknie.

 

Podczas lektury uwagę zwraca dobra znajomość historii i topografii Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia. Tyle tylko, że broń ta nie do końca została wykorzystana przez autorkę. Tak, zna ona doskonale historię i geografię Dolnego Śląska. Tak, pisze o nim ciekawie. Cóż z tego, skoro jest to zaledwie tło całej historii, która wypada mocno przeciętnie... Joannie Marii Kalecie tym razem nie udało się powtórzyć sukcesu autorów kryminałów retro - Wrońskiego czy Krajewskiego. Warto jednak śledzić jej kolejne powieści, bowiem kariera pisarki może potoczyć się obiecująco. 

Kup książkę Operacja Kustosz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Operacja Kustosz
Książka
Operacja Kustosz
Jolanta Maria Kaleta
Inne książki autora
Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy
Jolanta Maria Kaleta0
Okładka ksiązki - Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy

Riese – to kryptonim największego projektu górniczo - budowlanego realizowanego przez III Rzeszę w latach 1943-1945 w Górach Sowich...

Wojna i miłość. Andrzej i Halina
Jolanta Maria Kaleta0
Okładka ksiązki - Wojna i miłość. Andrzej i Halina

Jeszcze na dobre nie przebrzmiały echa poprzedniej wojny, gdy świat stanął na krawędzi kolejnej katastrofy. Katarzyna nie sądziła, że będzie musiała drżeć...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy