Recenzja książki: Notes młodej pisarki

Recenzuje: Monika Witczak

Notes młodej pisarki to wyjątkowy poradnik sztuki powieściopisarstwa, przeznaczony dla nastoletnich dziewczyn, które chcą na poważnie zająć się pisaniem, doskonalić swój warsztat i skończyć pierwszą w życiu TFP (Twoją Fantastyczną Powieść). Książka zawiera naprawdę dużo przydatnych informacji, wskazówek i ćwiczeń, które pozwolą młodej pisarce rozwinąć skrzydła i dadzą motywację do pracy nad sobą. To prawdziwe kompendium wiedzy o sztuce pisania, przygotowane w lekki, humorystyczny i niebanalny sposób.

Autorką Notesu jest Ewa Nowak, pisarka, która ma w dorobku kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży, zatem doskonale wie, jak osiągnąć w tej dziedzinie sukces. Świetnie zna młodzieżowy język i potrafi dotrzeć do młodego czytelnika zarówno treścią, jak i stylem. Choć książka jest, de facto, poradnikiem, autorka zwraca się do czytelniczki nie jak do uczennicy, ale jak do koleżanki. Zebrane w książce porady i ćwiczenia nie są nudnymi lekcjami do odrobienia, ale prawdziwym wyzwaniem i źródłem dobrej zabawy. Książka staje się sekretnym notesem (trochę z przymrużeniem oka, trochę na poważnie), który ma posłużyć do napisania i wydania książki. Młoda pisarka może zapisywać w nim nie tylko swoje pomysły, ale też rozterki, problemy, historie  i osoby warte zapamiętania, miejsca, które trzeba odwiedzić i wszystko to, co przyda się w trakcie pracy nad powieścią. Ponadto Notes uczy, jak konstruować bohaterów, budować fabułę, daje mnóstwo świetnych inspiracji i przykładów.

Książka jest podzielona na piętnaście rozdziałów. Każdy z nich porusza konkretny temat. Sporo dowiadujemy się więc m.in. o bohaterze, fabule, miejscu akcji, dialogach, języku, narratorze, a także o tym, jak być pisarką czy jak wydać powieść. Ewa Nowak nie zapomniała także o tych dziewczynach, które przyswoiły już podstawy warsztatu pisarskiego. Dla nich przygotowała porady, jak nie dać się zniechęcić do dalszego pisania, jak radzić sobie z krytyką – także tą wewnętrzną – a nawet jak przeprowadzić rozmowę z wydawcą. Jeśli miałabym wybrać trzy najważniejsze zalety Notesu, z pewnością byłoby to idealne dopasowanie do grupy docelowej (język, styl, poziom), kompleksowość zagadnień (od planu ramowego, aż po rozmowę z wydawcą) i komiksowe ilustracje Agaty Dębickiej, które wprowadzają odrobinę poczucia humoru.

Dla kogo jest ta książka? Z pewnością dla wszystkich dziewcząt, które marzą o pisaniu, które próbują swoich sił, piszą do szuflady lub publikują w internecie, a także dla tych, które chciałyby pisać, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Poradnik jest pisany z myślą o nastolatkach, ale myślę, że początkujące dorosłe pisarki też znajdą w nim coś dla siebie. Słowem-kluczem niech tu będzie jednak słowo „początkujące". Notes młodej pisarki to bowiem swoisty „elementarz" pisarstwa, to świetna lektura na początek. Publikacja może stać się dobrym wstępem do bardziej zaawansowanej publikacji Twórcze pisanie dla młodych panien Izabeli Filipiak, po którą warto sięgnąć, by jeszcze bardziej rozwinąć pisarskie skrzydła.

Kup książkę Notes młodej pisarki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Notes młodej pisarki
Autor
Książka
Inne książki autora
Rok z kocicą Izabelą
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Rok z kocicą Izabelą

Kiedy pewnego marcowego dnia kocica Izabela ucieka z domu, Zuzia jest zrozpaczona. Jednak gdy kotka po pewnym czasie wraca, życie mieszkańców małego domku staje na głowie......

Pożar w fabryce. Czytam sobie. Poziom 3
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Pożar w fabryce. Czytam sobie. Poziom 3

Trzymająca w napięciu historia pewnego pożaru i bohaterskiej akcji strażaków. Hubert jest zły, że jego siostra wie tyle o pracy strażaków, a to przecież...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy