Recenzja książki: Mademoiselle Chanel

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Coco Chanel to legenda mody - tak sławna, że trudno myśleć o niej w kategoriach zwyczajnej kobiety. C.W. Gortner postanowił przyjrzeć się jej z bliska i napisać jej słowami powieść o niej samej. Niełatwe to zadanie – tak mocno wczuć się w istniejącą postać, a jednocześnie uniknąć uproszczeń i pewnej megalomanii.

 

Życie Gabrielle Chanel do łatwych nie należało. Gdy umarła jej matka, dziewczynka wraz z dwiema siostrami i dwójką braci została oddana pod tymczasową opiekę ciotek, które myślały tylko o tym, w jaki sposób pozbyć się dzieci. Ojciec całej gromadki nie przykładał się przesadnie do ich wychowania, podróżując po całym kraju za pracą i rozrywkami. W końcu rodzeństwo zostało rozdzielone, dziewczynki umieszczono w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Dla Gabrielle okazało się to darem losu, gdyż mogła tam rozwijać odziedziczony po matce talent krawiecki. Gdy wraz z siostrą osiągnęły pełnoletniość, musiały jednak opuścić bezpieczne klasztorne schronienie i zacząć życie na własny rachunek. Prócz szycia umiały niewiele. Ale przedsiębiorcza Gabrielle nauczyła się śpiewać i zaczęła występować w barze. Tam zauważył ją pewien arystokrata, który potem zmienił diametralnie jej życie, umożliwiając dziewczynie realizację planów. To od piosenki śpiewanej podczas piątkowych wieczorów powstało nowe imię mademoiselle Chanel – Coco. Stało się ono potem marką jej firmy.

 

Dziś założenie firmy przez kobietę nie jest niczym niezwykłym. Ale w początkach XX wieku nic nie było łatwe. Kobiety wciąż nosiły gorsety i drapowane suknie utrudniające poruszanie się, a nawet oddychanie. Coco postanowiła z tym walczyć. Zaczęła szukać nowych rozwiązań, materiałów, krojów. Zaczynała skromnie – od ozdabiania kapeluszy, sprzeciwiając się noszeniu na głowach koszy z owocami. W swojej pracy dążyła do prostoty, maksymalnej wygody i komfortu. Tym zdobyła sobie serca pierwszych klientek.

 

Coco Chanel przeszła przez wszystkie etapy prowadzenia biznesu. Na początku wykonując wszystkie funkcje samodzielnie, potem zatrudniając kolejne osoby i przekazując im kompetencje. Współpracownicy nie zawsze okazywali się lojalni, odchodząc, oszukując, wykorzystując naiwność szefowej. Chanel bankrutowała, by potem powracać do gry - silniejsza i bardziej zdeterminowana. Firma z czasem stała się dla niej wszystkim - szczególnie po stracie ukochanego.

 

C.W. Gortner stara się ukazać słynną projektantkę jako kobietę, która miała marzenia i nie chciała wpisywać się w przygotowane dla niej role. Płaciła za to samotnością i brakiem zrozumienia. Nie miała w zasadzie życia rodzinnego, choć do końca posiadała wielu kochanków. Potrafiła korzystać z dobrodziejstw wypracowanych przez siebie samą. Ludzie jej zazdrościli, rozpuszczali nieprzyjemne plotki i, jak to zwykle bywa, podziw wielu zmieniał się czasem w nienawiść. Sama Coco niewiele mówiła o sobie, kreując się na na niedostępną damę. Największe wrażenie robi właśnie to zderzenie biednej sieroty, którą była, z bogatą bizneswoman, jaką się stała. Narracja pierwszoosobowa potęguje ten efekt stopniowej przemiany.

Kup książkę Mademoiselle Chanel

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mademoiselle Chanel
Autor
Książka
Mademoiselle Chanel
C.W. Gortner
Inne książki autora
Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii
C.W. Gortner0
Okładka ksiązki - Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii

Borgiowie – najpotężniejsza rodzina świata. Bezwzględni i niebezpieczni, drapieżni i zepsuci do szpiku kości, nie cofną się przed niczym, aby sięgnąć...

Marlena. Błękitny anioł w garniturze
C.W. Gortner0
Okładka ksiązki - Marlena. Błękitny anioł w garniturze

Egocentryczka. Perfekcjonistka w każdym calu. Uparta i bezkompromisowa. Nienasycona.Zawsze fascynowała i nadal inspiruje. Maria Magdalena Dietrich pochodzi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy