Recenzja książki: Lustrzane serce

Recenzuje: Zosia Czyńska

W najnowszej powieści Lustrzane serce Anna Purowska zaprasza nas do Śnieżyska, uroczej turystycznej miejscowości w górach, znanej z poprzedniej powieści autorki Kiedy spada gwiazda. Znów spotkamy znanych nam już mieszkańców miasteczka oraz tych, którzy właśnie wybrali Śnieżysko na swoje miejsce do życia.

recenzja Lustrzane serce

Wśród nich będzie ognistowłosa Julianna, zamknięta w domu przez nieobecnego męża. Co takiego jej grozi, że nie może aż do nieodległych Świąt Bożego Narodzenia opuścić luksusowej willi w Śnieżysku? Dlaczego ma zablokowaną kartę kredytową, pozbawiono ją ciepłej odzieży i butów? Kto śledzi Juliannę i dlaczego jej mąż nie odbiera telefonu?

W małej księgarence tuż przy placu, na którym za chwilę zabłyśnie tysiąc bożonarodzeniowych światełek na corocznym jarmarku, Bruno, właściciel tego magicznego miejsca, marzy o tym, aby grudzień nigdy nie nadszedł. Świąteczny miesiąc i Boże Narodzenie kojarzą mu się z najtragiczniejszym wydarzeniem, które zmieniło całe jego życie. Bruno nie chce obchodzić Świąt, nie cieszy go przedświąteczny harmider, nienawidzi świątecznej atmosfery. Gdy w drzwiach jego księgarni stanie Julianna, nagle poczuje, że los postanowił odsłonić nową kartę.

Ciepła i pełna wigilijnych zapachów powieść Anny Purowskiej łączy w sobie atmosferę bożonarodzeniowych historii i filmu Masz wiadomość z Tomem Hanksem i Meg Ryan. Losy mieszkańców górskiego miasteczka, w którym przyjaźń i życzliwość scalają ludzi, a ich przyjaźnie tworzą niepowtarzalny klimat, splatają się w świąteczną opowieść o tym, że niemożliwe staje się możliwe, a miłość i szczęście warte są każdej ceny.

Czy Julianna odnajdzie spokój i zrozumie, co jej groziło? Czy Bruno uwolni się od tego, co zniszczyło jego spokój dziewięć lat wcześniej? Czy mała księgarnia zajaśnieje tysiącem bożonarodzeniowych lampek i wplecie się w nastrojową opowieść o tym, że każde Boże Narodzenie przynosi wiarę, nadzieję i miłość?

Anna Purowska w Lustrzanym sercu zastosowała naprzemienną narrację pierwszoosobową, dzięki czemu obserwujemy wydarzenia z perspektywy Julianny i z punktu widzenia Brunona. Dzięki temu śledzimy losy obojga bohaterów, patrząc na świat niczym przez kalejdoskop, analizując każdy krok i każde słowo, które padają w powieści. Widzimy ich cierpienie, smutek, lęk przed tym, czego nie znają i z czym nie potrafią sobie poradzić. Tragiczna przeszłość rodziny Brunona i ciemna karta małżeństwa Julianny wobec przedświątecznego klimatu Śnieżyska przypominają o tym, że każde szczęście ma swoją cenę. Odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo ukochanej osoby pociągają za sobą decyzje, które wymagają odwagi, a często są niezwykle bolesne.

Historia Brunona i Julianny pióra Anny Purowskiej łączy nadzieję na to, że poświęcenie ma sens z magią Bożego Narodzenia, kiedy wszystko jest możliwe, gdy spełniają się marzenia, a świat staje się piękniejszy. Zło można pokonać, świat poprawić i odnaleźć przyjaźń oraz miłość, które będą trwały na wieki. Lustrzane serce to bajkowa opowieść o tym, czego wszyscy pragniemy, o szczęściu, bliskiej osobie i wierze w to, że pomimo bólu, życie może być piękne.

Bardzo polecam.

Kup książkę Lustrzane serce

Zobacz opinie o książce Lustrzane serce
Lustrzane serce
Anna Purowska
Angel Wings
Anna Purowska0
Okładka ksiązki - Angel Wings

Eryk jest bystry i inteligentny. Pochodzi z zamożnej rodziny. Popołudniami gra i śpiewa w rockowym, znanym z coverów, zespole Wings. Kaja to jedna z najlepszych...

Moje pierwsze imago
Anna Purowska0
Okładka ksiązki - Moje pierwsze imago

Anna, dwudziestoparoletnia niepoprawna romantyczka, ma za sobą nieudany związek z młodszym mężczyzną. Kolejne rozstanie oraz ciężka praca sprawiają, że...

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun