Recenzja książki: Legenda o samobójstwie

Recenzuje: Katarzyna Kurowska

Legenda o samobójstwie zaskakuje tym, że to, co wydawało się niespójną powieścią, okazało się zbiorem opowiadań, których bohaterami są ci sami ludzie. Akcja rozgrywa się na Alasce i wspólnym motywem jest tu samobójstwo. Debiut Davida Vanna jest przejawem odważnej zabawy z (nie)jedną historią i możliwościami, jakie oferuje literatura i krótka forma, a zarazem formą „przepracowania" trudnego doświadczenia, jakim jest samobójstwo ojca. Zbiór opowiadań pokazuje, że Vann na wiele sposobów próbował pisarsko zmierzyć się z tym bolesnym i krępującym tematem.

Po pierwsze: chcąc ukazać złożoność własnych relacji z ojcem, a zwłaszcza ich niedosyt. Ten niedobór, który sprawia, że po latach zbierając we wspomnieniach cząstkowe ślady ich wspólnego kontaktu, syn podejmuje próbę zrekonstruowania relacji i odnalezienia przyczyn takiego a nie innego jej charakteru. A - co więcej - szuka w tym doświadczeniu, w wychowywaniu w domu zdominowanym przez kobiety: matkę i córkę, z ciągłą nieobecnością ojca – determinantu dla swego późniejszego życia.

Po drugie: by zrozumieć śmierć ojca, potrzeba go dobrze poznać. W tym celu kolejne warianty opowieści przybliżają tę postać jako niewiernego męża (nie tylko matki Roya, ale też kolejnej żony, Rhody, oraz każdej innej partnerki), nieżyciowego biznesmena-marzyciela (bo kto rozsądny sprzedaje gabinet dentystyczny, by kupić profesjonalną łódź do uprawiania rybołówstwa?) i - wreszcie - fatalnego rodzica, który realizując swoje dziwaczne, a czasem wręcz ekstremalne plany, zaniedbuje rodzinę.

Najdziwniejszy pomysł ojca stał się tematem najbardziej obszernego opowiadania, zatytułowanego Wyspa, które będzie przywoływać skojarzenia z Robinsonem Crusoe. Otóż tata proponuje synowi roczny pobyt na bezludnej wyspie, gdzie obaj mieliby szansę sprawdzić swoją męskość, próbując przetrwać z dala od dobytku cywilizacji. Mają sami zdobywać pokarm i stworzyć konstrukcję, pozwalającą dokonać obróbki upolowanej zwierzyny, a także ją magazynować z dala od głodnej, dzikiej konkurencji. Mają zmierzyć się z deszczową i zimową porą, nawiązać bliższy ojcowsko-synowski kontakt, a także stawić czoło coraz silniej odczuwanej samotności. Nie będą walczyć ze swoimi słabościami, ale spróbują nauczyć się je akceptować i z nimi żyć. To projekt ambitny, ale na miejscu, w krytycznych momentach, które pozwalają najlepiej poznać ludzi, wychodzi na jaw, co rzeczywiście kierowało bohaterami podejmującymi to wyzwanie. Wyprawa bowiem okazuje się ucieczką od codziennych problemów, których rozwiązanie, w oczach bohaterów, wydaje się dużo trudniejsze niż przetrwanie na łonie dzikiej przyrody.

Różne przedstawienia podobnej historii sprawiają, że nie mamy pewności, które wydarzenia miały miejsce naprawdę, a które są owocem wyobraźni narratora. Mamy tu, zresztą, do czynienia zasadniczo z dwoma typami narracji: jedna z perspektywy Roya, druga - wszechwiedząca, w której zmienia się obiekt zainteresowania – czasem jest nim Roy, a czasem jego ojciec. Prawdopodobnie w każdej z opowieści, jak w legendzie, tkwi ziarno prawdy. Zatem czy przy tylu opowieściach o samobójstwie tytuł nie powinien zawierać jednak rzeczownika „legenda" w liczbie mnogiej? Po dłuższej refleksji dojść trzeba do wniosku, że nie, wśród tylu wersji zdarzeń, które zdeterminowały życie Roya i jego rodziny, jest tylko legenda. Zapewne jest nią najdłuższe opowiadanie - jedyne, które pozwala czytelnikowi poznać myśli i uczucia ojca. Wnikamy w obraz wnętrza, który częściowo sugeruje, dlaczego człowiek decyduje się na dokonanie ostatecznego, ale i odważnego aktu samounicestwienia. Wydaje się zresztą, że w pewnym momencie nie ma on już alternatywy. Zresztą, w rzeczywistości też nigdy nie wiemy, czy samobójca tylko nieumiejętnie bawi się ze śmiercią, czy też świadomie chce się jej oddać.

Kup książkę Legenda o samobójstwie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Legenda o samobójstwie
Autor
Książka
Inne książki autora
Halibut na księżycu
David Vann 0
Okładka ksiązki - Halibut na księżycu

Pogrążony w depresji Jim przyjeżdża do Kalifornii z Alaski. Próbuje podsumować swoje dotychczasowe życie i ułożyć je na nowo, szuka lepszego kontaktu z...

Komodo
David Vann0
Okładka ksiązki - Komodo

W kolejnej publikowanej w Polsce książce David Vann, autor Legendy o samobójstwie, Halibuta na Księżycu i Brudu, potwierdza ogromny talent do zaglądania...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy