Recenzja książki: Kolorowo jak diabli

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Czasem młodzieńcza miłość może stać się miłością życia. Czasem może przerodzić w konflikt, który trwać będzie przez lata. O nietypowej pierwszej miłości, a także o zwariowanych przygodach młodych dorosłych na podkrakowskiej prowincji pisze w swojej powieści Kolorowo jak diabli Iza Maciejewska.

recenzja Kolorowo jak diabli

Relacja między Pauliną a Tomkiem od zawsze należała do skomplikowanych. Ich rodziny – przez dekady żyjące ze sobą po sąsiedzku – trwały w częstych konfliktach. I wydawało się, że niechęć między Rogulskimi a Janczarami przeszła także na kolejne, najmłodsze pokolenie.

Nikt poza najbliższą przyjaciółką Pauliny nie wiedział jednak, że Tomasz był pierwszą młodzieńczą miłością dziewczyny. I że po jednej upojnej nocy z Tomkiem młoda Rogulska uwierzyła, że będą tworzyć wymarzoną parę. A później gorzko się rozczarowała.  Od tej pory poprzysięgła sobie, że nigdy więcej nawet nie spojrzy w kierunku sąsiada.

Co jednak, gdy po latach Tomek wraca do rodzinnego domu, jeszcze bardziej przystojny niż przed laty? Dawne uczucia powracają – co jasne, nie tylko te pozytywne. Paulina, teraz już nie trzpiotowata nastolatka, ale młoda kobieta w poważnym związku, będzie musiała zrozumieć, czego i kogo tak naprawdę pragnie.

Na okładce powieści Kolorowo jak diabli możemy przeczytać, że nowa powieść Izy Maciejewskiej jest uwspółcześnioną wersją Samych swoich. Można byłoby pójść o krok dalej i powiedzieć, że Maciejewska tworzy swojską wersję Romea i Julii, tyle że – w przeciwieństwie do Szekspira – z tragedii rezygnuje na rzecz komedii. Komedii, co oczywiste, romantycznej.

Humor jest wszakże niezwykle istotną częścią nowej powieści autorki Zaplątanych. Historia o Paulinie i Tomku przepełniona jest humorem i żartami,  a czytelniczkom i czytelnikom naprawdę trudno będzie utrzymać powagę przez dłużej niż kilka minut. Przy tym Iza Maciejewska korzysta zarówno z humoru dialogowego, jak i świetnie operuje wykreowanymi przez siebie postaciami oraz ich przywarami. Dobrze zarysowane postaci są bowiem kolejnym niewątpliwym atutem powieści Kolorowo jak diabli.

Interesujące okazują się nie tylko kreacje samych głównych bohaterów – Tomka i Pauliny – ale również postaci pobocznych. Mowa między innymi o przyjaciółce głównej bohaterki, jej matce, ale również i o dwóch starszych panach – dziadku Pauliny i dziadku Tomka, którzy postanawiają zakopać topór wojenny, by wspólnie zrealizować własny plan z udziałem wnuków. Seniorzy, mający świadomość, że ich gospodarka może wpaść w ręce miastowych, postanawiają zeswatać ze sobą wnuków.

Chociaż zarówno miłosne, jak i rodzinne relacje często stają się w powieści obiektem żartów, to jednocześnie wydaje się, że dla każdego z bohaterów rodzinne związki są dość istotne. Iza Maciejewska z jednej strony pokazuje istniejące różnice pokoleniowe, przyczyniające się do problemów w komunikacji między bohaterami, a z drugiej udowadnia, że mimo różnych sposobów patrzenia na świat, ostatecznie dla każdego z bohaterów istotna jest miłość i szczęście.

Kolorowo jak diabli to niezwykle zabawna romantyczna historia, której nietrudno dać się porwać. Iza Maciejewska opowiada ją lekkim, niezobowiązującym tonem, a mimo to czytelnicy mogą emocjonalnie zaangażować się w opowieść, kibicując ulubionym bohaterom. To powieść, którą z całą pewnością warto przeczytać w trakcie nadchodzących wakacji.

Tagi: komedia obyczajowe

Kup książkę Kolorowo jak diabli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kolorowo jak diabli
Książka
Kolorowo jak diabli
Iza Maciejewska
Inne książki autora
Pociąg
Iza Maciejewska0
Okładka ksiązki - Pociąg

Szybko, ostro i z humorem Emocjonalny rollercoaster Ewa ma w życiu pecha. Atakuje on ją raz za razem, kąsając złośliwie i nie dając o sobie zapomnieć...

Las pachnący pożądaniem
Iza Maciejewska0
Okładka ksiązki - Las pachnący pożądaniem

Poznaj zapach leśnej namiętności. Karolina Potocka ma osiemnaście lat i poczucie, że została napiętnowana już do końca życia. Pustka, osamotnienie i kompletny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na rowerze
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Andrzej Marek Grabowski
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
OdNowa
Anna Kasiuk ;
OdNowa
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Opowieści o porach roku
Karine Tercier
Opowieści o porach roku
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy