Największą operacją militarną Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. Szacuje się, iż co czwarty powstaniec to kobieta – najczęściej bohaterska sanitariuszka, łączniczka, minerka czy peżetka. Stojąc ramię w ramię z mężczyznami, kobiety brały udział w powstańczych działaniach, co jednak rzadko znajdowało uznanie w kronikarskich opisach. Książka Kobiety´44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie jest oddaniem hołdu tym, które swoje młodzieńcze lata poświęciły ojczyźnie walcząc o jej wolność.
Publikacja Wydawnictwa Prószyński i S-ka to lektura historyczna: wszystkie fakty w niej podane znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Agnieszka Cubała, pasjonatka historii Powstania Warszawskiego, w idealny sposób pokazuje młodzieńcze zaangażowanie uczestniczek zrywu, których odwaga i samozaparcie stanowiły nieocenioną pomoc powstańcom. Kobiety maszerowały z walczącymi oddziałami, budowały barykady, przewoziły granaty, przeprowadzały przez kanały, zaangażowane były w kuchniach polowych, przenosiły rannych i grzebały poległych. Walczyły, kochały, umierały. Autorka dowodzi, że sześćdziesiąt trzy dni spędzone w walczącej stolicy pozostawiły traumę, którą ciężko im było pokonać przez kolejne lata życia.
Lekturę wypełniają wspomnienia dotyczące godziny „W”, trudnych doświadczeń związanych z koniecznością użycia broni, stale towarzyszącego powstańcom uczucia lęku i niepewności. Realistycznie opisane zostały sceny (niczym z najbardziej koszmarnego snu), jakie rozgrywały się w walczącej Warszawie: masowo gwałcone kobiety, dzieci w rękach pedofili, palenie żywcem oblewanych benzyną jeńców. Autorka prowadzi czytelnika poprzez nieprzeniknione ciemności kanałów – ciasnych podziemnych labiryntów. Opowiada o trudnych warunkach pracy w szpitalach powstańczych, o odniesionych ranach i braku środków znieczulających. Przybliża problemy kobiet ciężarnych, matek karmiących oraz tych, które bezradnie musiały patrzeć na śmierć swoich dzieci. Pisze o odczuwanych przez kobiety wyrzutach sumienia w przypadku zabicia człowieka (nawet, jeżeli to był Niemiec), o emocjach towarzyszących ostatnim pożegnaniom, o konieczności zachowania zimnej krwi, a także o dylematach moralnych i trudnościach w uporaniu się z uczuciem nienawiści. Wspomina również o wspólnocie i wzajemnej pomocy ludności cywilnej oraz o zwycięstwie kobiecości, która w każdej chwili powstańczego zrywu narażona była na zdeptanie.
W lekturze nie brakuje także opisu chwil dających możliwość odreagowania traumatycznych przeżyć (przynajmniej na chwilę): przejażdżki konne, koncerty (występowali artyści okupacyjnej i powstańczej Warszawy), przyjacielskie rozmowy, zabawne wydarzenia i śmiech, jest nawet kojąca kąpiel w beczce z powodu ataku pcheł. Obszerne wspomnienia dotyczą powojennych losów tych, którym dane było przeżyć.
Książka Kobiety´44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie jest wyczerpującym studium przypadku. Autorka dokonała niemałego dzieła: w analizę historycznych wydarzeń powstańczego zrywu sprawnie wplotła zjawisko ewoluowania ludzkich uczuć – od początkowej radości, entuzjazmu, chęci dokonania wielkich czynów oraz wiary w zwycięstwo, poprzez rozczarowanie, sypiące się marzenia o bohaterstwie i coraz bardziej narastający niepokój, aż do złości, bezsilności i paraliżującego strachu. Jednego czytelnik może być pewien: z bezpośrednich spotkań, twarzą w twarz, ze śmiercią, kobiety wyszły zwycięsko.
O autentyczności przekazu świadczą występujące w tekście nazwy batalionów, jednostek wojskowych, dzielnic i ulic Warszawy, informacje dotyczące organizacji Armii Krajowej, imiona oraz nazwiska wraz z pseudonimami. Są fragmenty pamiętników, listów, dzienników, wierszy i piosenek, są plakaty powstańcze oraz zapisane kursywą relacje uczestniczek zrywu. Pomocą służą dobrze opisane czarno-białe zdjęcia (z wielu źródeł), przypisy, obszerna bibliografia (druki zwarte, niepublikowane maszynopisy i wspomnienia, filmy oraz adresy stron internetowych), a także wykaz uczestniczek powstania, ich rodzin i przyjaciół, których relacje pomogły autorce w napisaniu książki.
Publikacja Wydawnictwa Prószyński i S-ka jest lekturą jak najbardziej potrzebną. Napisana językiem interesującym i całkowicie przystępnym, przybliża fenomen powstańczej wędrówki ulicami (i kanałami) okupowanej Warszawy. Warto posłuchać głosu tych, które oddały młodość i życie za wolność Ojczyzny.
Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim Mieczysław Fogg w otwartej trumnie zobaczył martwą dziewczynę w wieku 16-17 lat o ślicznej twarzy. Była ubrana w granatowy...
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla losów Powstania Warszawskiego kluczowy okazał się dzień 15 sierpnia 1944 roku. To właśnie wtedy...
Nieustanny kontakt ze śmiercią mógł też sprawić, że człowiek zaczynał bardziej doceniać życie. Cieszyć się jego każdą chwilą niejako na zapas. Zgromadzić jak najwięcej doświadczeń, dopóki jeszcze można.
Kobiety są najczęściej znacznie silniejsze psychicznie niż mężczyźni. Wydają się wprawdzie bardziej kruche, delikatne i niepoprawne, pozwalają sobie na łzy, które dla wielu stanowią oznakę słabości, ale w najtrudniejszych chwilach potrafią nieść bardzo dużo. Rzadziej się załamują, tracą głowę czy też poddają się rozpaczy.
Więcej