Recenzja książki: Jutro możesz zniknąć

Recenzuje: Justyna Gul

Powrót wagabundy
Lee Child, brytyjski pisarz i autor cyklu powieści sensacyjnych, których bohaterem jest emerytowany major Jack Reacher, jest znany szerokiej rzeszy wielbicieli mocnej akcji, ciętych ripost i mocno zarysowanych postaci - indywidualistów. Obcując z kolejnymi płodami weny twórczej pisarzy zawsze zastanawiam się, jakie odczucia wzbudzi we mnie dana książka - spotka mnie zawód (jak to ostatnio bywa w przypadku Kinga) czy raczej miła niespodzianka. W przypadku Lee Childa żadne wątpliwości nie wchodzą w grę bowiem każda z jego opowieści fascynuje, wciąga i choć nie poraża głębią, to gwarantuje napięcie do ostatniej strony.
Nie inaczej jest w przypadku „Jutro możesz zniknąć”, czyli najnowszej historii wagabundy z mroczną przeszłością, jakim niewątpliwie jest Reacher. Ten wolny duch przywiązany jedynie do wartości jakim pozostaje wierny, znów wpada w kłopoty, a tym razem upomną się o niego nie tylko amerykańskie służy, ale i terroryści, a Jack wkroczy nawet na polityczną scenę (choćby po to, by zdobyć informację od jednego z kongresmenów).
Kiedy wracając nocnym kursem metra Jack zauważa pewną kobietę nie spodziewa się, że posiadana wiedza może być dla niego zgubna. Przed laty bowiem bohater miał możliwość zapoznać się z pewną listą behawioralnych wskazówek, specjalnym instruktarzem sporządzonym na podstawie obserwacji oraz badań psychologicznych. Lista ta zawierała dwanaście punktów, oznak, po których można rozpoznać zamachowca - samobójcę. Teraz, w prawie pustym wagonie, jedna z pasażerek przejawia wszystkie ze zdefiniowanych objawów rychłego zamachu.
Jack, dla którego mantrą jest zdanie „Miej szeroko otwarte oczy, ale nie patrz, mniej nadstawione uszy, ale nie słuchaj. Im bardziej się angażujesz, tym dłużej pożyjesz”, postanawia się właśnie zaangażować. Tyle tylko, że desperatka nie ma zamiaru zgładzić pasażerów metra ale … siebie. I choć jej śmierć mogłaby zostać uznana za zwyczajne samobójstwo, a dochodzenie zamknięto, to intuicja podpowiada Jackowi, że ta historia ma drugie dno. Szczególnie, że z miejsca zdarzenia znika jeden ze świadków, sprawą interesuje się nie tylko policja, ale i służby specjalne, a w trakcie prywatnego śledztwa na jaw wychodzi nazwisko Johna Sansoma, kongresmena z Karoliny Północnej, emerytowanego majora armii Stanów Zjednoczonych.
Co wspólnego ma denatka, pracownica działu kadr w Pentagonie z odznaczonym Krzyżem za Wybitną Służbę wojskowym i bronią, karabinem VAL zwanym Cichym Snajperem? Co zdarzyło się przed laty w Afganistanie i kim naprawdę jest Lila Hoth? O tym wszystkim przeczytacie w książce „Jutro możesz zniknąć” Lee Childa, wciągającej powieści sensacyjnej w której Jack Reacher znów rozprawi się z niegrzecznymi, łamiącymi prawo ludźmi. Czeka was brawurowa akcja, kolejne tajemnice, piękne kobiety i nieco historii amerykańskich akcji militarnych. Zatem nie zatrzymuje dłużej, bo taki bohater jak Jack Reacher nie powinien być zbyt długo sam…

 

Kup książkę Jutro możesz zniknąć

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jutro możesz zniknąć
Autor
Książka
Inne książki autora
Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010
Lee Child0
Okładka ksiązki - Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010

Edgar Allan Poe, który powieść traktował podejrzliwie, zdecydowanie wolał coś, co można przeczytać bez odkładania książki, czyli opowiadania...

Nieprzyjaciel
Lee Child0
Okładka ksiązki - Nieprzyjaciel

Chronologicznie najwcześniejsza, a ósma z serii, powieść o kultowym bohaterze Lee Childe'a, Jacku Reacherze, inteligentnym i zabójczo skutecznym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy