Recenzja książki: Irak. Piekło w raju

Recenzuje: Natalia Szumska

Irak jest jak dzban, w którym stoi zatęchła woda, lecz Amerykanie tego nie rozumieją, wciąż dolewają zgniłej wody, pozwalają, by w irackim dzbanie mieszały inne państwa, obce wywiady, Al-Kaida, każdy, kto ma na to ochotę. Nie słuchają naszych rad, nie szanują nas. Dlatego w końcu woda przeleje się. I co nas wtedy czeka? Ślepa zemsta, bunt, rebelia.


Irak psuł się już od dawna - w dodatku od głowy, więc w zasadzie wypadało mu tę głowę ukręcić, głęboko zakopać i spłodzić państwo na nowo. Taki był plan. Tyle, że Amerykanie nie tylko tej głowy nie odstrzelili, ale założyli na nią maskę demokracji z własną flagą na jej czole. I tak oto Irak Saddama zamienił się w Irak Busha, a różnice tkwiły chyba jedynie w wyglądzie tej maski. O tym, jak Irakijczycy zamienili jedną wojnę na drugą, pisze Paweł Smoleński w reportażu Irak. Piekło w raju.

 
Husajna już nie ma. W atmosferze tryumfu zlikwidowano go w publicznej egzekucji. Ale zostali jego ludzie. Nie można pozbyć się Saddama - to jak zapomnieć o sobie, bo według niektórych, Husajn był wart swego narodu - jaki naród, taki przywódca. Betonowa upiorność Bagdadu przywodzi na myśl film katastroficzny z najgorszym z możliwych scenariuszem. To miejsce, gdzie czas jest tylko iracki, gdzie jedna śmierć rozpływa się w innej, a wybaczać można jedynie "patriotycznie". Wspólna jest tu tylko nędza, bo mieszkańców Iraku, a szczególnie Bagdadu, różni wszystko inne. I jeszcze czekanie, które weszło ludziom w krew - jako nawyk i styl życia. Tylko czy jest na co czekać?

"Odmawiam" to słowo, którego zabrakło w słowniku kraju Saddama, bo mogło być słowem ostatnim - zabrakło też planów Bagdadu młodszych niż kilkanaście lat (a i te dostępne są tylko na czarnym rynku), ale w Iraku amerykańskim wcale nie jest lepiej. Człowiek jest tylko człowiekiem i nie ma gorszych sytuacji niż te, w których ktoś, który uważa się za lepszego, spotyka tego, którym może pogardzać. Koło się zamyka, historia zatacza krąg, a władza, szczególnie ta pozorna, nie daje głosu demokracji.

Smoleński odkrywa przed czytelnikiem sytuację społeczną Iraku "tuż po". Tuż po momencie, który w światowych mediach nazywany był wyzwoleniem i sukcesem USA i tuż po tym zarazem, który dla zwykłego Irakijczyka był tylko zamianą jednego reżimu na drugi. To, co dla nas w latach 2003-2004 było szarą, nudną rzeczywistością, w Iraku stanowiło towar deficytowy i urastało do rangi luksusu, przywileju, którego nikt w zasadzie nie był godzien dostąpić. 

Smoleński usuwa się w cień, oddaje głos Irakijczykom, doświadczonym przez wojny na bomby i wojny na słowa - tym ważnym i tym szeregowym. Zwolennikom i przeciwnikom. Szyitom i sunnitom. Kobietom i mężczyznom. Ludziom sztuki, polityki i ludziom pracy fizycznej. Tym wykształconym i tym z edukacyjnych nizin. Coś jest w tej relacji zatrważającego, przejmującego i otępiającego zarazem. Jest w niej - wreszcie - coś ludzkiego. Jakaś prawda o nas, której nie da się wytłumaczyć pochodzeniem i sytuacją. Tylko jakoś mało raju w tym piekle.

W Iraku Saddama można było wszystko postawić na głowie, a skoro po jego upadku sprawy miały wracać do normalności (według definicji amerykańskiej, rzecz jasna), ktoś musiał za to zapłacić. I płaci nadal - nawet, jeśli ustalenia Smoleńskiego nie są już dziś bardzo aktualne.
Zmiany, zwłaszcza te na lepsze, mogą wywrócić świat do góry nogami. 

Kup książkę Irak. Piekło w raju

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Irak. Piekło w raju
Książka
Irak. Piekło w raju
Paweł Smoleński
Inne książki autora
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński0
Okładka ksiązki - Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie

Każdy słyszał kiedyś o Kurdach, ale czy wiemy o nich coś, co wymykałoby się stereotypom powielanym przez telewizyjne migawki? ,,Zielone migdały" to owoc...

Królowe Mogadiszu
Paweł Smoleński0
Okładka ksiązki - Królowe Mogadiszu

Wyniszczona trwającą od dwudziestu pięciu lat wojną domową, sterroryzowana samobójczymi atakami terrorystycznymi, doświadczona klęską głodu Somalia od...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy