Recenzja książki: Gej w wielkim mieście

Recenzuje: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Gejem być

 

Głównym bohaterem powieści Gej w wielkim mieście jest dwudziestodwuletni chłopak z malej mieścinki na lubelszczyźnie. Dotychczas jego życie układało się raczej nieciekawie. Mieszkańcom prowincji trudno przychodzi akceptacja ludzi odmiennych, w szczególności - homoseksualistów. Jego orientacja seksualna źle widziana jest również w rodzinnym domu. Jeśli dodać do tego fakt, że rodzice są alkoholikami, a brat - młodocianym przestępcą (który, skądinąd, jest lepiej traktowany przez ojca, niż nasz bohater), to - trauma murowana. Chłopak postanawia rozpocząć życie od nowa. Wyrusza więc na podbój wielkiego świata, w którym będzie mógł wystartować z "czystą kartą". Za cel obiera Warszawę, a ściśle mówiąc – Uniwersytet Warszawski. To właśnie na tej uczelni postanawia spełnić jedno ze swoich marzeń i zostać dziennikarzem.

 

Okazuje się jednak, że rzecz nie jest jednak tak prosta, jaką mogłaby się wydawać. Nasz bohater, pomimo nowoczesnego światopoglądu, wychował się w małym miasteczku, nie może się więc odnaleźć w nowym otoczeniu. Na szczęście, taki stan nie trwa zbyt długo. Nasz bohater powoli nawiązuje nowe znajomości, poznaje również ludzi, którzy nie mają problemu z zaakceptowaniem jego homoseksualizmu. Wszystko idzie więc w jak najlepszym kierunku. Pewnego dnia na drodze chłopaka staje Wiktor. Przystojny i pociągający mężczyzna jest dokładnie tym, kogo brakowało w życiu bohatera. Nie trzeba długo czekać na rozwój wydarzeń, bo chłopcy dość szybko zostają parą. Dzięki Wiktorowi nasz bohater zaczyna dojrzewać. Niestety, dorosłe życie to częściej upadki, niż wzloty, o czym student dziennikarstwa szybko przekonuje się na własnej skórze. Czy jego związek z Wiktorem przetrzyma próby, na które zostanie wystawiony? Czy chłopaka dopadną demony przeszłości? Czy gejowi faktycznie może być lepiej w wielkim mieście? Odpowiedzi na te - i na wiele innych pytań - znaleźć można w bardzo interesującej lekturze, jaką jest Gej w wielkim mieście.

 

Czytelników otwartych raczej książka Milckego nie powinna zawieść. Rzecz napisana jest w bardzo przystępny sposób. Rozdziały są krótkie i nie przytłaczają czytelnika, a, mimo miejscami niełatwej tematyki, całość jest lekka i napisana z dużym poczuciem humoru. Na pewno nie jest to książka dla wszystkich. Wiele osób część z opisywanych zjawisk czy wydarzeń może uznać za nie do zaakceptowania. Pierwsze strony powieści - jak i jej bohater - sprawiają wrażenie infantylnej i odrobinę niedojrzałej. Z czasem jednak proza ta wraz z bohaterem dojrzewa. Dojrzewa również jej czytelnik. I to należy uznać za jedną z największych zalet książki Mikołaja Milcke. 

 

Kup książkę Gej w wielkim mieście

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gej w wielkim mieście
Książka
Gej w wielkim mieście
Mikołaj Milcke
Inne książki autora
Trzy po trzy
Mikołaj Milcke0
Okładka ksiązki - Trzy po trzy

Lepiej być samotnym niż trwać w półmiłości. Są takie chwile, gdy wydaje się, że gorzej być nie może. Właśnie w takim momencie spotykamy w „Trzy...

Chłopak z drugiego planu
Mikołaj Milcke0
Okładka ksiązki - Chłopak z drugiego planu

Czy miłość ma szansę wygrać ze światłami reflektorów? Dominik, zawodowo nauczyciel śpiewu w talent show Next Superstar, a prywatnie romantyk z głową w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy