Recenzja książki: Dziewczyny, które zabiły Chloe

Recenzuje: Malgorzata Nowak

Dziewczyny, które zabiły Chloe to misternie skonstruowany thriller psychologiczny, od którego nie sposób się oderwać.

 

Narracja powieści prowadzona jest na dwóch płaszczyznach. Jedna odnosi się do wydarzeń, które doprowadziły do śmierci tytułowej Chloe, natomiast druga dzieje się współcześnie i odnosi do dalszych losów bohaterek skandalu.


Jest upalny dzień na brytyjskiej prowincji. Młodzież spędza czas na łażeniu bez celu i pierwszych miłościach. W takich okolicznościach spotykają się dwie dziewczyny, rówieśniczki, których nie łączy absolutnie nic - za wyjątkiem poczucia samotności. Bel, choć jej rodzice (a właściwie ojczym) są zamożni i mimo że ma maniery oraz akcent arystokratki, jest tym gorszym dzieckiem w rodzinie. Jade pochodzi z tzw. patologicznej rodziny, jest głodnym obdartusem, przepędzanym z każdego miejsca, w którym się pojawia. Przypadek stawia na ich drodze zaledwie czteroletnią Chloe, siostrę dziewczyny, z którą „spotyka się” starszy brat Jade. Niefortunny zbieg wydarzeń doprowadza do śmierci Chloe. Opinia publiczna szybko wyciąga „odpowiednie” wnioski, podobnie jak sąd i obie sprawczynie zostają wysłane do zakładów poprawczych. Ten jeden dzień zdeterminował całe ich przyszłe życie.

 

25 lat później los doprowadzi do ponownego spotkania obu bohaterek. Jade, znana teraz jako Kirsty Lindsay, jest dziennikarką pracującą dla niedzielnego wydania gazety. Bel jest kierowniczką personelu sprzątającego w małym nadmorskim wesołym miasteczku. Przypadek sprawia, że Kirsty rozpoznaje „wspólniczkę” w świadku zbrodni w wesołym miasteczku. To przypadkowe spotkanie będzie miało olbrzymie konsekwencje dla ich ułożonego życia, pracy, rodzin.

 

Autorka ukazuje skomplikowaną psychikę dorosłych, którzy jako dzieci trafili w tryby machiny resocjalizacyjnej. Jak takie doświadczenie, a także jak rodzaj zakładu, do którego się trafia, ma wpływ na całe dorosłe życie. Mimo różnic w wykształceniu i stylu życia, obie bohaterki dzielą tę samą troskę – co się stanie z moimi dotychczasowymi osiągnięciami, z moją rodziną, gdy prawda o tym, kim byłam, wyjdzie na jaw? Ta troska determinuje ich przyszłość, wpływa na ich wybory. Czy możliwe jest, aby społeczeństwo zapomniało o zbrodni, choć już oddało się społeczeństwu dług?

 

Publikująca pod pseudonimem Alex Marwood autorka jest z zawodu dziennikarką. W swojej powieści bezlitośnie obnaża działanie środków masowego przekazu, żerujących na sensacji i emocjach. Pokazuje reporterów, czerpiących korzyści z ludzkiego nieszczęścia, doszukujących się sensacji, bezwstydnie wymyślających newsy, byleby wypełnić zleconą „wierszówkę”, przekręcających lub wymyślających cytaty tak, by wpisały się w politykę gazety czy stacji telewizyjnej. Krytyka skierowana jest nie tylko przeciwko mediom, ale także ich odbiorcom - zwłaszcza tym, którzy przyjmują kreowany obraz bezkrytycznie i dają się ponieść stworzonym przez telewizję emocjom. Marwood pokazuje również, jak łatwo jest zaszczuć człowieka poprzez kilka niefrasobliwych zdań i domysłów opublikowanych w popołudniówce. Moc oddziaływania dziennikarzy na publikę jest ogromna, a przedstawiciele mediów zdają się nie brać odpowiedzialności za swoje słowa.

 

Powieść zdobyła nagrodę imienia Edgara Allana Poego oraz nie mniej cenną rekomendację samego Stephena Kinga. Dziewczyny, które zabiły Chloe to wciągająca i wstrząsająca lektura. Refleksja po lekturze nie jest przyjemna: nie zawsze to, co wydaje się prawdą, nią jest, nie zawsze prawda zostaje odkryta i nie zawsze płaci ten, kto zawinił. Krew na rękach nie zawsze jest dowodem zbrodni. Jedno jest pewne: mordercą zostajesz na zawsze. I zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci o tym przypomni.

Kup książkę Dziewczyny, które zabiły Chloe

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziewczyny, które zabiły Chloe
Autor
Książka
Inne książki autora
Najmroczniejszy sekret
Alex Marwood0
Okładka ksiązki - Najmroczniejszy sekret

Najnowszy thriller psychologiczny zdobywczyni prestiżowej nagrody Edgar Award oraz Macavity Award for Best Mystery Novel 2015. Opowieść o narcystycznym...

Wyspa zaginionych dziewcząt
Alex Marwood 0
Okładka ksiązki - Wyspa zaginionych dziewcząt

Bogaci, wpływowi i pozbawieni zahamowań mężczyźni z wyższych sfer  oraz młode, piękne dziewczęta nieświadome straszliwego losu, jaki je czeka… Powieść...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy