Recenzja książki: Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa

Recenzuje: milwaukee meg

Niedawno w świat uderzył z siłą huraganu i z równie straszliwymi skutkami kryzys. Przedstawiany jako potwór z zębami z krat i z pazurami komorniczych rekwizycji, dyszący chęcią ekonomicznej zemsty za bliżej niesprecyzowane krzywdy. Nagle okazało się, ku niepomiernemu zdumieniu milionów ludzi w cywilizowanym świecie, że wbrew przekazowi reklam i ulotek, dług i zadłużenie są czymś złym, a kupowanie za nieposiadane pieniądze może w pewnym momencie prowadzić do sporych kłopotów. Ale czy takie problemy są udziałem tylko współczesnych, zaopatrzonych w karty kredytowe? Skąd właściwie wzięło się pożyczanie pieniędzy "na procent", dlaczego w niektórych kulturach było ono niemile widziane, a w innych jest hołubione? Problemem tym zajęła się poczytna kanadyjska autorka, Margaret Atwood, w rozbudowanym eseju „Dług”.

Książka ma dość luźną formę – notki historyczne mieszają się z oryginalnymi interpretacjami mitów starożytnych ludów, Dickens sąsiaduje z rozważaniami o zemście jako środku płatniczym, problemy natury religijnej są rozważane równolegle z lingwistycznymi. Trudno określić dokładnie, o czym publikacja Atwood jest – oprócz tego, że o długach właśnie, tych finansowych, ale i duchowych czy moralnych. Autorka prezentuje tutaj swoje, naprawdę oryginalne i fascynujące, spostrzeżenia oraz zaskakujące interpretacje znanych dzieł literackich, takich jak „Opowieść wigilijna”, „Faust” czy „Kupiec wenecki”, ale raczej nie należy się spodziewać ostrego rysu historycznego czy (o ironio!) ekonomicznego.

A jednak „Dług” naprawdę wciąga, głównie dzięki lekkiemu pióru Atwood, która w znakomity sposób potrafi stworzyć spójny, zgrabny tekst z samych właściwie dygresji. Lekko dowcipny sposób pisania, jakby autorka wciąż "puszczała oko" do czytelnika, znakomicie pasuje do luźnej formuły tekstu. Ważna jest także przenikliwość i spostrzegawczość Atwood, która dostrzega drugie dno w rzeczach, których nie podejrzewalibyśmy nawet o... jedno. Jej przemyślenia i uwagi są po wielokroć równie zaskakujące, co trafne i potrafią zapaść głęboko w pamięć. Do tego wszystkiego należy dodać dociekliwość i umiejętność trafnego doboru źródeł, przez co Atwood nie powtarza się i dociera do terytoriów wiedzy oznaczonych lapidarnym "tu żyją smoki".

Są to zalety nieubłaganie pociągające za sobą wady – interpretując wszystkie fakty samemu i analizując każdy tekst osobiście, Atwood często zagalopowuje się w dziwnych kierunkach, jakby sama w końcu nie wiedziała, o czym dokładnie pisze. Bardziej krytycznych czytelników może też odstręczyć nagminne upraszczanie faktów i tworzenie konstrukcji myślowych o bardzo wątpliwych fundamentach. Irytujące staje się też na dłuższą metę moralizatorstwo i mentorski ton, jakiego częstokroć używa Atwood, a już szczególnie przez całkowity brak jakiejkolwiek głębszej refleksji za nimi idącej. Większość problemów rozważa pisarka wyłącznie z jednej strony, przez co jej esej pełen jest "prawd objawionych" i wielkich myśli, które nie niosąca z sobą żadnej treści.

Jako inteligentne i intrygujące "czytadło", „Dług” spełnia swoje zadanie znakomicie. W lekki i przyjemny sposób pozwala on zauważyć pewne trendy, dostrzec rzeczy oczywiste, które dziwnym trafem umykały świadomości, ale i przekazuje liczne interesujące fakty z historii szeroko pojętego "długu". Publikacja, traktowana jednak zbyt poważnie i z naukowego punktu widzenia, może okazać się mało spójna i nie do końca rzetelna. Wbrew drobnym usterkom jednak, lektura "Długu" z całą pewnością okaże się dla czytelników i przyjemna, i pożyteczna.

Kup książkę Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa
Inne książki autora
Kamienne posłanie
Margaret Atwood0
Okładka ksiązki - Kamienne posłanie

Nieznane dotąd w Polsce przewrotne opowiadania autorki Opowieści Podręcznej. ,,Te historie pokazują, że każdy ma swoim życiu taki moment i taką osobę...

Rok potopu
Margaret Atwood0
Okładka ksiązki - Rok potopu

Rok, w którym potop zniszczył ludzkość, dał nowe życie kilku wybrańcom. Akcja najnowszej powieści Atwood zaczyna się wtedy, kiedy kończy się świat...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda Miecza. Ona
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda Miecza. Ona
Elfie, mamy problem!
Marcin Pałasz
Elfie, mamy problem!
Niepokorne
Sylwia Markiewicz
Niepokorne
Ja, diablica
Katarzyna Berenika Miszczuk ;
Ja, diablica
Noworoczne panny
Magda Knedler
Noworoczne panny
Kość niezgody
Monika Lech ;
Kość niezgody
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy