Datujące się na 1938 rok początki telewizji w Polsce doczekały się na przestrzeni lat wielu znaczących zmian. Książka Dawno temu w telewizji, pokazując kulisy pracy w mediach przełomu XX i XXI wieku, wzbudza wspomnienia u jednych, innym natomiast otwiera oczy na czasy, gdy wszyscy – korzystając z dobrodziejstw szklanego ekranu – oglądali polskie produkcje z wypiekami na twarzach.
Na rozmowę z Kamilem Bałukiem zdecydowali się twórcy i bohaterowie programów, jakie po roku 1989 cieszyły się największą oglądalnością (Na każdy temat, Randka w ciemno, Idol, Rower Błażeja, Piraci, Miodowe lata, Świat według Kiepskich, Magazyn kryminalny 997 oraz najpopularniejsze seriale telewizyjne, filmy, teleturnieje i paradokumenty). Wśród interlokutorów znaleźli się: Mariusz Szczygieł (reporter, pisarz), Jacek Kawalec (aktor, wokalista), Elżbieta Zapendowska (nauczycielka śpiewu, krytyczka muzyczna), Paulina Chylewska (prezenterka, dziennikarka), Justyna Dżbik-Kluge (dziennikarka, reportażystka, autorka podcastów), Rafał Rykowski (dziennikarz, prezenter, producent, przedsiębiorca), Ilona Łepkowska (scenarzystka, producentka), Artur Barciś (aktor, reżyser, scenarzysta), Cezary Żak (aktor, reżyser), Magda Mołek (dziennikarka, prezenterka), Michał Fajbusiewicz (dziennikarz, scenarzysta, realizator filmowy), Okił Khamidov (reżyser, producent, operator filmowy) oraz Bartek Czarkowski (prezenter radiowy) – pełnione przez nich różne funkcje i realizowane programy umożliwiają całościowe spojrzenie na omawiane zagadnienia.
Każdemu z rozmówców autor poświęcił osobny rozdział, na początku każdego zamieścił zdjęcie (wykaz źródeł zdjęć – na końcu książki), kilkuzdaniowe notki biograficzne oraz krótkie wspomnienia własne dotyczące poszczególnych osób i realizowanych przez nich programów. W zadawanych przez Kamila Bałuka pytaniach (wytłuszczona czcionka), notowanych przez niego odpowiedziach oraz przytaczanych historiach i anegdotach, uwidaczniają się przemiany zachodzące na przestrzeni lat zarówno w telewizji, jak i w życiu polskiego społeczeństwa (istniał ogromny wpływ telewizji na wyobraźnię widza). Stawiane przez Bałuka pytania dotyczą pracy dziennikarskiej, realizowanych programów, popularności „ludzi telewizji”, ludzkich problemów i wyborów, skutków różnorodnych wydarzeń oraz międzyludzkich relacji. Wczytując się w treść, czytelnik ma okazję nie tylko poznać punkt widzenia rozmówców, ich mądre myśli oraz sposoby realizacji celów, ale przede wszystkim – przyglądając się stopniowo zachodzącym zmianom – zrozumieć, jak to było Dawno temu w telewizji.
Jest więc publikacja Wydawnictwa Literackiego warta uwagi.
W latach 80. w Holandii rodzą się dzieci o skórze ciemniejszej, niż było to w planie. Jedną z zaskoczonych matek jest Sonja. Rok wcześniej wybiera...