Recenzja książki: Dagerotyp. Tajemnica Chopina

Recenzuje: Justyna Gul

Romans z Chopinem?

Dagerotyp to pierwsza w historii fotografia wykonywana na powierzchni posrebrzanej płytki miedzianej i wywoływana w oparach rtęci. Ten suchy opis nie oddaje jednak wartości sentymentalnej tego odbicia rzeczywistości dawnych czasów. Skupiając się na wyłaniających się z mroku twarzach, naznaczonych plamami wilgoci i kolejami losu, mamy nieodwracalną szansę przenieść się do minionej epoki, gdzie królują piękne suknie, bale i muzyka takich kompozytorów jak Liszt czy Chopin.

W taką sentymentalną podróż śladami wielkiego człowieka, znanego z romantycznego Nokturnu Es-dur, Preludium e-moll czy sonaty b-moll, wyrusza Lucyna Olejniczak. W książce „Dagerotyp. Tajemnica Chopina” wibrują dźwięki muzyki, doznania estetyczne zapewniają dzieła zebrane w Luwrze, a klimat przeszłości przynosi zapach konwalii.
 
    Wraz z Lucyną i jej partnerem, Tadeuszem, przybywamy do miasta zakochanych i artystów - Paryża, na zaproszenie ich francuskich przyjaciół, Sophie i Claude`a. Praca, którą wykonywała w przeszłości Lucyna jako opiekunka ich dzieci, stała się początkiem wspaniałej i trwałej więzi opartej na zainteresowaniach i zaufaniu. Znając pociąg Lucyny do zagadek i tropienia tajemnic, Francuzi szykują dla pisarki nie lada niespodziankę. W starym sekretarzyku stojącym w ich zamku w Szampanii odnaleźli bowiem plik listów należących do odległej przodkini Sophie ze strony matki. Ta piękna i utalentowana kobieta, malarka, a zarazem czarna owca w rodzinie, która związała się z paryską cyganerią, w swoich zapiskach odkrywa fascynujące i pełne przygód życie. Historia Marie to opowieść z I połowy XIX wieku mająca swój początek w Paryżu roku 1832, kiedy to spotyka intrygującego kompozytora. Czy był nim Chopin?

Pragnienie autorki, aby to właśnie ten utalentowany Polak skradł serce młodej malarki staje się również naszym życzeniem. Lucyna z zapałem szuka w wyblakłych zapiskach choć śladu romansu z Chopinem, a to osobliwe dochodzenie odsłania przed nami niezwykłą atmosferę minionych stuleci.

Książka nie zamyka nas jednak w olbrzymich pomieszczeniach zamku w Trigny, poznajemy także samą stolicę Francji, gdzie możemy chłonąć paryski szyk, smakować wyborne jedzenie czy wędrować śladami muzyka. I tak z poznanym w Luwrze mężczyzną, Markiem, Lucyna przechadza się po bulwarze Poissonnière, podąża w kierunku wilgotnego mieszkania przy Citè Bergère i eleganckiej Chaussèe d`Antin, by zakończyć wspomnienia o Chopinie przy placu Vendôme.

Lucyna Olejniczak, pisząc powieść „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”, stworzyła wyjątkowy portret człowieka, który kochał, tworzył i cierpiał. Niezwykła plastyczność języka, jakim posługuje się autorka, sprawia, że bez trudu wyobrażamy sobie tragiczne w skutkach uczucie, które połączyło bogatą arystokratkę i początkującego kompozytora i nawet brak jednoznacznych dowodów na to, że ukochanym Marie był właśnie Fryderyk nie burzy naszego obrazu miłości.

Trudno jest sklasyfikować „Dagerotyp (…)” ze względu na jego wielowymiarowość, ocieramy się bowiem o tajemnice przeszłości, chłoniemy teraźniejszość, a nasze zmysły stają się niezwykle wrażliwe na piękno nakreślone piórem. Jednocześnie borykamy się z problemami w związku Lucyny i z zazdrością Tadeusza, łamiemy stereotypy i odnajdujemy skarby ukryte na stryszku. Popijając prawdziwego szampana i sącząc ratafię, przekonujemy się, że również prawdziwa coup de foudre (czyli miłość od pierwszego wejrzenia) jest możliwa, a trudny do uchwycenia erotyzm Francji dobrze wpływa na każdy związek.

Marząc o uczuciu, przemierzając mroki historii i dając się ukoić lekturze wyśmienitej książki Olejniczak, zasypiamy w pokoju, gdzie oprócz woni dymu i starych mebli unosi się ulotny zapach konwalii, za którymi tęsknił Fryderyk na obczyźnie.

Dobranoc Marie… Dobranoc, Fryderyku …

Kup książkę Dagerotyp. Tajemnica Chopina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dagerotyp. Tajemnica Chopina
Książka
Inne książki autora
Pani na wrzosowisku. Preludium
Lucyna Olejniczak0
Okładka ksiązki - Pani na wrzosowisku. Preludium

Opowieść rozgrywająca się w scenerii Warszawy z czasów Powstania Listopadowego oraz wiktoriańskiej Anglii. Główna bohaterka, Eliza Bielska, jako szesnastoletnia...

Kobiety z ulicy Grodzkiej. Aleksandra
Lucyna Olejniczak0
Okładka ksiązki - Kobiety z ulicy Grodzkiej. Aleksandra

Czy klątwa Hanki wreszcie przestanie unieszczęśliwiać kolejne pokolenia? Ostatni tom opowieści o kobietach z ulicy Grodzkiej. Mijają lata, dzieci Weroniki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy