Recenzja książki: Była sobie rzeka

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Mam półkę, na której stawiam książki, bez których świat byłby gorszy. To krótka półka, obejmuje kilka pozycji z czasów dzieciństwa, z okresu dojrzewania, literaturę, którą poznałam w wieku dojrzałym, jeden tomik wierszy. Nie sądziłam, że dołożę do niej historię wydaną za mojego życia. A jednak.

Była sobie rzeka to książka, którą czytałam łapczywie. Nie opuściłam ani słowa, ani jednej linijki, niczego. Zasypiałam z obrazami wywołanymi fabułą, w myślach obsadzałam aktorów, którzy powinni zagrać w ekranizacji tej opowieści. Ani razu nie zajrzałam na koniec książki. Bo historia, którą mi podano, jest wspaniała, ale język, jakim została napisana (i przetłumaczona: wielkie ukłony dla Izabeli Matuszewskiej) to czysta rozkosz.

Jest XIX wiek. W zajeździe nad brzegiem Tamizy jak co wieczór spotykają się ludzie. Snują opowieści. Dobra historia jest mocną walutą, można za nią dostać jedzenie, alkohol, przyjaźń. Gdy w drzwiach staje ranny mężczyzna z martwym dzieckiem na rękach, rozpoczyna się czas nowych, pięknych i strasznych opowieści.

Nic w tej książce nie jest oczywiste. Poznajemy bohaterów, a ich przeszłość, trudna i mroczna, podąża za nimi, snuje się jak mgła znad rzeki, czasem zasłaniając niektóre wydarzenia, czasami się unosi, a wtedy poznajemy szczegóły, o których czasami lepiej głośno nie mówić. Jest w nich wszystko: ludzka krzywda i ludzkie szczęście. Porwane dziecko i zgubione dziecko. Wielka miłość i wielkie oszustwo. Pokora i szaleństwo. Ludzie opowiadają, jak bardzo ktoś ich skrzywdził i jak bardzo oni kogoś zranili. Jest też wielka miłość i szacunek do przyrody. Tu nie zabija się zwierząt dla kaprysu. Tu zabija się je z głodu, ale tak, aby się nie bały. Tu człowiek szuka świni Maud, którą ukradziono mu trzy lata temu, a on nigdy o niej nie zapomniał.

Była sobie rzeka to majstersztyk narracyjny. Historia rozwija się, jak z kłębka wełny, odsłania coraz to nowe elementy, aż do końca, gdy w towarzystwie grzmotów i błyskawic dochodzi do wielkiego finału, gdzie wszystko ostatecznie się wyjaśnia, gdy los rzuca na stół ostatnie kości, a zło musi zostać ukarane. To także historia pełna czarów i dawnych bajań. Niby nikt w nie nie wierzy, ale gdy nadchodzi zmrok, a na wody Tamizy wypływa łódź Cichego, lepiej pozostać w domu. Mgła wiele skrywa, może też czasami zasłonić widok, który znamy, a pokazać świat, o którym nie wolno głośno mówić.

Była sobie rzeka to historia na miarę nagrody Nobla. Solidnie skonstruowana, pełna jasnych przekazów, pokrzepiająca i zapewniająca emocje – tak wielkie, jakich próżno szukać w modnych powieściach. Ta książka zagląda w duszę czytelnika, każąc mu wybrać, po czyjej jest stronie. Magiczna, porywająca, po prostu doskonała.

Warto też zwrócić uwagę na okładkę. Niebieska jak rzeka i niebo, malowana w złote kwiaty, z papierową obwolutą, zaopatrzona w praktyczną zakładkę. Solidna i piękna jak fabuła książki. Była sobie rzeka to Wichrowe Wzgórza naszych czasów. Doskonała na każdy moment życia. Zawsze i dla każdego. Nie przeoczcie. Jest po prostu piękna.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Była sobie rzeka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Była sobie rzeka
Książka
Była sobie rzeka
Diane Setterfield;
Inne książki autora
Czarne skrzydła czasu
Diane Setterfield 0
Okładka ksiązki - Czarne skrzydła czasu

Rozmiar zbrodni jest nieistotny,kiedy to los wymierza sprawiedliwość.    Szczęście bywa kruche.Czasem nawet prosty błąd z dzieciństwa potrafi zadecydować...

Trzynasta opowieść
Diane Setterfield0
Okładka ksiązki - Trzynasta opowieść

Obie są samotne. Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin. Obie zamknęły się w świecie książek. Margaret Lea - zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy