Recenzja książki: Atlas chmur

Recenzuje: Betsy

O Atlasie chmur Davida Mitchella do niedawna było naprawdę głośno za sprawą ekranizacji tejże powieści, która z rozmachem weszła do kin. Wiele też padło ciepłych słów na temat książki, jak i powstałego na jej podstawie filmu. Ale nic w tym dziwnego. Powieść Mitchella pod względem estetycznym, wizualnym jest wręcz niesamowita, a bogactwo języka potwierdza wielkie umiejętności brytyjskiego autora. Różnorodność bohaterów i miejsc akcji wieńczą jedynie całość.
 
Bohaterowie historii żyją w innych czasach, jednak wszystkich łączy nieodparta gonitwa za mniej lub bardziej ważnymi sprawami. Sława, pieniądze, władza… Nieważne, o co chodzi, ważne, z jak mocnym zaangażowaniem. Razem z nimi przemierzamy kilkaset lat, obserwując zachowanie poszczególnych pokoleń. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. To nieistotne. I tak wciąż działamy na podobnych zasadach…
 
David Mitchell w swojej powieści przekracza granice współczesnej literatury, w której książka ma określony gatunek i styl. Atlas chmur zdecydowanie wyłamuje się z wszelkich schematów i dzięki temu powieść czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Prócz budzenia podziwu dla imponującej wyobraźni autora, książka skłania czytelnika do refleksji o tym, co jest w życiu naprwdę istotne. 
 
Zwraca uwagę strona formalna i budowa powieści. Zawiera ona różne formy wypowiedzi, które wskazują na dany czas, miejsce akcji i jego bohatera. Mamy tu więc m.in. listy młodego pianisty, Roberta Frobishera, który opisuje swoją pracę w Belgii, zapiski w dzienniku Adama Ewinga, pasażera statku podróżującego po Pacyfiku, czy też antyfony Sonmi~451- genetycznie modyfikowanej służącej, która oczekuje na wyrok śmierci. Każdą z wypowiedzi charakteryzuje odmienny, charakterystyczny styl, pomagając czytelnikowi wczuć się w daną sytuację i w dany czas. David Mitchell po mistrzowsku oddał atmosferę dawnych lat, czasów współczesnych i przyszłości.
 
Atlas chmur to z pewnością tytuł, obok którego nie przechodzi się obojętnie. Książka Davida Mitchella zdecydowanie wyróżnia się na tle innych historii, jakie powstały w ostatnich latach. Jest oryginalna, a to rzadkość obecnie. Gwarantuje świetną rozrywkę, a jednocześnie pozwala na refleksję nad własnym postępowaniem. Niełatwo dziś o historie, w których przygody bohaterów niosą również przesłanie. Warto docenić ten tytuł. Z pewnością czytelnicy nieprędko o nim zapomną. 

Tagi: bóg

Kup książkę Atlas chmur

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Atlas chmur
Książka
Atlas chmur
David Mitchell
Inne książki autora
Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta
David Mitchell0
Okładka ksiązki - Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta

Nowa powieść autora Atlasu Chmur. Wyobraź sobie imperium, które na półtora wieku odcięło się od świata. Nikt nie może go opuścić, obcokrajowcy nie są...

Czasomierze
David Mitchell0
Okładka ksiązki - Czasomierze

W pewien upalny dzień w 1984 roku piętnastoletnia Holly Sykes ucieka z domu i spotyka starszą panią, która proponuje jej kubek herbaty w zamian za ,,schronienie"...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Zapytałem o naturę przestępstwa owego więźnia. Henry ramieniem mię otoczył.
– Chodźmy, Adamie, kto mądry, między ofiarą i bestyją nie staje.


Więcej

Gdy otwiera się ciało kobiety, otwiera się także jej szkatułka zwierzeń. (Powinieneś sam ich kiedyś skosztować – kobiet). Czy to może dlatego, że są beznadziejne w kartach? Po Akcie I zwykle wolę spokojnie poleżeć, ale Jocasta nie przestawała mówić, żywiołowo, jak gdyby chciała przysypać nasz czarny sekret wieloma mniejszymi, szarymi. Dowiedziałem się, że Ayrs zaraził się syfilisem w burdelu w Kopenhadze podczas dłuższej rozłąki w 1915 roku i od tamtej pory nie mógł dawać żonie przyjemności; kiedy przyszła na świat Eva, doktor powiedział Jokaście, że nie będzie mogła mieć więcej dzieci. B. rozważnie wybiera okazjonalne romanse, ale stanowczo twierdzi, że ma do nich prawo.
Utrzymuje, że nadal kocha Ayrsa. Wyraziłem swoje wątpliwości burknięciem. „Gadanie, że gdzie miłość, tam wierność” – odparowała – „to mit, który mężczyźni ukuli z własnego braku poczucia bezpieczeństwa”.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy