Wszystkie państwa świata - recenzja gry planszowej. Podróże palcem po mapie

Data: 2017-10-15 00:39:37 Autor: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Wszystkie państwa świata to kolejna propozycja dla miłośników gier typu trivia. Rozpoczynając zabawę, uczestniczymy bowiem w swoistym quizie, w którym uczestnicy odpowiadać będą na pytania z geografii.


„Wszystkie państwa świata”
Tactic
Liczba graczy: 2-6
Wiek: od 6 lat
Czas rozgrywki: co najmniej 40 minut.


Zestaw do gry

W skład zestawu wchodzi przede wszystkim większa niż standardowo kartonowa, solidna plansza. Co ciekawe - w tym wypadku nie jest ona składana, lecz w formie… puzzli. Zdobi ją kula ziemska pokryta flagami oraz przestrzeń, na której toczyć się będzie rozgrywka z polami punktacji i mapą świata. Projekt jest dość prosty, lecz uporządkowany i przemyślany. W zestawie znajdziemy także 195 kart państw, stosunkowo miękkich, więc wskazana jest delikatność w obchodzeniu się z nimi. Awers zdobi flaga (co bardzo ważne, twórcy gry zadbali o umieszczenie na tej stronie strzałki, wskazującej właściwy kierunek ułożenia karty - w przypadku mniej znanych flag państw może się to okazać bardzo pomocne), rewers zawiera trzy pytania. W pierwszym należy wskazać państwo, którego flagę widzimy na drugiej stronie, drugie pytanie zwykle dotyczy stolicy, trzecie zaś - wiedzy o danym państwie. Znajdziemy tu pytania o liczbę ludności czy najwyższy szczyt danego kraju, bywają też pytania, w których musimy rozpoznać, które zdanie o danym państwie jest prawdziwe, a które fałszywe. Ostatnim elementem zestawu jest 36 pionków - po 6 w sześciu kolorach. Pionki wykonane są z plastiku i przypominają postaci ludzkie - każda z nich ma wyraźną główkę, oczy, usta i ręce.



Proste zasady

Gracze ustalają liczbę rund, decydują też, czy lektor będzie czytał podpowiedzi (warianty a,b lub c). Następnie najstarszy uczestnik rozpoczyna rozgrywkę, wybierając flagę na jednej z kart, a następnie odpowiada na pytanie o nazwę kraju, do którego ona należy. Jeśli odpowie prawidłowo, może zdecydować, czy będzie odpowiadać na pytanie dodatkowe, by zdobyć kolejny punkt. Jeśli mu się to nie uda, przesuwa swój pionek o jedno pole do tyłu, a pozostali uczestnicy mogą spróbować udzielić poprawnej odpowiedzi. Runda kończy się, gdy któryś z uczestników położy na planszy swój piąty pionek lub gdy zabraknie kart z pytaniami. Wówczas podlicza się punkty i rozkłada 28 nowych kart państw. Zwycięża ten gracz, który podczas całej rozgrywki zdobędzie najwięcej punktów.



Zasady są proste, stosunkowo łatwe zadanie stoi też przed osobą rozpoczynającą grę, może ona bowiem w pierwszej kolejce wybrać flagę kraju, którą doskonale zna. Wraz z biegiem gry poziom trudności wyraźnie rośnie - prędzej czy później kończy się bowiem pula najbardziej znanych krajów. Nawet i w dalszych kolejkach jednak ustawienie na planszy następnych pionków w przypadku wariantu z podpowiedziami nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać - często opcje nieprawidłowe wyeliminować można drogą dedukcji, w ostateczności można też strzelać.



Pierwsze zetknięcie z grą może szokować - wśród 195 flag państw świata wiele jest stosunkowo mało znanych, poziom trudności wydaje się więc bardzo wysoki. Wrażenie to mija wraz z rozpoczęciem gry, jeśli decydujemy się na opcję z czytaniem podpowiedzi. Bardzo trafnym zabiegiem jest też oddanie w ręce graczy decyzji o liczbie rund, z których składać się będzie cała rozgrywka. Jeśli w zabawie uczestniczy mniejsza liczba graczy, można rozegrać więcej rund - podobnie w przypadku, jeśli uczestnicy dysponują większą ilością czasu.



Nauka poprzez zabawę

W przypadku „Wszystkich państw świata” na plan pierwszy wysuwa się walor edukacyjny. Tu liczy się wiedza, ważna jest też umiejętność logicznego myślenia i eliminowania niepoprawnych odpowiedzi. Napięcie zwiększa element ryzyka, gdy gracz decyduje, czy będzie odpowiadał na dodatkowe pytanie (może wówczas zdobyć dodatkowe punkty, może też jednak stracić te, które już zdobył lub pozwolić na udzielenie poprawnej odpowiedzi konkurentom).

„Wszystkie państwa świata” to więc świetna propozycja dla osób uwielbiających wszelkiego rodzaju quizy, dla miłośników geografii i podróży. A także dla uczniów, którym propozycja Tactic Games pozwoli przyswoić lub utrwalić nowe wiadomości, a także wzbogacić wiedzę o świecie.



-> Grę „Wszystkie państwa świata" kupicie w dobrej cenie w księgarni Empik.com 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2017-10-15 11:30:47
0 +-

W ogólniaku musiałam znać wszystkie państwa świata i ich stolice, wtedy przydałaby mi się taka gra.

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2017-10-15 10:20:41
0 +-

Dobra lekcja geografii przy okazji!

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje