Recenzja gry „Tomcio i wiosenne porządki”. Pierwsza planszówka Twojego dziecka
Data: 2017-05-25 12:17:07„Tomcio i wiosenne porządki”
Projektant: Marco Teubner
Ilustrator: Anne Pätzke
Egmont
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 3 lat
Czas rozgrywki: ok. 10-20 min.
Bardzo proste zasady
Celem gry jest zdobycie jak największej liczby drewnianych żetonów poprzez prawidłowe uzupełnienie fragmentów planszy. Najpierw różnokolorowe fragmenty, reprezentujące różne miejsca czy pomieszczenia w domu, należy ułożyć w kształt okręgu. Pośrodku trzeba umieścić wszystkie przedmioty (zabawki, pokarmy, przedmioty leżące na biurku, ubrania i wyposażenie łazienki) obrazkami do góry, a obok planszy położyć kostkę i sześć żetonów. Gracz rzuca kostką, po czym umieszcza drewnianą figurkę Tomcia na fragmencie planszy w kolorze wskazanym przez kostkę. Następnie spośród przedmiotów leżących pośrodku wybiera ten, który będzie pasował do jednego z wolnych pól na fragmencie planszy, na którym stoi Tomek. Jeżeli kostka wskaże fragment planszy, który jest już uporządkowany (zapełnione są wszystkie trzy pola), gracz może postawić Tomcia w dowolnym miejscu. Jeśli dołoży trzeci przedmiot na danym fragmencie planszy, fragment ten jest już „posprzątany” i w nagrodę uczestnik otrzymuje drewniany żeton - punkt.
Estetyczny zestaw
Zestaw do gry wykonany jest starannie i utrzymany w estetyce dostosowanej do gustu najmłodszych miłośników planszówek. Każdy fragment planszy jest bogaty w szczegóły, dzięki czemu dziecko może uczyć się nazw nie tylko przedmiotów, które dopasowuje do wolnych miejsc, ale też innych, ukazanych na ilustracjach. Fragmenty planszy i przedmioty wykonane są z grubej, trwałej tektury, figurka Tomcia, żetony i kostka zaś z drewna. Całość sprawia solidne wrażenie - oczywiście o ile dorośli opiekunowie będą dbali o to, by co bardziej żywe dzieci nie wyładowały na grze zbyt wielkich emocji. Gdyby planszę, przedmioty i żetony wykonano z drewna, można by było mówić niemal o niezniszczalności zestawu, ale zapewne znacząco wpłynęłoby to na cenę gry. Kolory na planszy i na kostce są dobrze dobrane, dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci bez problemu zorientują się, na której części planszy toczyć się będzie gra w danej kolejce. Ciekawe jest też to, że poszczególne fragmenty kolorowej planszy można ustawiać w dowolnej kolejności.
Nauka poprzez zabawę
„Tomcio i wiosenne porządki" to gra dedykowana już trzylatkom. I rzeczywiście, nawet najmłodsi gracze przy drobnej pomocy rodziców powinni poradzić sobie ze zrozumieniem jasnych zasad. Dla nieco starszych przygotowano trudniejszy wariant gry - w nim przedmioty pośrodku planszy ustawia się obrazkami do dołu. I tu jednak najwięcej radości z zabawy czerpać będą przede wszystkim młodsze dzieciaki. Gra kształtuje spostrzegawczość i cierpliwość, pomaga też w zrozumieniu, że gry planszowe rządzą się określonymi zasadami i nie zawsze się wygrywa - a to może stać się wstępem do bardziej skomplikowanych zabaw. Z kolei dopasowywanie przedmiotów do pustych pól na planszy stanowi dobre ćwiczenie przed przystąpieniem do układania puzzli.
To właśnie walor edukacyjny „Tomcia i wiosennych porządków" jest po prostu nie do przecenienia. Najmłodsze dzieci mogą podczas zabawy uczyć się nowych słów, nazywając poszczególne przedmioty. Rozpoznają i nazywają coraz bardziej złożone kształty. Utrwalają w pamięci nazwy kolorów. Nade wszystko zaś uczą się tego, że - w domu czy w zabawie - każdy przedmiot ma swoje, jasno określone miejsce. A odkładanie go na nie czy dbanie o porządek wcale nie musi być nudne.
Dodany: 2017-08-16 21:57:25
Dodany: 2017-05-25 13:15:07