Janusz Morgenstern - mistrz polskiego kina.

Data: 2011-09-11 13:53:53 Autor: Geronimo26
udostępnij Tweet

Nie ma chyba w Polsce telewidza, który nie widziałby choćby jednego filmu, serialu lub spektaklu telewizyjnego wyreżyserowanego przez Janusza Morgensterna. Wystarczy tu wymienić choćby takie tytuły jak "Dwa żebra Adama", "Potem nastąpi cisza", "Stawka większa niż życie", "Jowita", "Kolumbowie", "Polskie drogi" czy też "Godzina W". Filmy te kształtowały polską kinematografię, polskich aktorów i gusta polskich widzów. Wraz z Januszem Morgensternem uczyliśmy się kina i telewizji, a faktem jest, iż lepszego nauczyciela nie mogliśmy sobie wymarzyć.

 

Janusz Morgenstern urodził się 16 listopada 1922 r. w Mikulińcach (dzisiejsza Ukraina). Młodość swoją spędził na Podolu, gdzie ukończył gimnazjum i zdał maturę. Po wojnie rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, które ukończył w 1954 roku. Swoje pierwsze kroki reżyserskie stawiał jako asystent u boku największych twórców polskiego kina, m.in. Andrzeja Wajdy ("Pokolenie" 1955 r.,"Kanał" 1957 r, "Popiół i diament" 1958 r., "Lotna" 1959 r.), Jerzego Kawalerowicza ("Prawdziwy koniec wielkiej wojny" 1957 r.), Wandy Jakubowskiej ("Opowieść atlantycka" 1954 r.). Jako pierwszy reżyser zadebiutował w 1960 roku filmem "Do widzenia, do jutra".

 

Największą popularność wśród widzów przyniosły mu obrazy poświęcone tematyce drugiej wojny światowej, m.in. "Kolumbowie", "Polskie drogi", "Stawka większa niż życie". Równie wielką popularnością cieszyły się współczesne dramaty poruszające problematykę młodych ludzi w Polsce, jak  "Jowita", "Trzeba zabić tę miłość", "Mniejsze niebo". Podczas swej kariery reżyserskiej współpracował z największymi polskimi aktorami - ze Zbigniewem Cybulskim, z Gustawem Holoubkiem, Kaliną Jędrusik, Barbara Kwiatkowską, Danielem Olbrychskim, Tadeuszem Łomnickim, Januszem Gajosem, Janem Englertem.

 

Janusz Morgenstern był również producentem filmowym, bez udziału którego nie powstały by tak wybitne dzieła polskiej kinematografii jak chociażby "Europa, Europa", "Korczak", "Panna Nikt", "Zemsta" czy "Komornik".

 

Za swoją wieloletnią działalność filmową otrzymał wiele cennych nagród i wyróżnień, m.in. Krzyż Kawalerski Odrodzenia Orderu Polski, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Orderu Polski, Polska Nagrodę Filmową "Orzeł" w kategorii "Nagroda za osiągnięcia życia" czy też nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" za całość dokonań twórczych na 35 Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Największą i najcenniejszą  nagrodą Janusza Morgensterna było jednak uznanie milionów widzów w kraju i na świecie, dla których jego filmy były i nadal będą największymi dokonaniami polskiej kinematografii. Będą wciąż nas  zachwycać, wzruszać, bawić, pobudzać do refleksji. Będą na trwałe zapisane w naszych sercach.

 

"Sztuka jest jak salto w cyrku. To dla mnie coś, co wydaje się prawie niemożliwe do zrobienia. Coś, co nie każdy potrafi. I taka sztuka budzi we mnie zawsze pokorę" 

                                                                  Janusz Morgenstern

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2015-08-28 01:59:55
0 +-
Szkoda twórczości tak pięknej jaką stworzył Pan Janusz Morgenstern. Jego filmy na szczęście pozostaną.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje