Złodziejka listów

W moich rękach pojawiła się przepiękna, wzruszająca, ale i pełna okrucieństwa powieść, która mnie zachwyciła. Raczej ostrożnie sięgam po literaturę z czasów II wojny światowej, gdyż ciężko jest mi potem zapanować nad emocjami i długo jeszcze rozpamiętuję haniebne postępowanie okupanta i tragiczny los ciemiężonego ludu. Jednak ta pozycja zrobiła na mnie piorunująco dobre wrażenie i jestem naprawdę szczęśliwa, że zdecydowałam się na jej lekturę.

Wojna to samo piekielne zło o czym przekonała się na własnej skórze Astrid Rosenthal Żydówka z Łomży.
Przetrzymywana w getcie wraz z innymi w karygodnych warunkach, obawia się o swe życie i rodziny. Z pomocą ojca wymyka się poza mury tego tragicznego miejsca i ucieka do Warszawy. Tam spotyka kilku oficerów niemieckich, a jednym z nich jest Walter Schmidt. Oczarowany dziewczyną esesman zaprasza ją na kawę. Oboje mają wiele wspólnych zainteresowań i najwyraźniej przypadli sobie do gustu. Niestety Astrid przypadkowo zdradza swą tożsamość i ku jej zdziwieniu, mężczyzna pozwala jej odejść nie zabijając jej.
Schronienia udziela jej pewna Niemka prowadząca magiel. Po jakimś czasie przewrotny los znów ich ze sobą styka, lecz przerażona żydówka ucieka, nie zatrzymując się mimo wołania Waltera.

Jak myślicie, czy oficer SS chciał skrzywdzić Astrid? Dlaczego ją gonił? Czy zakazane uczucie będzie miało szansę się urzeczywistnić? Czy te dwa serca z tak różnych światów połączą się w jedno? Czy dziewczyna przeżyje wojnę i spotka jeszcze kiedyś mężczyznę, który w czasie okupacji wydał jej się bliski?

Kochani, to była dla mnie bardzo wartościowa powieść, od której nie potrafiłam odejść. Pełna nerwowego napięcia przewracałam kolejne stronice uważnie śledząc losy tej dzielnej kobiety oraz tajemnice jakie odkrywała. Kibicowałam bohaterce przez cały czas obawiając się o jej życie.

Polubiłam ją bardzo i wraz z nią przeżywałam każdy jej ból i to czego musiała doświadczyć. Mimo wszystko była odważna pisząc te wszystkie listy do mężczyzny, który był dla niej najważniejszy, ale gdyby ją odnalazł mógł przyczynić się do jej śmierci. Lecz czy aby na pewno taka była prawda? Czy Rosenthal się myliła?

Uważam, że każdy kto zdecyduje się przeczytać książkę przepadnie i stwierdzi, iż czas jaki poświecił na czytaniu nie był zmarnowany. Czas II wojny światowej i wpleciony w niego zakazany romans to połączenie idealne w wykonaniu pani Anny, które doceni każdy.

Poza tym fabuła jest spójna, dynamiczna i intryguje. Wspaniale wykreowane postaci są wyraziste i charyzmatyczne. Cudownie lekki i przystępny styl ułatwia szybkie czytanie, więc nie zajmie wam ono zbyt dużo czasu.

Podsumowując, uważam to dzieło za jedno z lepszych i na pewno sięgnę po inne książki autorki. Ja ze swej strony zachęcam i polecam! Warto przeczytać!

Informacje dodatkowe o Złodziejka listów:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-04-12
Dodał/a opinię: Izabela Hebda

Zobacz opinie o książce Złodziejka listów

Kup książkę Złodziejka listów

Czasem jest tak, że kogoś spotykasz i już wiesz, że od teraz nie będziesz widział świata poza nim

Majątek i sława są nic niewarte, jeżeli nie masz z kim się nimi podzielić

Lekarka nazistów
Anna Rybakiewicz0
Okładka ksiązki - Lekarka nazistów

Jest rok 1941. Alicja Sambor - lekarka chirurg - ucieka wraz z córką z Warszawy, gdzie dzień wcześniej jej mąż został rozstrzelany przez Gestapo. W trakcie...

Ocaleni dla miłości
Anna Rybakiewicz0
Okładka ksiązki - Ocaleni dla miłości

JESTEŚ MIŁOŚCIĄ MOJEGO ŻYCIA. JEDYNYM ŚWIATŁEM, KTÓRE ROZJAŚNIA MROKI WOJNY. Jesienią 1942 roku młodziutka Henia podejmuje niesłychanie odważną decyzję...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska