Złodziejka listów

Ocena: 5.46 (41 głosów)
opis

Złodziejka listów Anny Rybakiewicz

 

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Filia miałam możliwość przeczytania tej pozycji przedpremierowo i napisać do niej kilka słów. Jest to pierwsza pozycja spod pióra pani Anny i już teraz wiem że nie ostatnia, zdecydowanie w niedługiej przyszłości sięgnę po jej debiut. Złodziejka listów jest to opowieść obyczajowa z nutką romantyzmu. Książka nie jest tak oczywista jak by się mogło wydawać na samym początku. Lubię historię osadzone w latach wojennych, ponieważ dzięki temu możemy poznać historię z innej strony, najczęściej tej prostych ludzi. Historię te wzbudzają wiele emocji w mojej osobie.

     W książce poznajemy historię z dwóch perspektyw Astrid oraz Zosi. Astrid jest młodą Żydówką, która wraz z rodziną mieszka w getcie w Łomży. Droga perspektywa jest oczami Zosi młodej dziewczyny, która znajduje w swoim starym domu listy miłosne do niemieckiego nazisty. To właśnie Zosia jest naszą tytułową złodziejką listów, ale czy można nazwać złodziejem znalazcę i jakie konsekwencje mogą wynikać z nagłośnienia takiej sprawy. Historia rozgrywa się w trzech ramach czasowych czyli czasy drugiej wojny, kilka fragmentów pochodzi z 1958 oraz czasy obecne czyli 2014. 

   Historia tak płynie przechodzi między czasami, że nie sposób się pogubić i można stopniowo poznawać historię Astrid czy może Karoliny. Dziewczyna ta ucieka z getta, ponieważ obiecuje rodzicom że w Warszawie znajdzie mieszkanie i ściągnie całą swoją rodzinę ściągnie tam. Droga do miasta była pełna przygód i już w tej drodze poznaje wiele osób, które mimo niewielu słów, pomaga Astrid na tyle że dzięki temu pozwoliła jej przeżyć. Najważniejszy moment jest już na miejscu jej podróży ponieważ tam spotyka oficera SS Waltera, przystojnego i młodego mężczyznę. Dziewczyna od razu się w nim zakochuje. Jest to niebezpieczna miłość między Żydówką a Niemcem. Dziewczyna się nie poddaje i pisze do niego listy mając nadzieję że mężczyzna odwzajemni jej uczucia. Niestety wojna rządzi się swoimi prawami i ich drogi się rozeszły a Astrid/ Karolina poznaje inne osoby na swojej drodze, dzięki którym uczy się życie oraz jak przeżyć. Poznaje co to miłość, przyjaźń i wielki strach. 

   Pozycja ta mimo dość trudnego tematu jakim jest zakazana miłość i wojna jest napisana w tak prostym i jasnym języku, że książkę czyta się błyskawicznie. Chronologia jest zachowana w tak przejrzysty sposób że każdy ważny szczegół jest ujawniany powoli, przez co historia trzyma w napięciu aż do ostatniej strony i potrafi zaskoczyć czytelnika. Książę zdecydowanie Mona polecić osobą które lubią tematy wojenne, trudna miłość oraz gdy nie jest wszystko podane na samym początku a należy to odkrywać powoli wraz z kolejnymi stronami. 

   Pozycji tej dałam 9/10 ponieważ jest naprawdę dobra ale mimo to zabrakło mi aż tak wielkiego wow. Nie ukrywam że czekam niecierpliwie za następnymi książkami pani Anny i bardzo gratuluję jej tej książki.

Informacje dodatkowe o Złodziejka listów:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382806069
Liczba stron: 363
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Jolanta Marciniak

więcej
Zobacz opinie o książce Złodziejka listów

Kup książkę Złodziejka listów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Czasem jest tak, że kogoś spotykasz i już wiesz, że od teraz nie będziesz widział świata poza nim


Więcej

Majątek i sława są nic niewarte, jeżeli nie masz z kim się nimi podzielić


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Lekarka nazistów
Anna Rybakiewicz0
Okładka ksiązki - Lekarka nazistów

Jest rok 1941. Alicja Sambor - lekarka chirurg - ucieka wraz z córką z Warszawy, gdzie dzień wcześniej jej mąż został rozstrzelany przez Gestapo. W trakcie...

Agentka wroga
Anna Rybakiewicz0
Okładka ksiązki - Agentka wroga

WOJNA CHCIAŁA JEJ WYDRZEĆ OSTATNIĄ BLISKĄ OSOBĘ. MUSIAŁA SIĘ POŚWIĘCIĆ. BYŁA MU TO WINNA... TYLKO JEMU, NIKOMU WIĘCEJ. Na początku 1943 roku agentka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy