Morze naszych tajemnic

Eliza jest zamkniętą w sobie osobą, która dużo rzeczy analizuje. Trudne dzieciństwo i konieczność szybkiego dorastania, zostawiły ślad w jej psychice. Podświadomie szukała miłości i uwagi. Niestety znalazła ją nie tam gdzie powinna. Trudne małżeństwo sprawiło, że jej samoocena spadła. Teraz Elka pielęgnuje swoją niezależność, na którą ciężko pracowała. Jest taką Zosią samosią, zawsze odpowiadająca "poradzę sobie".

Mikołaj to przeciwieństwk Elki. Jest otwarty i pogodny. Jego dzieciństwo nie było złe, ale brak ojca i napięta relacja z bratem wpłynęły na jego dorosłość. Wymarzył sobie bycie marynarzem. Jednak po kilku latach pływania, wypadek na statku zakończył jego prace. Właściwie Mikołaj sam postanowił ją porzucić.

Ich relacja, mimo że zaczęła się burzliwie, rozwijała się spokojnie. Mikołaj małymi krokami zdobywał zaufanie Elizy, a ona pomału się przed nim otwierała. Wyciągał do niej dłoń, by jakoś sprawić, że nagłe mieszkanie razem nie będzie oznaczało czegoś złego. Były momenty, kiedy ich więź była doskonale wyczuwalna. Było też kilka fragmentów, kiedy odbierałam ją jako bardzo mechaniczną i sztywną.

Książka w dość ujmujący sposób porusza trudne tematy. Jeśli chodzi o zespół PTSD, uważam, że można było podejść do tego lepiej. Przez mniej więcej 1/3 książki ten wątek był pociągnięty bardzo dobrze. Byłam zadowolona z tego jak autorka podeszła do tego tematu. Potem miałam wrażenie, że fabuła skupiła się na bohaterce, a Mikołaj został trochę pominięty. Pod wpływem innych czynników jego problemy zniknęły. Niestety w rzeczywistości tak nie jest.

Dużo lepiej pociągnięty był wątek problemów Elizy. Tutaj miałam odwrotnie. Początek był słaby, ale końcówka nadrobiła. Jak całość myślę, że był dobry. Może to dziwne, ale cieszy mnie sposób, w jaki autorka postanowiła zakończyć książkę. Uważam to za bardzo rozsądne podejście. Przez chwilę myślałam, że będzie to wyglądało trochę inaczej, a nie będę ukrywać trochę by mnie to zawiodło.

W niektórych miejscach przeszkadzał mi zastosowany język, ale to nie jest jakiś duży minus książki. Właściwie nie jest to dla mnie minus, a mała niedogodność. Mimo tego książka jest naprawdę dobra. Myślę, że wielu osobom przypadnie do gustu😉

Informacje dodatkowe o Morze naszych tajemnic :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-12-06
Dodał/a opinię: miedzy_akapitami

Zobacz opinie o książce Morze naszych tajemnic

Kup książkę Morze naszych tajemnic

Zaplątana
A. B. Obarska0
Okładka ksiązki - Zaplątana

Amelia stara się żyć dalej, ale to wcale nie jest takie proste. Pozostawiona sama sobie, wpada w otchłań rozpaczy. Każdy dzień zdaje się być taki sam -...

Wplątana
A. B. Obarska0
Okładka ksiązki - Wplątana

Z pozoru idealny mężczyzna - czarujący i tajemniczy wysyła wiadomość.Jego pewność siebie sprawia, że potrafi okręcić wokół palca każdą kobietę. Ją również...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska