Diament i Róża

" - Wiesz, czego nauczyła mnie Afryka?

...

- Afryka nauczyła mnie akceptacji. Przyjechałam do miejsca, gdzie wszystko było inne niż to, co znałam. Inni ludzie, inne jedzenie i klimat...."

"Diament i Róża" Karoliny Winiarskiej, to poruszająca historia, która przenosi nas na całkiem inny kontynent, do Afryki. Byliście kiedyś w Afryce? Bo ja jak dotąd jeszcze nie. A tutaj miałam okazję choć trochę poczuć ten ciepły klimat, odwiedzić pewne zakamarki tego kraju, poznać ciekawych ludzi i ich historie. No właśnie. Przeszłość i ludzkie historie. Bohaterowie tej powieści mają różną przeszłość, która w jakimś stopniu łączy pewne osoby, albo dowiadujemy się, że przeszłość mocno odbiła ślad na bohaterach w teraźniejszym czasie.

"... Walczę. Ty też walcz. Nawet nie wiesz, jak wiele masz. Dużo więcej niż ja. Nie marnuj żadnego dnia ani żadnej szansy. Żyj tak, żeby potem nie żałować."

Kiedy poznajemy Dorotę, dowiadujemy się, że jako nastolatka miała jedno wielkie marzenie. Wyjechać do Afryki. Zaczęła uczyć się języka angielskiego i robiła wszystko, aby jej wyjazd doszedł do skutku. W międzyczasie zakochała się z koledze ze szkoły i wyszła za niego za mąż. Po wspólnie spędzonych 20 latach, on rozwodzi się z nią i odchodzi do innej. I wtedy, jej była już teściowa prosi właśnie Dorotę o przyjazd do niej do Afryki. Po co? Dlaczego akurat ją? Jak nasza bohaterka się zachowa wracając w tak dobrze jej znane otoczenie?

Powiem Wam, że to naprawdę pełna sentymentalnych wspomnień historia, w której można doszukać się różnych ciekawych a nawet inspirujących sentencji.

"- Nigdy, ale to nigdy nie słuchaj innych ludzi. Każdy będzie miał na ciebie pomysł, ale to będzie jego pomysł, przefiltrowany przez jakieś oczekiwania i doświadczenia."

Mamy tutaj też poruszony temat dyskryminacji rasowej i pokazanie choć trochę życia w Afryce, jest miłość różnego rodzaju, jest także odejście bliskiej osoby, ale jest też ot takie normalne życie. Nie za bardzo podobał mi się tok myślenia mamy Doroty. Takie jakby ściąganie dziecka z obłoków marzeń do szarej  rzeczywistości. Wręcz pozbawianie dziecka marzeń! A przecież marzenia są po to, by próbować je realizować! Brak wsparcia w najbliższych wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebowała. Zresztą, nie chcę Wam tutaj wszystkiego opisywać, bo zachęcam Was do tej lektury. Jednak powiem Wam, że poruszyła mnie ta książka. Ukazane ludzkie tęsknoty, oczywiście nie mogło zabraknąć i tajemnic, które to z czasem ujrzą światło dzienne. Ale jest też poświęcenie dla drugiej osoby oraz nie realizowanie swoich planów. Tylko czy warto aż tak się poświęcać? Jak myślicie - czy ta podróż do Afryki na wezwanie byłej teściowej okaże się ostatnim wyjazdem do Afryki? No i czemu akurat ten kontynent tak przyciąga Dorotę od młodych lat? Co tutaj się jeszcze wydarzy? To już przeczytajcie sami. Ja jestem zauroczona tą historią.

Informacje dodatkowe o Diament i Róża:

Wydawnictwo: Diamenty
Data wydania: 2023-04-12
ISBN: 978-83-967131-0-0
Dodał/a opinię: Anna Radomska

Tagi: obyczajowe miłość podróż Afryka

Zobacz opinie o książce Diament i Róża

Kup książkę Diament i Róża

„Dopóki żyjesz, możesz wszystko.Po to są kolejne wschody słońca, żeby ten czas pomiędzy pierwszym i ostatnim promieniem wypełnić życiem”

"...każda decyzja dzisiejszego dnia zaprowadzi cię do twojego jutra i do twojej przyszłości"

Na zawsze
Karolina Winiarska0
Okładka ksiązki - Na zawsze

Ile razy można się zakochać? Olga rozpoczyna nowy etap w życiu i wyrusza na drugi koniec świata. Zostawiając pensjonat w Bieszczadach, daje się ponieść...

Nic więcej
Karolina Winiarska 0
Okładka ksiązki - Nic więcej

Nowa książka autorki przebojowego debiutu Następnym razem Co zrobić, gdy miłość pojawia się, choć wcale jej nie chcemy? Sylwia po studiach przyjeżdża...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska