W sieci zadebiutował właśnie oficjalny zwiastun filmu Żeby nie było śladów, opartego na wyróżnionej Nagrodą Literacką Nike reporterskiej książce pod tym samym tytułem. Produkcja do kin trafi 24 września, a wcześniej zadebiutuje na znanych festiwalach filmowych.
Żeby nie było śladów - o czym jest film?
Żeby nie było śladów to wybitny reportaż Cezarego Łazarewicza, ukazujący kulisy wydarzeń z 1983 roku, kiedy to pobito na śmierć ówczesnego maturzystę, Grzegorza Przemyka. Komunistyczne władze starały się, by prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego. Dokonywano kolejnych matactw. Wszystko po to, żeby nie było śladów winy, jaką ponosili milicjanci.
Cezary Łazarewicz drobiazgowo odtworzył wydarzenia związane ze śmiercią Grzegorza Przemyka. Opowiada o jego rodzinie, ale też o roli, jaką w całej sprawie odegrali komunistyczni watażkowie.
Film Żeby nie było śladów to adaptacja wybranych wątków z książki Łazarewicza, dokonana przez Jana P. Matuszyńskiego. Twórca ten doskonale znany jest także miłośnikom literatury, przeniósł bowiem na ekran historię rodziny Beksińskich (Ostatnia rodzina), ale też powieść Szczepana Twardocha (serial Król). Produkcja zadebiutować ma podczas 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, walcząc o Złotego Lwa. Film zobaczymy także na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. A już 24 września film obejrzeć będą mogli widzowie kin w całej Polsce.
Żeby nie było śladów - zwiastun
W sieci obejrzeć już można zwiastun filmu Żeby nie było śladów:
Książkę Żeby nie było śladów kupić możecie w popularnych księgarniach internetowych: