Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Scenariusz: Kaja Krawczyk-Wnuk
Gatunek: Akcja/Biograficzny
Produkcja: Polska
Muzyka: Jarosław Bajdowski
Zdjecia: Kacper Fertacz
Premiera: 2021-10-08
Obsada: Mateusz Górski, Sandra Korzeniak, Tomasz Ziętek, Jacek Braciak, Aleksandra Konieczna,
Film oparty na książce Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
„Żeby nie było śladów” - najnowszy film Jana P. Matuszyńskiego, twórcy obsypanej nagrodami na całym świecie „Ostatniej rodziny” i serialu „Król” - został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wyczekiwana produkcja o sprawie Grzegorza Przemyka będzie tam miała swoją światową premierę. Film powalczy we Włoszech o Złotego Lwa, jeden z najcenniejszych laurów w całym świecie filmowym, często będącym forpocztą do kolejnych, równie imponujących sukcesów. Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa od 1 do 11 września.
„Wenecja jest jednym z kluczowych miejsc na filmowej mapie świata, a premiera filmu w Konkursie Głównym to, dla mnie jako reżysera, prawdziwy zaszczyt i duma. Trudno o lepsze miejsce, by oddać film publiczności” - Jan P. Matuszyński
„Bardzo się cieszymy, że film „Żeby nie było śladów” będzie miał swoją światową premierę podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wierzymy, że prestiżowy Konkurs Główny to dopiero początek drogi festiwalowej dla tego filmu. Dzięki temu widzowie na całym świecie poznają fragment polskiej historii, którym była sprawa Grzegorza Przemyka, tak ważna dla różnych pokoleń Polaków. Efekt końcowy to zasługa całej ekipy filmowej i genialnej obsady, która podczas zdjęć realizowanych w wyjątkowo trudnych, pandemicznych warunkach dała z siebie wszystko. Bardzo im za to dziękujemy. Szczególnie jesteśmy wdzięczni za współpracę reżyserowi - Janowi P. Matuszyńskiemu - z którym znamy się od lat i cieszymy się, że po raz kolejny możemy pokazywać naszą wspólną produkcję światowej publiczności” - producenci filmu Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham
Rutynowe zatrzymanie w centrum Warszawy, które zakończyło się tragedią. Zbrodnia, która poruszyła cały naród. W maju 1983 roku władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zaangażowały cały swój aparat państwowy – Służbę Bezpieczeństwa, milicję, media, prokuraturę i sądy, aby za wszelką cenę i w majestacie prawa uchronić winnych śmierci Grzegorza Przemyka od jakichkolwiek konsekwencji.
Film fabularny „Żeby nie było śladów” oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej na całym świecie nagrodami „Ostatniej Rodziny” i serialu „Król”, a za produkcję odpowiada Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, producenci nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Autorką scenariusza do filmu „Żeby nie było śladów” jest Kaja Krawczyk-Wnuk. W projekcie wzięli udział również stale współpracujący z Janem P. Matuszyńskim twórcy, m.in. operator Kacper Fertacz („Ostatnia Rodzina”, „Król”, „Hardkor Disko”) oraz montażysta Przemysław Chruścielewski („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”, „Król”). Muzyka do filmu skomponował Ibrahim Maalouf („Blask”, „Yves Saint Laurent”). Za dźwięk odpowiedzialni byli Kacper Habisiak, Sébastien Crueghe i Jarosław Bajdowski, za kostiumy Małgorzata Zacharska („Sala samobójców. Hejter”, „Maria Skłodowska-Curie”), a za charakteryzację Pola Guźlińska („Carte Blanche”, „Król”). Scenografię przygotował Paweł Jarzębski („Kamerdyner”).
W filmie zobaczymy plejadę gwiazd polskiego kina, a główne role zagrają Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak oraz – po raz pierwszy na ekranie w dużej roli – Mateusz Górski jako Grzegorz Przemyk. Ponadto w filmie wystąpią m.in. Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Sebastian Pawlak, Adam Bobik i Tomasz Kot. Reżyserem castingu jest Piotr Bartuszek.
Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz francuskie ARTE, a koproducentami są CANAL+ Polska, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, a także zagraniczni partnerzy – Les Contes Modernes (Francja) i Background Films (Czechy). Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales. Premiera kinowa filmu planowana jest jesienią 2021 roku.
W najbliższych kilku epizodach Dzikich pszczół: nikt nie może przewidzieć, jak potoczy się rozprawa Voskarisa, Konstantis coraz mocniej próbuje przekonać Drosso do wyjazdu do stolicy Francji, a Assimina staje przed niezwykle trudną sytuacją... Co jeszcze się wydarzy w 235 - 239 epizodzie serialu?
Targi Książki w Katowicach to coroczne, jesienne wydarzenie promujące czytelnictwo i literaturę z udziałem znakomitych autorów, wydawców i niezawodnej śląskiej (i nie tylko) publiczności. Wyjątkowa atmosfera, różnorodność i wysoki standard Międzynarodowego Centrum Kongresowego to kolejne atuty wydarzenia — literackiej wizytówki Katowic i regionu śląskiego.
Wydawnictwo BIS zaprasza na stoisko A37 (Hala Dunaj) na Targach Książki w Krakowie.
Zapraszamy na spotkania z autorami na naszym stoisku już od piątku.
Zabieramy do Krakowa piękne książki dla dzieci i młodzieży (w tym nowości), audiobooki, zakładki i dobry humor.
Porozmawiamy o książkach!
Plan spotkań:
Głosowanie w plebiscycie „Najlepsza książka na jesień 2024" powoli zmierza do końca. Tylko do wtorku, 15 października 2024 do godziny 23:59 na stronie www.ksiazkanajesien.pl oddawać można głosy na swoich faworytów.
Jennifer Aniston to znana aktorka, której popularność przyniosła kreacja Rachel Green w serialu Przyjaciele. I choć od premiery sitcomu minęło już kilkanaście lat, widzowie wciąż doceniają jej talent komediowy – między innymi za sprawą filmów Zabójcze wesele oraz Zabójczy rejs, które dostępne są na Netfliksie.
Już wkrótce, 13 i 14 września 2024 roku, Gostyń ponownie stanie się literacką stolicą kryminału. V edycja Festiwalu Kryminału Retro „Kryminalny Magiel” to wydarzenie, które przyciąga fanów mrocznych tajemnic, zagadek i literatury kryminalnej z całej Polski.
Król to nowy polski serial stanowiący adaptację książki Król, autorstwa Stefana Twardocha, zabierający widzów do wyjątkowego 1937 roku, gdy Warszawą rządziły mafie, interesy, przemoc oraz nieograniczona żądza władzy. Co czeka fanów w odcinkach 1 i 2 odc Król?
Król to polski serial, odbywający się w dawnej Warszawie tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej.
Król – opis 1 odcCo wydarzy się w 1 odcinku Król. Akcja produkcji zabiera widzów do 1937 roku, gdy w Warszawie nie brakuje gangów, w tym jednego żydowskiego gangu dowodzonego przez socjalistę Kumę Kaplicę.
Ponad setka bibliotek z całej Polski, 4 miesiące głosowania i ponad pół miliona oddanych głosów – oto bilans pierwszej edycji plebiscytu „Najlepsza biblioteka w Polsce”, zorganizowanego przez redakcję serwisu Granice.pl. Setki tysięcy czytelników pokazało, jak ważną rolę w lokalnych społecznościach odgrywają biblioteki – miejskie, szkolne czy gminne.
Już wkrótce w Londynie będziemy mogli udać się na wyjątkową wystawę związaną z kultowym serialem Przyjaciele. Zobaczymy tam zarówno wnętrza niczym z produkcji, jak i rekwizyty z planu!
Przyjaciele to niezwykle popularny komediowy serial kręcony w Ameryce. Był emitowany w latach 1994-2004.
Głosowanie w plebiscycie „Najlepsza książka na lato 2024" powoli zmierza do końca. Tylko do środy, 5 czerwca 2024 do godziny 23:59 na stronie www.ksiazkanalato.pl oddawać można głosy na swoich faworytów.
StoryLight to nowy imprint wydawnictwa Insignis. Sięgając po książkę z logo StoryLight, czytelnicy – wedle zapewnień wydawcy – zawsze mogą mieć pewność, że wybierają tylko najlepsze historie (to zresztą motto nowej marki).
Tytuły spod znaku StoryLight nie należą do jednego wąskiego gatunku; są to książki, które mają zapewniać przede wszystkim relaks oraz rozrywkę najwyższej próby.
Głosowanie w plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę 2024" powoli zmierza do końca. Tylko do poniedziałku, 8 kwietnia 2024 do godziny 23:59 na stronie https://www.ksiazkanawiosne.pl/ oddawać można głosy na swoich faworytów.