Wskrzesli Dantego Alighieri. Sztuczna inteligencja wciela się w autora "Boskiej komedii"

Data: 2024-06-26 12:53:44 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Z miesiąca na miesiąc sztuczna inteligencja coraz bardziej zyskuje na popularności. Właśnie przy jej pomocy został stworzony wirtualny awatar słynnego włoskiego poety, który odpowie na pytania dotyczące swojego dzieła!

Wirtualny awatar - Dante Alighieri
fot. zrzut ekranu / instagram.com

Od jakiegoś czasu obserwujemy procesy cyfryzacji społeczeństwa. Popularne stają się wirtualne awatary tworzone przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Mogą być one pomocne we wszystkich sektorach związanych ze sztuką czy edukacją. Teraz okazuje się, że stworzono kolejną odmianę AI, która przypominać ma... autora Boskiej Komedii.

AI wciela się w Dantego Alighieri?

We Włoszech, w toskańskiej miejscowości Sienie znajduje się szkoła językowa imienia Dantego Alighieri. Właściciele szkoły wpadli na pomysł, by stworzyć... wirtualny awatar średniowiecznego poety. Do jego wykreowania wykorzystano narzędzia sztucznej inteligencji. 

Projekt Digital Dante stanowi efekt współpracy prestiżowej firmy IT oraz naukowców z uniwersytetu w Sienie. Uważa się, że poeta urodził się między 21 maja a 21 czerwca 1265 roku we Florencji. Właśnie w tym czasie został zaprezentowany awatar. Ernesto Di Iorio, czyli jeden z twórców przedsięwzięcia wspomniał o tym jak wyglądały początki pracy nad awatarem: 

Naszą pracę zaczęliśmy od analizy pośmiertnej maski poety i wiernie ją odtworzyliśmy. Ubraliśmy awatara w sposób, który dokładnie odzwierciedla prace ikonograficzne związane z postacią Dantego.

Kanoniczny poeta wskrzeszony

Wirtualna postać pisarza stara się imitować sposób, w jaki Dante mógł mówić. Używa odpowiedniego słownictwa, a także odpowiada na pytania dotyczącej Boskiej Komedii. Awatar może być również wykorzystany jako przewodnik po muzach. 

Ten projekt jest więc kierowany zarówno do młodszych uczniów, jak i po prostu miłośników twórczości Dantego. Co ciekawe okazuje się, że aż 3 procent włoskich muzeów i teatrów korzysta właśnie z takich wirtualnych asystentów. 

Na sam koniec Di Iorio entuzjastycznie dodaje jeszcze: 

Jesteśmy przekonani, że Digital Dante zainicjuje długa serię innowacji, która otworzy we Włoszech nową erę

Przeczytaj także:


źródła: dzieje.pl

Tagi: literatura, sztuczna inteligencja, AI, rynek wydawniczy,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Boska komedia
Dante Alighieri3
Okładka książki - Boska komedia

Monumentalne dzieło stanowi odzwierciedlenie sytuacji człowieka późnego średniowiecza, czasów wielkich konfliktów - między cesarstwem a papiestwem, mieszczaństwem...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje