Polak w kryzysie bezdomności wydał książkę. Jego autobiografia stała się bestsellerem we Włoszech

Data: 2024-06-19 13:55:29 | aktualizacja: 2024-06-19 13:55:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

We Włoszech właśnie zadebiutowała książka Polaka, który od ponad trzydziestu lat mieszka na ulicach Rzymu. Literacki debiut bezdomnego mężczyzny okazał się niemałym fenomenem, który odbił się echem we włoskiej prasie. 

Jan gorczyca, bezdomny, który napisał książkę
fotografia ilustracyjna / Pixabay

Książka bezdomengo Polaka trafiła na półki księgarń 

Jan Gorczyca to sześćdziesięciodwuletni Polak, który większą część swojego życia spędził na ulicy. Bezdomny mężczyzna od trzydziestu lat zamieszkuje Rzym. Pomieszkiwał też w opuszczonych budynkach oraz domach znajomych. Teraz Gorczyca swoje doświadczenia postanowił zapisać w formie autobiografii. 

Przeczytaj także: Oto najlepsze książki na lato 2024!

Mężczyzna zdecydował się spisać swoją historię. Książka pod tytułem Historia mojego życia została ona wydana przez Wydawnictwo Sellerio, jedną z większych włoskich oficyn wydawniczych. Na łamach największej włoskiej gazety Corriere della Sera, stwierdzono, że Gorczyca "nie jest pisarzem jak inni". Dziennik wyjaśnia: 

Przez wiele lat spał na ulicach Rzymu. Był w więzieniu i miał burzliwe życie

Wydanie książki okazało się więc niemałym fenomenem we Włoszech, a publikacja stała się znaczącym wydarzeniem literackim. Książką zainteresowały się również inne media, w tym włoskie Vanity Fair. Daria Bignari na łamach magazunu pisała:

Najlepszym tegorocznym debiutantem pisarzem we Włoszech jest Polak, ma sześćdziesiąt dwa lata, większość życia spędził na ulicy i jest alkoholikiem.

O czym jest polski fenomen włoskiego rynku książki?

Autobiografia Jana Gorczycy liczy łącznie 144 strony, na których opowiada o pracy na czarno, przemocy i doświadczeniu więzienia. W opisie wydawniczym publikacji czytamy, że książka napisana została przez autora bezpośrednio po włosku, "językiem przytłaczającym, bardzo surowym, niepowtarzalnym".

Na stronie wydawcy dowiadujemy się także więcej na temat samego Gorczycy:

– Janek przyjechał w 1992 roku, mógł wyjechać do Finlandii, ale wybrał Włochy i już nigdy nie wyjechał. Nigdy nie ma stałego domu, śpi na ulicach Rzymu, gdzie tylko się da, w okupowanych budynkach, chodnikach przed sklepami, kartonach leżących na ziemi pod balkonem chroniącym przed deszczem. Janka można definiować na wiele sposobów: to włóczęga, kloszard, bezdomny, bezdomny. Jest wszystkim i przeciwieństwem wszystkiego. Mówi kilkoma językami, jest doskonałym kowalem i pracy mu nie brakuje, ma partnerkę i psa. Do Włoch przyjechał po pobycie w Afganistanie, po doświadczeniu upadku imperium sowieckiego, walk o narodziny nowej Polski. 

Książka Gorczycy w wersji papierowej we włoskich księgarniach jest do nabycia za 15 euro, e-book dostępny jest za 9,99 euro. Książka nie została wydana w Polsce.

źródło: Polska Agencja Prasowa, sellerio.it, Vainity Fair Italy

Tagi: literatura, zabytki literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje