Aleksandra Tarnowska z Nagrodą Kościelskich za "Wniebogłos"

Data: 2024-09-09 09:04:02 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Aleksandra Tarnowska, która w ubiegłym roku zadebiutowała z powieścią Wniebogłos wyróżniona została przez Fundację im. Kościelskich w Genewie. Nagroda zostanie przekazana pisarce pod koniec września w Warszawie.

Wniebogłos książka Aleksandry Tarnowskiejfot. Wydawnictwo ArtRage

W sobotę, 7 września 2024 r. w mediach Fundacji im. Kościelskich w Genewie opublikowano komunikat z informacją o tegorocznej laureatce Nagrody Kościelskich. Zwyciężczynią w tym roku została Aleksandra Tarnowska, absolwentka polonistyki, która w ubiegłym roku wydała swoją pierwszą powieść.

Nagroda Kościelskich wyróżnia Aleksandrę Tarnowską

Nagroda Kościelskich to jedna z istotniejszych polskich nagród literackich, która powstała w 1959 roku na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, wdowy poety i mecenasa sztuki, Władysława Augusta Kościelskiego. Celem nagrody jest wyróżnienie młodych pisarzy, którzy w chwili przyznania nagrody nie przekroczyli czterdziestu lat.

W ramach pierwszej edycji Nagrody wyróżniono wchodzącego wówczas w świat literatury Sławomira Mrożka. Teraz do grona laureatów i laureatek Nagrody Kościelskich dołącza Aleksandra Tarnowska, polonistka i pisarka, która przed rokiem zadebiutowała z powieścią Wniebogłos, która ukazała się nakładem Wydawnictwa ArtRage.

– Dzisiaj przez telefon

Przewodniczący Jury François Rosset pogratulował mi i podziękował za książkę.

Michał Michalski stwierdził, że zostałam pisarką.

Krzysztof Cieślik oznajmił, że będzie płakał.

Do mnie chyba wciąż nie dotarło, ale jest NAJPIĘKNIEJ – napisała Tarnowska w swoich mediach społecznościowych.

W skład Jury Nagrody Kościelskich weszli pisarze, badacze literatury i krytycy literaccy: Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jens Herlth, Justyna Hanna Orzeł, Tomasz Różycki, Aleksandra Wojda, Ewa Zając, Jan Zieliński oraz przewodniczący jury, François Rosset.

– Debiutancka powieść Aleksandry Tarnowskiej "Wniebogłos" to niezwykle oryginalna proza, której akcja dzieje się w wiosce Tuklęcz w środkowej Polsce. Autorka wprowadza czytelnika w świat małej społeczności, w której przetrwały jeszcze tradycyjne zwyczaje, rytuały i przesądy, związane z przechodzeniem z życia do śmierci. Ale podobnie jak długa jest historia wsi Tuklęcz, tak i w usłyszanych przez Tarnowską głosach dosłyszeć można echa trenów i psalmów Kochanowskiego. Piękna, dojrzała proza – czytamy w uzasadnieniu.

Aleksandra Tarnowska otrzyma nagrodę pod koniec miesiąca. Uroczyste wręczenie nagrody będzie miało miejsca w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie 27 września 2024 roku.

Tagi: literatura, aktualności literackie, nagrody literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wniebogłos
Aleksandra Tarnowska3
Okładka książki - Wniebogłos

Polska wieś lat 70. oczami dziecka. Dwunastoletni Rysiek ze wsi Tuklęcz marzy tylko o jednym – by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli. Nie ma jednak...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Pokaż wszystkie recenzje