Poznaliśmy nazwiska sześciu twórców i twórczyń, którzy nominowani zostali do Nagrody Identitas 2024. W tym roku, poza statuetką i nagrodą finansową dla laureata bądź laureatki, sześciu nominowanych weźmie udział także w nietypowej wycieczce – aż za krąg polarny.
widok na wyspę Uloyę latem / mat. prasoweFundacja Identitas przedstawiła sześć nazwisk polskich twórczyń i twórców, którzy nominowani zostali do tegorocznej Nagrody Identitas. Nominowani zostaną zabrani na wyspę Uløya, gdzie odbędą się organizowane dla nich warsztaty pisarskie.
Pisarze trafią za krąg polarny. Nietypowa „rezydencja literacka” nagrodą Fundacji Identitas
Jesienią ubiegłego roku Fundacja Identitas ogłosiła kolejną odsłonę swojego konkursu do Nagrody Identitas kierowanego do twórców i twórczyń literatury, którzy nie przekroczyli 41. roku życia. To, co szczególnie wyjątkowe było w konkursie, to fakt, że nominowani do Nagrody – przed ogłoszeniem tegorocznego laureata lub laureatki – zaproszeni zostaną na trwające nieco ponad tydzień warsztaty literackie organizowane… 500 kilometrów za kręgiem polarnym. Nietypowa literacka rezydencja mieście się w specjalnej bazie na wyspie Uløya w północnej Norwegii. W 2021 roku populacja wynosiła 43 osoby.
Dziś organizator konkursu ogłosił nazwiska nominowanych do Nagrody twórców, którzy zaproszeni zostaną do udziału w warsztatach. Będą to:
- Krzysztof Chłopek za Szło na życie (wyd. Podlaski Instytut Kultury)
„Krzysztof Chłopek nie obawiał się napisać apologii. Szło na życie (wyd. Podlaski Instytut Kultury) to pochwała życia dziadka autora, Dominika – i tren, towarzyszący jego odejściu”.
- Łukasz Krukowski za Mam przeczucie (wyd. Cyranka)
„Mam przeczucie (Wydawnictwo Cyranka) to jedna z niewielu „próz postapokaliptycznych” we współczesnej literaturze polskiej, która nie jest powielaniem klisz, często obecnych w tym gatunku, lecz dziełem przemyślanym, samodzielnym i należycie niepokojącym”.
- Paweł Radziszewski za Niepowinność (wyd. SQN)
„Niepowinność Pawła Radziszewskiego (Wydawnictwo SQN) obdarza głosem świat dziś już właściwie nieobecny, który zniknął z polskiego krajobrazu w dramatycznych okolicznościach: świat Państwowych Gospodarstw Rolnych”.
- Ireneusz Staroń za Wzgórze bzów (Wydawnictwo Ursines)
„Złożona z kilku autonomicznych opowiadań opowieść, jaką jest Wzgórze bzów, jest również schulzowska z ducha – za sprawą urody języka i odwagi jego przetwarzania”.
- Paulina Subocz-Białek za Ostatni lot Filomeli (seria Biblioteka „Toposu", Instytut Książki)
„Wiersze Pauliny Subocz-Białek (wyd. Instytut Książki w ramach „Biblioteki Toposu”) – jedyny nominowany w tym roku tomik poetycki – są przejmującym, przejrzystym i powściągliwym zapisem doświadczeń i lęków egzystencjalnych współczesnego człowieka: konfrontacji z kruchością życia, samotnością, tęsknotą”.
- Aleksandra Tarnowska za Wniebogłos (wyd. ArtRage)
„Aleksandra Tarnowska w powieści Wniebogłos (Wydawnictwo ArtRage) sięga do dawno nieobecnych w polskiej prozie obrazów życia wsi – nieodległej w czasie (rzecz dzieje się w dekadzie gierkowskiej, w latach 70.), lecz coraz trudniejszej do wyobrażenia”.
Po warsztatach ogłoszenie Nagrody
Warsztaty za kręgiem polarnym potrwają od 29 września do 7 października 2024 r. Ostatniego dnia odbędzie uroczyste ogłoszenie laureata lub laureatki Nagrody. Zwycięzca bądź zwyciężczyni otrzyma pamiątkową statuetką, a także nagrodę finansową.
Dodatkowo wyróżnienia otrzymali Michał Michalski za książkę Gruby (wyd. ArtRage), a także Kalina Błażejowska za reportaż Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych (wyd. Czarne).
Tagi: literatura, aktualności literackie, nagrody literackie,